Tournament/Site Director

Bill Zehler
bzehler@fuse.net

[OVR officials, club directors, assistant directors, coaches, and staff: log in for complete contact information.]

Entry Fee

$250

Club Directors: Make entry fee check payable to:

Ohio Valley Region

Date

May 13, 2018

Location

Address

Greater Columbus Convention Center
400 North High Street
Columbus, OH 43215

Marathon Oil CorporationMarathon Route Planner
Starting address: 

Maps

Columbus map
Columbus
 
Greater Columbus Convention Center
Greater Columbus Convention Center

Site Rules

Real Time Parking Lot Information

Safety and Security at the Greater Columbus Document (click for this GCCC brochure)

Below are the Columbus Convention Center site rules and regulations. Violations of the rules and regulations will result in disqualification and elimination from the event of the offending teams and/or individuals, including parents.

  1. No coolers or food may be brought into the building by players or parents. (The center has two concession areas.)
  2. No passing volleyballs in hallways or concessions areas. Warm-up time will be provided on the court before the match.
  3. No smoking in gym areas or hallways.
  4. Junior Championships: All teams are to camp in the concourse (and not to block any doors!). Do not camp in exhibit halls D, E, and F, where the tournament is running.
  5. There are no shower facilities.
  6. Keep all chairs far away from any court or playable areas. (Parents may bring their own chairs.)
  7. Only certified vendors may sell clothing, shirts, shoes, etc. with approval from the Commissioner.
  8. Put all trash in containers provided by the Convention Center staff.

Tournament Information

OVR - Sports Imports Girls Junior Championships

Spectators: Bring your own folding chairs. Chairs are not provided!

Due to the large number of teams entered, we will be using something that is called "Floating Pools". A pool will start on one court and at some point in the day, pause an hour and move to a neighboring court to finish their pool. Please look carefully at the pools with two courts listed like "Court 37 & 36". This means the pool will start on court 37 and at some time, move to court 36. There will be a match break in their schedule in order to make this move. Look at your pool schedule closely on AES.

In the National Division Gold/Silver Divisions, seeding was done by USAV Bid earned as the first priority. For Example, all Open Bid winners were ranked first, then National Bids, followed by USA and then American Bids. After these teams were seeded, then the normal OVR seeding system was followed for the reminder of the teams.

Complete playing schedule in AES

You can download their phone app. Instructions here

Real Time Parking Lot Information

Pre-Pay GCCC Parking to guarantee a spot. When purchasing in advance, you can guarantee that you will have a parking spot and arrive on time because you are not driving around in circles trying to find a parking spot if all our parking facilities were to get full.

Links:

  • Playing Grid
  • Court Layout
  • Player Waiver Form To Play For More Than One Team
  • General Tournament Information
  • Please complete this hotel form and bring it with you

    Tournament Hotels:
    The Hyatt Regency Make reservations at: Hyatt_Reservation.

    Airport Marriott ($109) Make reservations at: Airport_Marriott_Reservation.

    Courtyard Worthington ($89-$99) Make reservations at: Courtyard Worthington_Reservation.

    SpringHill Suites Columbus Airport Gahanna($109-$119) Make reservations at: SpringHill Suites.

    Staybridge Suite Columbus-Polaris($105) Make reservations at: Staybridge Suite Columbus-Polaris.

    , The Holiday Inn Suites OSU and the brand new Staybridge Suites OS, Make reservations at: manav.singh@sintelhotels.com or call 614 370 8887 to book,

    Subway

    Subway and Velvet Café Offer: Pre-order your meals with Subway or the Velvet Café to avoid waiting in long lines between games and give your team a competitive advantage.

    Pre-order Subway meals at: Subway_Meal_Deals.

    Pre-order Velvet Cafe meals at: Velvet_Meal_Deals.

    Doors to the playing areas open at 7:00 am. Play begins at 8:30 am. Coaches will need to sign in at the Championship Desk to verify their rosters and pick up their coaches handout. Playing Schedules: 4 team pools 1 vs 3 (2 ref) 2 vs 4 (1 ref) 1 vs 4 (3 ref) 2 vs 3 (1 ref) 3 vs 4 (2 ref) 1 vs 2 (4 ref) 3 team pools 1 vs 3 (2 ref) 2 vs 3 (1 ref) 1 vs 2 (3 ref) Entry fees ($250) are payable to “OVR” by check or money order. Clearly indicate the team entries to which your entry fees should be applied, and send your entry fees to: Bill Zehler 1376 Oxford Trenton Rd Hamilton, OH 45013

Pools

Note: OVR rankings appearing in the following listings are intended only as a helpful tool for tournament directors. They are subject to frequent change, including after the pools are set, and other factors may also be considered when determining pools and order of play.

