Tournament Director

Stephanie Grieshop
stephanie@mintonettesports.com

[OVR officials, club directors, assistant directors, coaches, and staff: log in for complete contact information.]

Site Director

Alisa Franklin
alisafranklin@ymail.com

[OVR officials, club directors, assistant directors, coaches, and staff: log in for complete contact information.]

Team Entry Fee

$475

Club Directors: Make entry fee check payable to:

Mintonette Sports

Date

March 27, 2021

End Date

March 28, 2021

Location

Address

Cedar Point Sports Center
2700 Cleveland Rd W
Sandusky, OH 44870

Web page: www.cpsports.com

Tournament Information

2021 Lake Erie Showdown

Registration Information:

Register on AES HERE
Cost: $475, Checks payable to: Mintonette Sports
Mail to: Mintonette Sports, 71 Seldom Seen Rd, Powell OH 43065



Format and Information:  
https://www.advancedeventsystems.com/events/22635

Waitlist:
14U - 5 teams
15U - 1 team
15E - 1 team
16U - 2 teams
17U - 5 teams
18U - 1 team

Pools

Note: OVR rankings appearing in the following listings are intended only as a helpful tool for tournament directors. They are subject to frequent change, including after the pools are set, and other factors may also be considered when determining pools and order of play.


Girls' 16 and Under: 6 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

The following teams are registered (waiting list not displayed). Pools will be announced closer to the tournament date.

 team coderankteam
1. n/aG16ADRENBOV (not yet registered)
2. n/aG16ATHHQ4OV (not yet registered)
3. G16BFIRE1OV1 [16A]Buckeyefire – Crossfire 16A Smoleny
4. G16BFIRE2OV59 [16A]Buckeyefire – Surefire 16A Adams
5. G16CHAMP2OV40 [16N]Champaign County VBC – 16Blue
6. G16DJVBC2OV80 [16A]Dayton Jrs. – 16 Gold
7. G16DJVBC1OV7 [16A]Dayton Jrs. – 16 Blue
8. G16KOKOR1OV6 [16R]Kokoro Jrs – Kokoro16-Morgan
9. G16KOKOR2OV68 [16R]Kokoro Jrs – Kokoro16-Joe
10. G16MSPRT5OV37 [16A]Mintonette Sports – Mintonette Sports m.65
11. G16COLVP1OV60 [16A]Columbus Volleyball Academy-Pickerington – 16 Navy
12. G16MAQVB1OV21 [16A]MVC – 16 American
13. G16NSVBC1OV49 [16A]NorthShore VBC – NorthShore Colvin
14. G16NSVBC2OV3 [16R]NorthShore VBC – NorthShore Albert
15. G16OVVBA3OV105 [16R]Ohio Valley Volleyball Academy – OVVA 16 BLACK
16. G16OVVBA1OV12 [16R]Ohio Valley Volleyball Academy – OVVA 16 ELITE GREEN
17. G16OVVBA2OV82 [16R]Ohio Valley Volleyball Academy – OVVA 16 ELITE BLUE
18. G16SPIRT3OV61 [16A]Spirit VBC – Spirit 16 American Orange
19. G16NAVBA3OV72 [16A]The National Volleyball Academy – TNVA 16A Mandoke
20. G16NAVBA2OV33 [16A]The National Volleyball Academy – TNVA 16A Regiec
21. G16MAVRK3OV14 [16A]Maverick Volleyball Club – Maverick 16 Masters
22. G16IMPCT3OV39 [16A]Impact Sports Academy – 16A Black
23. n/aG16MOHVA1OV (not yet registered)
24. n/aG16MOHVA3OV (not yet registered)

Girls' 17 and Under: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

The following teams are registered (waiting list not displayed). Pools will be announced closer to the tournament date.

 team coderankteam
1. n/aG17ATHHQ4OV (not yet registered)
2. G17BFIRE1OV16 [17A]Buckeyefire – Wildfire 17A Vertock
3. G17BFIRE2OV24 [17A]Buckeyefire – Retrofire 17A McKnight
4. G17CXTRM1OV13 [17A]Club Extreme – CEV 17 Sapphire
5. G17DJVBC1OV21 [17A]Dayton Jrs. – 17 Blue
6. G17DJVBC2OV81 [17R]Dayton Jrs. – 17 Gold
7. G17LEGAC2OV85 [17R]Legacy Elite VBC – 17 Legacy
8. G17CLIPP1OV6 [17A]CYVBC Surge – 17 Blue
9. G17NSVBC1OV15 [17A]NorthShore VBC – NorthShore Miller
10. G17NSVBC3OV38 [17R]NorthShore VBC – NorthShore Grendow
11. G17TAVBC1OV2 [17A]Team Atlantis VBC – 17 Snipes
12. G17PUTVC1OV67 [17R]Putnam VBC – Heat
13. n/aG17MOHVA1OV (not yet registered)
14. n/aG17MOHVA2OV (not yet registered)
15. G16MSPRT4OV35 [16A]Mintonette Sports – Mintonette Sports m.64
16. G16ATHHQ3OV47 [16N]Athlete HQ – 16 White

Girls' 18 and Under: 4 pools (openings for 3 teams)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

The following teams are registered (waiting list not displayed). Pools will be announced closer to the tournament date.

 team coderankteam
1. G18BFIRE1OV2 [18R]Buckeyefire – Maxfire 18R Vasko
2. G18CXTRM1OV3 [18R]Club Extreme – CEV 18 Sapphire
3. G18TAVBC1OV9 [18R]Team Atlantis VBC – 18 Dammeyer
4. G18ALETA1OV17 [18N]ALETA VBC – 18 Gwinn
5. G18BFIRE2OV5 [18R]Buckeyefire – Buckeyefire 18R Roberts
6. G18ADREN1OV67 [18R]Adrenaline Volleyball Club – KKeckley - 18s
7. G18MAQVB1OV28 [18N]MVC – 18 National
8. G18COLVP1OV6 [18R]Columbus Volleyball Academy-Pickerington – 18 Navy
9. G18DJVBC1OV54 [18R]Dayton Jrs. – 18 Blue
10. G18NOVAJ2OV19 [18N]NOVA Juniors – 18s Gold

Officials [Hired officials: sign in for more information]

The officials' assigner for this event is Stephanie Grieshop (stephanie@mintonettesports.com, 614‑352‑5543 /h, 614‑352‑5543 /m, 614‑352‑5543 /w).

March 27

  1. (hired)
  2. (hired)
  3. (hired)
  4. (hired)
  5. (hired)
  6. (hired)
  7. (hired)

March 28

  1. (hired)
  2. (hired)
  3. (hired)
  4. (hired)
  5. (hired)

JoiningJuniorsAdultsBeachOfficialsTrainingGovernanceAboutResourcesStoreContactFacebookTwitter

Web Design + Development