OVR Archives: 2009-2010 Season
Juniors' Tournament Results
OVR Tournament Results for Central Elite – Central Elite 12 Black [FJ2-CELIT2-OV]
Results for Central Elite – Central Elite 12 Black are highlighted in the following 6 tournament results.
Click on the points to go to any team's standings, on the team code to see complete results for that team, or on the team name for rosters and other information for the team.
Tournament date: | 3/27/10 |
Location: | Greenville HS (Greenville, OH) |
Director: | Tammy Abell |
Girls' 12 and Under | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 10.000 | 1st | Gold | FJ2‑GRLVC1‑OV | Grandlake VBC – Hardesty [12U] |
2. | 8.857 | 2nd | Gold | FJ2‑TAVBC2‑OV | Team Atlantis VBC – Maurer [12U] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ1‑HAWKS1‑OV | Club Hawk – Hawks 11s [11U] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ2‑GRLVC6‑OV | Grandlake VBC – Grider [12U] |
5. | 5.429 | 1st | Silver | FJ2‑CELIT1‑OV | Central Elite – Central Elite 12 Pink [12U] |
6. | 4.286 | 2nd | Silver | FJ2‑GRLVC4‑OV | Grandlake VBC – Smith [12U] |
7. | 3.143 | 3rd | Silver | FJ2‑CELIT2‑OV | Central Elite – Central Elite 12 Black [12U] |
7. | 3.143 | 3rd | Silver | FJ2‑TAVBC3‑OV | Team Atlantis VBC – Jackson [12U] |
Tournament date: | 4/03/10 |
Location: | The Batters Box Sports Complex (Reynoldsburg, OH) |
Director: | John Dempsey |
Girls' 14 Regional | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 10.000 | 1st | Gold | FJ4‑WVRLY1‑OV | Waverly Volleyball Club – 14 u Newton [14R] |
2. | 8.857 | 2nd | Gold | FJ4‑ALETA1‑OV | ALETA Aces – ALETA 14 Smith [14R] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ4‑CUVBC4‑OV | Columbus United VBC – 14 Spring Kellett [14R] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ4‑MATCH3‑OV | Matchpoint – Matchpoint Delaware County Hatfield [14R] |
5. | 5.429 | 1st | Silver | FJ4‑NETTH1‑OV | Net Threat Volleyball Club – 14u - Moon [14R] |
6. | 4.286 | 2nd | Silver | FJ4‑CELIT1‑OV | Central Elite – Central Elite 14 Green [14R] |
7. | 3.143 | 3rd | Silver | FJ4‑CUVBC2‑OV | Columbus United VBC – 14 Spring Morlan [14R] |
7. | 3.143 | 3rd | Silver | FJ4‑DIGVB1‑OV | DIG900 – 14 Green [14R] |
Girls' 13 Regional | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 10.000 | 1st | Gold | FJ3‑SOVCR1‑OV | SOVC (Southern Ohio VC) – SOVC - Rowe [13R] |
2. | 8.857 | 2nd | Gold | FJ3‑LCSST1‑OV | Licking County Superstars – Superstars 13 [13R] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ3‑COVBC1‑OV | Central Ohio Volleyball Club – 13-1 [13R] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ3‑CUVBC2‑OV | Columbus United VBC – 13 Spring [13R] |
5. | 5.429 | 1st | Silver | FJ3‑BUCKE1‑OV | Buckeye Elite – 13u [13R] |
6. | 4.286 | 2nd | Silver | FJ3‑DIGVB1‑OV | DIG900 – 13s [13R] |
7. | 3.143 | 3rd | Silver | FJ2‑CELIT1‑OV | Central Elite – Central Elite 12 Pink [12U] |
7. | 3.143 | 3rd | Silver | FJ2‑CELIT2‑OV | Central Elite – Central Elite 12 Black [12U] |
Tournament date: | 4/10/10 |
Location: | Galion HS (Galion, OH) |
Director: | Amy Studer |
Girls' 12 and Under | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 10.000 | 1st | Gold | FJ1‑BKEYE1‑OV | Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 11 Red [11U] |