Girls' 12 National: Gold/Silver/Bronze division: 4 pools (openings for 2 teams)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 1
 team coderankteam
1.FJ2-BSVBC1-OV2Black Swamp VBC – 121
2.FJ2-EVBTC1-OV8Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 12 Black
3.FJ2-CVBCO1-OV10Cleveland Volleyball Company – 12 BLACK
4.FJ2-GCBUS1-OV17Greater Columbus Volleyball Club – GCVC 12 Silver
 
 Pool B Court 2
 team coderankteam
1.FJ2-ACEVB1-OV5Maverick Volleyball Club – 12 Elite
2.FJ2-AAVBC1-OV7Advancement Academy Volleyball Club – 12 Green
3.FJ2-TOLVC1-OV11Toledo Volleyball Club – 12-1 Mugler
4.FJ2-EVBTC2-OV16Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 12 Blue
 
 Pool C Court 3
 team coderankteam
1.FJ2-MSPRT1-OV9Mintonette Sports – m.21
2.FJ2-ELEVA2-OV4Elevation – 12 Brewer
3.FJ2-CVBCO2-OV14Cleveland Volleyball Company – 12 BLUE
 
 Pool D Court 4
 team coderankteam
1.FJ2-ECLVJ1-OV3Eastside Cleveland Juniors – 12 Elite
2.FJ2-ELEVA1-OV1Elevation – 12 Bergheger
3.FJ2-MSPRT2-OV13Mintonette Sports – m.22
Girls' 15 National: Gold/Silver division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 5
 team coderankteam
1.FJ5-MSPRT1-OV1Mintonette Sports – m.51
2.FJ5-NOVAJ1-OV10NOVA Juniors – 15s Navy
3.FJ5-ACEVB1-OV11Maverick Volleyball Club – 15 Elite
4.FJ5-SPIRT1-OV22Spirit VBC – SPIRIT SMACK 15 BLACK
 
 Pool B Court 6
 team coderankteam
1.FJ5-CVBCO1-OV2Cleveland Volleyball Company – 15 BLACK
2.FJ5-MSPRT3-OV13Mintonette Sports – m.53
3.FJ5-TOLVC2-OV16Toledo Volleyball Club – 15-N Svat
4.FJ5-ELEVA3-OV20Elevation – 15 Hess
 
 Pool C Court 7
 team coderankteam
1.FJ5-ELEVA1-OV4Elevation – 15 Garcia
2.FJ5-MSPRT2-OV6Mintonette Sports – m.52
3.FJ5-IMPCT1-OV8Impact Sports Academy – 15N Camo
4.FJ5-CVBCO2-OV19Cleveland Volleyball Company – 15 BLUE
 
 Pool D Court 8
 team coderankteam
1.FJ5-TOLVC1-OV5Toledo Volleyball Club – 15-1 Gray
2.FJ5-ELEVA2-OV3Elevation – 15 Baldrick
3.FJ5-CINVA1-OV9Cincinnati Volleyball Academy – 15-1
4.FJ5-AAVBC2-OV18Advancement Academy Volleyball Club – 15 Shamrock
Girls' 15 National: Bronze/Copper division: 3 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 9
 team coderankteam
1.FJ5-TCAOH2-OV21adidas TCA Ohio – 15 Blue
2.FJ5-CINVA2-OV27Cincinnati Volleyball Academy – 15-2
3.FJ5-ECLVJ1-OV30Eastside Cleveland Juniors – 15 Elite
4.FJ5-GCBUS1-OV37Greater Columbus Volleyball Club – GCVC 15 Silver
 
 Pool B Court 10
 team coderankteam
1.FJ5-ACEVB2-OV23Maverick Volleyball Club – 15 National
2.FJ5-AAVBC1-OV26Advancement Academy Volleyball Club – 15 Green
3.FJ5-TCAOH1-OV29adidas TCA Ohio – 15 Black
4.FJ5-EVBTC3-OV35Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 15 National
 
 Pool C Court 11
 team coderankteam
1.FJ5-ACITY1-OV24AiR CiTY CHiCKS – 15-PiNK INTENSiTY
2.FJ5-CHAMP1-OV25Champaign County VBC – 15 Royal
3.FJ5-ECLVJ2-OV31Eastside Cleveland Juniors – 15 Sky
4.FJ5-NOVAJ2-OV33NOVA Juniors – 15s Gold
Girls' 15 American: Gold/Silver/Bronze/Copper division: 8 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 57
 team coderankteam
1.FJ5-SWVBC1-OV1Southwest VBC – 15 Elite - Amy Paulozzi Rubino
2.FJ5-ESVC11-OV16Eastside Volleyball – 15A Ferrone
3.FJ5-SPIRT3-OV18Spirit VBC – SPIRIT SMACK 15 PINK
4.FJ5-BSVBC2-OV33Black Swamp VBC – 152
 
 Pool B Court 58
 team coderankteam
1.FJ5-SWVBC2-OV2Southwest VBC – 15 Elite - Stephanie Annes
2.FJ5-ACAVC3-OV15Academy Volleyball Cleveland – AVC CLEV ROX 15E Jeff
3.FJ5-CEAST1-OV17Cincy East VBC – 15-1 Webb
4.FJ5-CHAMP2-OV32Champaign County VBC – 15 Black
 
 Pool C Court 59
 team coderankteam
1.FJ5-BKEYE1-OV3Buckeye VBC – Buckeye 15 Red American
2.FJ5-SPIRT2-OV14Spirit VBC – SPIRIT SMACK 15 AMERICAN BLUE
3.FJ5-MSPRT4-OV19Mintonette Sports – m.54
4.FJ5-FORCE1-OV31Force Volleyball Club – 15 American-Force Ohio
 
 Pool D Court 60
 team coderankteam
1.FJ5-BSVBC1-OV4Black Swamp VBC – 151
2.FJ5-IGNIT2-OV13IGNITE – 15 RED
3.FJ5-CVBCO4-OV20Cleveland Volleyball Company – 15 PURPLE
4.FJ5-ESVC12-OV30Eastside Volleyball – 15A Sullivan
 
 Pool E Court 61
 team coderankteam
1.FJ5-UTBCV1-OV5Utopia Beach Volleyball – Elite - Schultz
2.FJ5-INFTY1-OV12Infinity Volleyball Club – 15 Green
3.FJ5-IGNIT1-OV22IGNITE – 15 BLACK
4.FJ5-GRLVC1-OV29Grandlake VBC – 15A- Mast
 
 Pool F Court 62
 team coderankteam
1.FJ5-BFIRE1-OV6Buckeyefire – Buckeyefire Maxfire 15A Vasko
2.FJ5-XCELV1-OV11Xcel Volleyball Club – Xcel 15A Burton
3.FJ5-SWVBC3-OV23Southwest VBC – 15 Elite - Deb Hall
4.FJ5-SPIRT5-OV28Spirit VBC – SPIRIT SMACK 15 A GOLD
 
 Pool G Court 63
 team coderankteam
1.FJ5-V5VBC1-OV7V5 Volleyball Club – 15 Yellow
2.FJ5-NSVBC2-OV10NorthShore VBC – Mullins
3.FJ5-ACAVC6-OV24Academy Volleyball Cleveland – AVC CLEV ROX 15A Lamar
4.FJ5-IMPCT2-OV27Impact Sports Academy – 15A Camo
 
 Pool H Court 64
 team coderankteam
1.FJ5-GCVCO1-OV8Glass City Volleyball Company – Glass City 15 Elite
2.FJ5-CCRSH1-OV9Cincy Crush Volleyball Club – 15 Orange
3.FJ5-ACAVC4-OV25Academy Volleyball Cleveland – AVC CLEV ROX 15A Tom
4.FJ5-CEAST2-OV26Cincy East VBC – 15-2 Shaffer
Girls' 15 American: Nickel/Platinum division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 21
 team coderankteam
1.FJ5-INFTY2-OV34Infinity Volleyball Club – 15 White
2.FJ5-DEFIA1-OV42Defiance Volleyball Club – 15 Purple
3.FJ5-CINVA3-OV43Cincinnati Volleyball Academy – 15-3
4.FJ5-OPREM1-OV34 [15N]Ohio Premier Volleyball Club – 15 Umbdenstock
 
 Pool B Court 22
 team coderankteam
1.FJ5-KIDVC2-OV35Kidron Volleyball Club – 15-Burgess
2.FJ5-ACEVB3-OV41Maverick Volleyball Club – 15 American Bittinger
3.FJ5-ACAVC5-OV44Academy Volleyball Cleveland – AVC CLEV ROX 15A Jordan
4.FJ5-NEWAV1-OV49New Wave VBC – 15-Fehrman
 