2. | 8.857 | 2nd | Gold | FJ2‑CELIT1‑OV | Central Elite – Central Elite 12 Pink [12U] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ2‑CELIT2‑OV | Central Elite – Central Elite 12 Black [12U] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ2‑MOHWK1‑OV | Mohawk Volleyball Club – Warriors [12U] |
5. | 5.429 | 1st | Silver | FJ1‑BKEYE2‑OV | Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 11 Black [11U] |
6. | 4.286 | 2nd | Silver | FJ2‑ROUND1‑OV | Roundtown Volleyball – Roundtown Arapaho [12U] |
7. | 3.143 | 3rd | Silver | FJ2‑MIDOH2‑OV | MOJO Volleyball – 12 FRALEY [12U] |
7. | 3.143 | 3rd | Silver | FJ2‑ROUND2‑OV | Roundtown Volleyball – Roundtown Chippewa [12U] |
Tournament date: | 4/24/10 |
Location: | Lexington HS (Lexington, OH) |
Director: | Amy Studer |
Girls' 12 and Under | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 12.000 | 1st | Gold | FJ2‑ACEVB2‑OV | Maverick Volleyball Club – Maverick 12 Kim [12U] |
2. | 11.091 | 2nd | Gold | FJ2‑PIONR2‑OV | Club Pioneer – 12 Black [12U] |
3. | 10.182 | 3rd | Gold | FJ2‑ADVNC2‑OV | Advance Volleyball Club – Advance 12s Blue [12U] |
3. | 10.182 | 3rd | Gold | FJ2‑PRIDE1‑OV | PRIDE Volleyball Club – PRIDE 12s [12U] |
5. | 8.364 | 5th | Gold | FJ2‑CELIT1‑OV | Central Elite – Central Elite 12 Pink [12U] |
5. | 8.364 | 5th | Gold | FJ2‑CELIT2‑OV | Central Elite – Central Elite 12 Black [12U] |
5. | 8.364 | 5th | Gold | FJ2‑MIDOH1‑OV | MOJO Volleyball – 12 BASHAM [12U] |
5. | 8.364 | 5th | Gold | FJ2‑VMAST2‑OV | The Volley Masters – 12 Tigers [12U] |
9. | 4.727 | 1st | Silver | FJ2‑MIDOH2‑OV | MOJO Volleyball – 12 FRALEY [12U] |
10. | 3.818 | 2nd | Silver | FJ2‑CUVBC1‑OV | Columbus United VBC – 12 Spring [12U] |
11. | 2.909 | 3rd | Silver | FJ2‑JVBCV1‑OV | JVBC – Jackson 12s [12U] |
11. | 2.909 | 3rd | Silver | FJ2‑MXAIR1‑OV | Max Air Volleyball Club – Max Air 12 Riley [12U] |
Tournament date: | 5/01/10 |
Location: | Ohio Northern University: Sports Center (Ada, OH) |
Director: | Brian Hofman |
Girls' 15 Regional | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 10.000 | 1st | Gold | FJ5‑GRLVC3‑OV | Grandlake VBC – Bellman [15R] |
2. | 8.857 | 2nd | Gold | FJ5‑GRLVC4‑OV | Grandlake VBC – Cornellius [15R] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ5‑TOLVC4‑OV | Toledo Volleyball Club – 15-4 [15R] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ5‑TRAIL1‑OV | Trailblazers VBC – Trailblazers-15R-Ritzler [15R] |
5. | 5.429 | 1st | Silver | FJ5‑GDVBC1‑OV | Gold Diggers VBC – 15-COX [15R] |
6. | 4.286 | 2nd | Silver | FJ5‑CELIT1‑OV | Central Elite – Central Elite 15 Green [15R] |
7. | 3.143 | 3rd | Silver | FJ5‑CELIT2‑OV | Central Elite – Central Elite 15 Black [15R] |
7. | 3.143 | 3rd | Silver | FJ5‑GDVBC2‑OV | Gold Diggers VBC – 15-HUNTER [15R] |
Girls' 13 Regional | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 12.000 | 1st | Gold | FJ2‑TOLVC1‑OV | Toledo Volleyball Club – 12-1 [12U] |
2. | 11.091 | 2nd | Gold | FJ3‑GRLVC1‑OV | Grandlake VBC – Bruns [13R] |
3. | 10.182 | 3rd | Gold | FJ3‑GRLVC4‑OV | Grandlake VBC – Floyd [13R] |
3. | 10.182 | 3rd | Gold | FJ3‑MIDOH1‑OV | MOJO Volleyball – 13 VALENTINE [13R] |