 Pool C Court 23
 team coderankteam
1.FJ5-NOVAJ3-OV37NOVA Juniors – 15s Maroon
2.FJ5-BFIRE3-OV40Buckeyefire – Buckeyefire Wildfire 15A Besozzi
3.FJ5-TOLVC3-OV46Toledo Volleyball Club – 15-A Nigh
4.FJ5-AAVBC3-OV48Advancement Academy Volleyball Club – 15 Emerald
 
 Pool D Court 24
 team coderankteam
1.FJ5-COLVP1-OV38Columbus Volleyball Academy-Pickerington – 15 Navy
2.FJ5-DJVBC1-OV39Dayton Jrs. – 15 BLUE
3.FJ5-CVBCO3-OV45Cleveland Volleyball Company – 15 RED
4.FJ5-BKEYE2-OV47Buckeye VBC – Buckeye 15 Black American
Girls' 15 American: Aluminum/Chromium division: 3 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 12
 team coderankteam
1.FJ5-ECLVJ3-OV50Eastside Cleveland Juniors – 15 Navy
2.FJ5-TIGER1-OV55Tri-State Tigers – 15 black
3.FJ5-VELOC1-OV56Velocity Volleyball Club – Velocity 15-Extreme
4.FJ5-NOGVC1-OV61Northern Ohio Girls Volleyball Club – NOH 15A
 
 Pool B Court 13
 team coderankteam
1.FJ5-NOVAJ4-OV51NOVA Juniors – 15s White
2.FJ5-AAVBC4-OV54Advancement Academy Volleyball Club – 15 Jade
3.FJ5-OPREM2-OV57Ohio Premier Volleyball Club – 15 Saeger
4.FJ5-BDLJV1-OV60Borderline Jr Volleyball – 15 Hawks
 
 Pool C Court 14
 team coderankteam
1.FJ5-ACEVB4-OV52Maverick Volleyball Club – 15 American Meeks
2.FJ5-BKEYE3-OV53Buckeye VBC – Buckeye 15 Scarlet American
3.FJ5-DGVBC1-OV58DG VBC – Silver - CORRAO
4.FJ5-CXTRM1-OV59Club Extreme – Maroon 15A
Girls' 15 American: Plutonium/Titanium division: 3 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 15
 team coderankteam
1.FJ5-OXTRM1-OV63Ohio Xtreme Volleyball – 15 Black
2.FJ5-IMPCT3-OV69Impact Sports Academy – 15A Black
3.FJ5-CCRSH2-OV70Cincy Crush Volleyball Club – 15 Black
4.FJ5-UTBCV2-OV74Utopia Beach Volleyball – A1 -Goolsby
 
 Pool B Court 16
 team coderankteam
1.FJ5-ACITY2-OV64AiR CiTY CHiCKS – 15-BLACK CHAOS
2.FJ5-SPIRT4-OV67Spirit VBC – SPIRIT SMACK 15A ORANGE
3.FJ5-UTBCV3-OV71Utopia Beach Volleyball – A2 - Walton 15
4.FJ5-DJVBC2-OV75Dayton Jrs. – 15 GOLD
 
 Pool C Court 17
 team coderankteam
1.FJ5-BFIRE2-OV65Buckeyefire – Buckeyefire Crossfire 15A Smoleny
2.FJ5-CCVBC2-OV66Cincy Classics – 15 Gray
3.FJ5-PCVBC2-OV72Players Choice VBC – Pink
4.FJ5-LONEL1-OV73London Elite – 15 American
Girls' 15 American: Mercury/Kryptonite division: 3 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 18
 team coderankteam
1.FJ5-LAKES1-OV76Lakeshore Volleyball Club – 15 American
2.FJ5-CCVBC3-OV81Cincy Classics – 15 Silver
3.FJ5-NSHOW1-OV82Northcoast Showtime Volleyball – 15A
4.FJ5-NEWAV3-OV87New Wave VBC – 15-Parker
 
 Pool B Court 19
 team coderankteam
1.FJ5-ROGUE2-OV77Rogue Volleyball – 15-Purple
2.FJ5-ECLVJ5-OV80Eastside Cleveland Juniors – 15 Red
3.FJ5-SEOAT1-OV83SEO Attack Volleyball Club – 15A
4.FJ5-CINVA4-OV86Cincinnati Volleyball Academy – 15-4
 
 Pool C Court 20
 team coderankteam
1.FJ5-IMPCT4-OV78Impact Sports Academy – 15A Gray
2.FJ5-ZEROG1-OV79Zero Gravity Jrs. – 15 Black
3.FJ5-ECLVJ4-OV84Eastside Cleveland Juniors – 15 Orange
4.FJ5-WBUCK2-OV85Western Buckeye – 15A-MILLER
Girls' 15 Regional: Gold/Silver/Bronze/Copper division: 8 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 39
 team coderankteam
1.FJ5-NCSVC1-OV1North Central Select VC – 15-CHRISTY
2.FJ5-IGNIT3-OV17IGNITE – 15 WHITE
3.FJ5-BKEYE4-OV19Buckeye VBC – Buckeye 15 Red Elite
4.FJ5-MIDOH1-OV37MOJO Volleyball – 15 PURPLE
 
 Pool B Court 40
 team coderankteam
1.FJ5-THNDR1-OV2Thunder Volleyball Club – THUNDER WALTZ 15's
2.FJ5-NSVBC3-OV16NorthShore VBC – Keller
3.FJ5-APLBK1-OV18A.C.E. Prospects Lady Blue Knights – LBK-Elite-LD
4.FJ5-FORCE2-OV36Force Volleyball Club – 15 Regional Elite-Force North I
 
 Pool C Court 41
 team coderankteam
1.FJ5-TWOGV3-OV32 Girls Volleyball – TEAL
2.FJ5-CAVS11-OV15Club Ashtabula Volleyball – 15 Fowler
3.FJ5-SOVCR2-OV20SOVC (Southern Ohio VC) – SOVC - Bath
4.FJ5-PGVBC2-OV35Pandora-Gilboa Volleyball Club – 15-Baldwin
 
 Pool D Court 42
 team coderankteam
1.FJ5-BSVBC3-OV4Black Swamp VBC – 153
2.FJ5-POINT1-OV14Pittsburgh Point Volleyball Club – Navy15
3.FJ5-XCELV2-OV21Xcel Volleyball Club – Xcel 15R - Black
4.FJ5-CGLDS1-OV34Club Gold South – 15 Gold
 
 Pool E Court 43
 team coderankteam
1.FJ5-SOVCR1-OV5SOVC (Southern Ohio VC) – SOVC - Tanedo
2.FJ5-ACAVC8-OV12Academy Volleyball Cleveland – AVC CLEV ROX 15R Marci
3.FJ5-XPLOS1-OV23Xplosion Volleyball Club – 15s - Leach
4.FJ5-LATIT1-OV33Latitude 41 – 15 Elite
 
 Pool F Court 44
 team coderankteam
1.FJ5-BKEYE5-OV6Buckeye VBC – Buckeye 15 Black Elite
2.FJ5-PGVBC1-OV11Pandora-Gilboa Volleyball Club – 15-Wolfe
3.FJ5-ACITY3-OV25AiR CiTY CHiCKS – 15-WHiTE ELiTE
4.FJ5-KIDVC1-OV31Kidron Volleyball Club – 15-Drost
 
 Pool G Court 45
 team coderankteam
1.FJ5-ACAVC9-OV7Academy Volleyball Cleveland – AVC CLEV ROX 15R Michelle
2.FJ5-GCVCO4-OV10Glass City Volleyball Company – Glass City 15-1 Adrian
3.FJ5-TSJVC1-OV26Toledo SJVC – 15 Perfect Storm
4.FJ5-MSPRT5-OV29Mintonette Sports – m.55
 
 Pool H Court 46
 team coderankteam
1.FJ5-ROUND1-OV8Roundtown Volleyball – 15's Debbie
2.FJ5-TRIBE1-OV9The Tribe VBC – 15R Piggott
3.FJ5-ACAVC7-OV27Academy Volleyball Cleveland – AVC CLEV ROX 15R Kristina
4.FJ5-INFTY3-OV28Infinity Volleyball Club – 15 Gray
Girls' 15 Regional: Nickel/Platinum division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 25
 team coderankteam
1.FJ5-ROUND2-OV39Roundtown Volleyball – 15's Becca
2.FJ5-ESVBC3-OV48Elite Sports Ohio Volleyball Company – 15 Select
3.FJ5-STEEL1-OV49Steel Valley VBC – 15's Purple
4.FJ5-CHAMP3-OV57Champaign County VBC – 15 Silver
 