5. | 8.364 | 5th | Gold | FJ3‑GRLVC2‑OV | Grandlake VBC – Clouse [13R] |
5. | 8.364 | 5th | Gold | FJ3‑GRLVC3‑OV | Grandlake VBC – Dorsten [13R] |
5. | 8.364 | 5th | Gold | FJ3‑TAVBC3‑OV | Team Atlantis VBC – Z [13R] |
5. | 8.364 | 5th | Gold | FJ3‑TOLVC3‑OV | Toledo Volleyball Club – 13-3 [13R] |
9. | 4.727 | 1st | Silver | FJ3‑GDVBC1‑OV | Gold Diggers VBC – 13GOLD [13R] |
10. | 3.818 | 2nd | Silver | FJ3‑STARS1‑OV | Stars & Spikes VBC – 13s Blue [13R] |
11. | 2.909 | 3rd | Silver | FJ2‑CELIT1‑OV | Central Elite – Central Elite 12 Pink [12U] |
11. | 2.909 | 3rd | Silver | FJ2‑CELIT2‑OV | Central Elite – Central Elite 12 Black [12U] |
Tournament: | Ohio Valley Region Inc. Kaepa®-USA 2010 Girls' Volleyball Championships |
Tournament date: | 5/08/10 |
Location: | Greater Columbus Convention Center (Columbus, OH) |
Director: | William Zehler |
Girls' 12 and Under: Lead/Zinc | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Lead | FJ2‑MXAIR1‑OV | Max Air Volleyball Club – Max Air 12 Riley [12U] |
2. | n/a | 2nd | Lead | FJ2‑LONEL1‑OV | London Elite – London 12 [12U] |
3. | n/a | 3rd | Lead | FJ2‑OACZZ2‑OV | Oiler Attack Club – 12 Orange [12U] |
3. | n/a | 3rd | Lead | FJ2‑TOLVC4‑OV | Toledo Volleyball Club – 12-Blue [12U] |
5. | n/a | 5th | Lead | FJ2‑MIDOH1‑OV | MOJO Volleyball – 12 BASHAM [12U] |
5. | n/a | 5th | Lead | FJ2‑TSJVC2‑OV | Toledo SJVC – 12 Purple Pandas [12U] |
7. | n/a | 1st | Zinc | FJ2‑VMAST1‑OV | The Volley Masters – 12 Dragons [12U] |
8. | n/a | 2nd | Zinc | FJ2‑MCVBC2‑OV | MCVBC – 12 White [12U] |
9. | n/a | 3rd | Zinc | FJ2‑CUVBC1‑OV | Columbus United VBC – 12 Spring [12U] |
9. | n/a | 3rd | Zinc | FJ2‑TOLVC4‑OV | Toledo Volleyball Club – 12-Blue [12U] |
11. | n/a | 5th | Zinc | FJ2‑JVBCV1‑OV | JVBC – Jackson 12s [12U] |
11. | n/a | 5th | Zinc | FJ2‑MSPRT4‑OV | Mintonette Sports – m.24 orange [12U] |
Girls' 12 and Under: Tin/Tungsten | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Tin | FJ2‑GRLVC4‑OV | Grandlake VBC – Smith [12U] |
2. | n/a | 2nd | Tin | FJ2‑HSHOT1‑OV | Hot Shots – 12's [12U] |
3. | n/a | 3rd | Tin | FJ2‑ACITY2‑OV | AiR CiTY CHiCKS – 12-Black Ninjas [12U] |
3. | n/a | 3rd | Tin | FJ2‑SUVBC2‑OV | Southern United Volleyball Club – Bostic 12u [12U] |
5. | n/a | 5th | Tin | FJ2‑MIDOH2‑OV | MOJO Volleyball – 12 FRALEY [12U] |
5. | n/a | 5th | Tin | FJ2‑PIONR1‑OV | Club Pioneer – 12 Teal [12U] |
7. | n/a | 1st | Tungsten | FJ2‑MVJRS2‑OV | Kaepa Miami Valley Jrs. Academy VBC – Fite-12 [12U] |
8. | n/a | 2nd | Tungsten | FJ2‑ROUND1‑OV | Roundtown Volleyball – Roundtown Arapaho [12U] |
9. | n/a | 3rd | Tungsten | FJ2‑PRIDE3‑OV | PRIDE Volleyball Club – PRIDE JR [12U] |
9. | n/a | 3rd | Tungsten | FJ2‑PURVI1‑OV | Club Pura Vida – Club Pura Vida-Walpole [12U] |
11. | n/a | 5th | Tungsten | FJ2‑BDLJV3‑OV | Kaepa Borderline Jr Volleyball – New Lebanon White 12s [12U] |
11. | n/a | 5th | Tungsten | FJ2‑MSPRT5‑OV | Mintonette Sports – m.25 white [12U] |
Girls' 11 and Under: Bronze/Copper | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Bronze | FJ1‑GREAT1‑OV | GaREAT Volleyball Academy – GVA 11 Red [11U] |
2. | n/a | 2nd | Bronze | FJ1‑SPIRT1‑OV | Spirit VBC – STARZ [11U] |
3. | n/a | 3rd | Bronze | FJ1‑GCVCO1‑OV | Glass City Volleyball Company – 11-1 [11U] |