 Pool B Court 26
 team coderankteam
1.FJ5-MRAGE1-OV40Mountain RAGE Volleyball Club – 15R RENEGADES
2.FJ5-HAWKV1-OV47Hawks VBC – 15R M Haas
3.FJ5-CLIPP1-OV50CYVBC Surge – 15 Blue
4.FJ5-OFVBC1-OV56Old Fort Volleyball Club – Ortiz 15
 
 Pool C Court 27
 team coderankteam
1.FJ5-PRIDE2-OV41PRIDE Volleyball Club – Pride 15’s Grude
2.FJ5-HOLLY2-OV45Club Hollywood VBC – HOLLYWOOD-MC COMAS-LOWE-15'S
3.FJ5-KIDAM1-OV51Kid's America – 15 Stanford
4.FJ5-ESVC14-OV55Eastside Volleyball – 15R Mee
 
 Pool D Court 28
 team coderankteam
1.FJ5-GRLVC3-OV42Grandlake VBC – 15R- Lloyd
2.FJ5-ROGUE1-OV44Rogue Volleyball – 15-White
3.FJ5-MATCH1-OV53Matchpoint – Ebright 15's
4.FJ5-PCHRG1-OV54Positively Charged Volleyball Club – 15 Chaney
Girls' 15 Regional: Aluminum division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 32
 team coderankteam
1.FJ5-ESVBC4-OV58Elite Sports Ohio Volleyball Company – 15 Navy May
2.FJ5-TWOGV2-OV662 Girls Volleyball – TURQUOISE
3.FJ5-TRAIL1-OV69Trailblazers VBC – 15R Mohler/Tabler
4.FJ5-KIDAM2-OV76Kid's America – 15 Smith
 
 Pool B Court 33
 team coderankteam
1.FJ5-CGLDN1-OV59Club Gold North – 15-Blue
2.FJ5-HOLLY1-OV64Club Hollywood VBC – HOLLYWOOD-MILLIKEN- DEES-HILL 15s
3.FJ5-CEAST3-OV70Cincy East VBC – 15-3 Jennings
4.FJ5-OACZZ2-OV75Oiler Attack Club – 15 Orange
 
 Pool C Court 34 & 33
 team coderankteam
1.FJ5-ACAVCA-OV60Academy Volleyball Cleveland – AVC CLEV ROX 15R Rich
2.FJ5-COLVP2-OV63Columbus Volleyball Academy-Pickerington – 15 White
3.FJ5-CVBCO5-OV71Cleveland Volleyball Company – 15 WHITE
4.FJ5-AAVBC5-OV74Advancement Academy Volleyball Club – 15 Lime
 
 Pool D Court 35 & 34
 team coderankteam
1.FJ5-ADVNC1-OV61Advance Volleyball Club – 15 Purple
2.FJ5-HAWKV2-OV62Hawks VBC – 15R Haas
3.FJ5-LCSST1-OV72Licking County Superstars – Superstars 15R
4.FJ5-CGLDS2-OV73Club Gold South – 15 Navy
Girls' 15 Regional: Chromium division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 36 & 35
 team coderankteam
1.FJ5-ARSEN1-OV77Arsenal Volleyball Club – Arsenal 15U
2.FJ5-TRIVA1-OV88Tri-State Volleyball Academy – 15 purple
3.FJ5-QSLVR1-OV91Quicksilver VBC – Quicksilver 15s - Catania
4.FJ5-FORCE3-OV99Force Volleyball Club – 15 Regional Elite-Force North II
 
 Pool B Court 37 & 36
 team coderankteam
1.FJ5-CAVS12-OV78Club Ashtabula Volleyball – 15 Lister
2.FJ5-NEOVC1-OV87Northeast Ohio Volleyball Club – NEOVC 15's Black
3.FJ5-NEWAV2-OV92New Wave VBC – 15-Davis
4.FJ5-OXTRM2-OV98Ohio Xtreme Volleyball – 15 Orange
 
 Pool C Court 38 & 37
 team coderankteam
1.FJ5-SPIRT6-OV79Spirit VBC – SPIRIT SMACK 15 EAGLES
2.FJ5-ESVC13-OV86Eastside Volleyball – 15R Garner
3.FJ5-PUTVC1-OV94Putnam VBC – Blaze
4.FJ5-SOUTH2-OV97Southeast Volleyball Club – SEV 15 Red
 
 Pool D Court 38
 team coderankteam
1.FJ5-CAVS14-OV83Club Ashtabula Volleyball – 15 Kapalin
2.FJ5-CCRSH3-OV85Cincy Crush Volleyball Club – 15 Gray
3.FJ5-IMPCT5-OV95Impact Sports Academy – 15R Black
4.FJ5-LNSHT1-OV96Lineshot Volleyball Club – 15 PURPLE
Girls' 15 Regional: Plutonium division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 50
 team coderankteam
1.FJ5-GCVCO5-OV101Glass City Volleyball Company – Glass City 15-2 Adrian
2.FJ5-SPIKE1-OV110Spiketown Volleyball Club – Persinger
3.FJ5-DJVBC3-OV111Dayton Jrs. – 15 WHITE
4.FJ5-CXTRM2-OV121Club Extreme – Gray 15R
 
 Pool B Court 51
 team coderankteam
1.FJ5-ALETA1-OV102ALETA VBC – 15-Weatherwax
2.FJ5-SOUTH1-OV109Southeast Volleyball Club – SEV 15 Blue
3.FJ5-FORCE4-OV112Force Volleyball Club – 15 Regional Elite-Streetsboro
4.FJ5-QSLVR2-OV120Quicksilver VBC – Quicksilver 15s - Sykora
 
 Pool C Court 52 & 51
 team coderankteam
1.FJ5-DEFIA3-OV103Defiance Volleyball Club – 15 Volt
2.FJ5-CAVS13-OV108Club Ashtabula Volleyball – 15 Nciu
3.FJ5-LEGAC1-OV114Legacy Elite VBC – 15 Yellow
4.FJ5-GCVCO2-OV119Glass City Volleyball Company – Glass City 15 Black
 
 Pool D Court 53 & 52
 team coderankteam
1.FJ5-BDLJV2-OV106Borderline Jr Volleyball – 15 Attack
2.FJ5-ALLIA1-OV107Alliance Volleyball Club – Alliance 15 Red
3.FJ5-V5VBC2-OV116V5 Volleyball Club – 15 Blue
4.FJ5-C2KVB1-OV118C2K – Hurd
Girls' 15 Regional: Titanium division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 54 & 53
 team coderankteam
1.FJ5-INFER1-OV122Dayton Inferno – Dayton Inferno
2.FJ5-ECLVJ6-OV130Eastside Cleveland Juniors – 15 Blue
3.FJ5-EFORC1-OV131East Ohio Force VBC – 15 Black
4.FJ5-ZEROG2-OV142Zero Gravity Jrs. – 15 Red
 
 Pool B Court 55 & 54
 team coderankteam
1.FJ5-SOSVB1-OV123S.O.S. (Southern Ohio Spikers) – Hayley/Maddie
2.FJ5-CGLDW1-OV129Club Gold West – 15 Gold
3.FJ4-GRLVC1-OV138 [14R]Grandlake VBC – 14R- Bills
4.FJ5-NSHOW2-OV141Northcoast Showtime Volleyball – Binder-15
 
 Pool C Court 56 & 55
 team coderankteam
1.FJ5-TWOGV1-OV1252 Girls Volleyball – PERIWINKLE
2.FJ5-DEFIA2-OV128Defiance Volleyball Club – 15 Gray
3.FJ5-STEEL2-OV137Steel Valley VBC – 15's Silver
4.FJ5-PJVBA1-OV140Pittsburgh Juniors Volleyball Academy – Pittsburgh Juniors 15-1
 
 Pool D Court 56
 team coderankteam
1.FJ5-PRIDE1-OV126PRIDE Volleyball Club – Pride 15’s Overmann
2.FJ5-TANDM1-OV127Tandem Volleyball Club – Derrig Navy
3.FJ5-MAGVB1-OV138Magic Volleyball Club – Magic 15
4.FJ5-OXTRM3-OV139Ohio Xtreme Volleyball – 15 White
Girls' 15 Regional: Mercury/Kryptonite division: 3 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 29
 team coderankteam
1.FJ5-ADREN1-OV145Adrenaline Volleyball Club – Joe - 15 Elite
2.FJ5-PCHRG2-OV152Positively Charged Volleyball Club – 15 Hollingsworth
3.FJ5-BKEYE8-OV154Buckeye VBC – Buckeye 15 Scarlet
4.FJ5-FREAK1-OV159VolleyFreak, Jr. – Montecalvo
 
 Pool B Court 30
 team coderankteam
1.FJ5-GRLVC2-OV146Grandlake VBC – 15R- Dunn
2.FJ5-CHAMP4-OV151Champaign County VBC – 15 White
3.FJ5-MEVBA1-OV155Mountaineer Elite Volleyball Academy – Perfect Storm
4.FJ5-BKEYE6-OV160Buckeye VBC – Buckeye 15 Red
 
 Pool C Court 31
 team coderankteam
1.FJ5-LONEL2-OV147London Elite – 15 Blue
2.FJ5-PCVBC1-OV148Players Choice VBC – Storm
3.FJ5-OVVBA1-OV157Ohio Valley Volleyball Academy – 15 Spartans
4.FJ5-SPIRT7-OV158Spirit VBC – SPIRIT SMACK 15 GREEN MACHINE
Girls' 15 Regional: Lead/Zinc division: 3 pools (openings for 1 team)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 47
 team coderankteam
1.FJ5-DJVBC4-OV161Dayton Jrs. – 15 BLACK
2.FJ5-CGLDN2-OV169Club Gold North – 15-Gold
3.FJ5-V5VBC3-OV171V5 Volleyball Club – 15 Black
4.FJ5-GCVCO3-OV177Glass City Volleyball Company – Glass City 15 Lime
 
 Pool B Court 48
 team coderankteam
1.FJ5-SMAQC1-OV163S-MAQ – 15 BLACK
2.FJ5-ZEROT1-OV168Zero Tolerance VBC – ZT DOMINATORS
3.FJ5-PRCSN1-OV172Precision Volleyball Academy – Warriors
4.FJ5-WBUCK1-OV175Western Buckeye – 15R-SIMPSON
 
 Pool C Court 49
 team coderankteam
1.FJ5-SVBAC1-OV164Superior Volleyball Academy – Superior Volleyball Academy 15R Black
2.FJ5-TOLVC4-OV165Toledo Volleyball Club – 15-R Dippold
3.FJ5-BKEYE7-OV174Buckeye VBC – Buckeye 15 Black

Officials [Hired officials: sign in for more information]

The officials' assigner for this event is Brian Hemelgarn (hemelgarn@ovr.org, 419‑410‑2291 /m, 734‑457‑4528 /f).

0 officials are still required for this event.

  1. (hired) : Head Official
  2. (hired)
  3. (hired)
  4. (hired)
  5. (hired)
  6. (hired)
  7. (hired)
  8. (hired)
  9. (hired)
  10. (hired)
  11. (hired)
  12. (hired)
  13. (hired)
  14. (hired)
  15. (hired)
  16. (hired)
  17. (hired)
  18. (hired)
  19. (hired)
  20. (hired)
  21. (hired)
  22. (hired)
  23. (hired)
  24. (hired)
  25. (hired)
  26. (hired)
  27. (hired)
  28. (hired)
  29. (hired)
  30. (hired)
  31. (hired)
  32. (hired)
  33. (hired)
  34. (hired)
  35. (hired)
  36. (hired)
  37. (hired)
  38. (hired)
  39. (hired)
  40. (hired)
  41. (hired)
  42. (hired)
  43. (hired)
  44. (hired)
  45. (hired)
  46. (hired)
  47. (hired)
  48. (hired)
  49. (hired)
  50. (hired)
  51. (hired)
  52. (hired)
  53. (hired)
  54. (hired)
  55. (hired)
  56. (hired)
  57. (hired)
  58. (hired)
  59. (hired)
  60. (hired)
  61. (hired)
  62. (hired)
  63. (hired)
  64. (hired)
  65. (hired)
  66. (hired)
  67. (hired)
  68. (hired)
  69. (hired)
  70. (hired)
  71. (hired)
  72. (hired)
  73. (hired)
  74. (hired)
  75. (hired)
  76. (hired)
  77. (hired)
  78. (hired)
  79. (hired)
  80. (hired)
  81. (hired)
  82. (hired)
  83. (hired)
  84. (hired)
  85. (hired)
  86. (hired)
  87. (hired)
  88. (hired)
  89. (hired)
  90. (hired)
  91. (hired)
  92. (hired)
  93. (hired)
  94. (hired)
  95. (hired)
  96. (hired)
  97. (hired)
  98. (hired)
  99. (hired)
  100. (hired)

JoiningJuniorsAdultsBeachOfficialsTrainingGovernanceAboutResourcesStoreContactFacebookTwitter

Web Design + Development