3. | n/a | 3rd | Bronze | FJ1‑NEWAV2‑OV | New Wave VBC – Thomas [11U] |
5. | n/a | 5th | Bronze | FJ1‑ACAVC1‑OV | Academy Volleyball Cleveland – 11 Evans [11U] |
5. | n/a | 5th | Bronze | FJ1‑SWVBC1‑OV | Southwest VBC – 11s [11U] |
7. | n/a | 1st | Copper | FJ1‑ECLVJ2‑OV | Kaepa Eastside Cleveland Juniors – 11 ICE [11U] |
8. | n/a | 2nd | Copper | FJ1‑VELVC1‑OV | Velocity Volleyball Club – Velocity 11Elite [11U] |
9. | n/a | 3rd | Copper | FJ1‑DIGVB1‑OV | DIG900 – 11s [11U] |
9. | n/a | 3rd | Copper | FJ1‑LONEL1‑OV | London Elite – London 11 [11U] |
11. | n/a | 5th | Copper | FJ1‑MSPRT1‑OV | Mintonette Sports – m.11 Rox [11U] |
11. | n/a | 5th | Copper | FJ1‑PURVI1‑OV | Club Pura Vida – Club Pura Vida-Garber [11U] |
Girls' 11 and Under: Nickel/Platinum | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Nickel | FJ1‑GREAT2‑OV | GaREAT Volleyball Academy – GVA 11 White [11U] |
2. | n/a | 2nd | Nickel | FJ1‑MCGEE1‑OV | McGee's Volleyball Academy (MVA) – MVA 11 Black [11U] |
3. | n/a | 3rd | Nickel | FJ1‑BKEYE2‑OV | Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 11 Black [11U] |
3. | n/a | 3rd | Nickel | FJ1‑TOLVC3‑OV | Toledo Volleyball Club – 11-Blue [11U] |
5. | n/a | 5th | Nickel | FJ1‑ECLVJ3‑OV | Kaepa Eastside Cleveland Juniors – 11 Navy [11U] |
5. | n/a | 5th | Nickel | FJ1‑NEWAV1‑OV | New Wave VBC – Reed [11U] |
7. | n/a | 1st | Platinum | FJ1‑PKGTN1‑OV | Pickerington Area Volleyball Club – 11 Sp Rawlins/Sawyer [11U] |
8. | n/a | 2nd | Platinum | FJ1‑TPOUT1‑OV | Tap-Out Volleyball Club – Team STORM [11U] |
9. | n/a | 3rd | Platinum | FJ1‑PENHI1‑OV | Penn Highlands Volleyball Club – 11 Fruity Pebbles [11U] |
9. | n/a | 3rd | Platinum | FJ1‑TAVBC1‑OV | Team Atlantis VBC – 11 [11U] |
Girls' 10 and Under: Gold/Silver | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Gold | FJ0‑ELVSE1‑OV | Elevation - Sports Express – 10 [10U] |
2. | n/a | 2nd | Gold | FJ0‑CVBCO1‑OV | Cleveland Volleyball Company – 10 Black [10U] |
3. | n/a | 3rd | Gold | FJ0‑GCVCO1‑OV | Glass City Volleyball Company – 10-1 [10U] |
3. | n/a | 3rd | Gold | FJ0‑WEVBC1‑OV | Wooster Elite VBC – Mighty Purple 10s [10U] |
5. | n/a | 1st | Silver | FJ0‑TSJVC1‑OV | Toledo SJVC – 10 Pink Tigers [10U] |
6. | n/a | 2nd | Silver | FJ0‑ACEVB1‑OV | Maverick Volleyball Club – Maverick 10 Jess [10U] |
7. | n/a | 3rd | Silver | FJ0‑ACAVC1‑OV | Academy Volleyball Cleveland – 10 Wordell [10U] |
7. | n/a | 3rd | Silver | FJ0‑TOLVC1‑OV | Toledo Volleyball Club – 10-1 [10U] |
Girls' 10 and Under: Bronze/Copper | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Bronze | FJ0‑NKYVC1‑OV | NKYVC – 10-1 Tsunami [10U] |
2. | n/a | 2nd | Bronze | FJ0‑HAWKS1‑OV | Club Hawk – Hawks [10U] |
3. | n/a | 3rd | Bronze | FJ0‑BKEYE1‑OV | Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 10 Red [10U] |
3. | n/a | 3rd | Bronze | FJ0‑SOVCR1‑OV | SOVC (Southern Ohio VC) – SOVC - 10 - Putnam [10U] |
5. | n/a | 1st | Copper | FJ0‑MCVBC1‑OV | MCVBC – 10 Royal [10U] |
6. | n/a | 2nd | Copper | FJ0‑SPIRT1‑OV | Spirit VBC – SPIRIT PANTHERS [10U] |
7. | n/a | 3rd | Copper | FJ0‑BEANC1‑OV | Bean City Volleyball Club – Lil'Beans [10U] |
7. | n/a | 3rd | Copper | FJ0‑CVBCO2‑OV | Cleveland Volleyball Company – 10 Blue [10U] |
Girls' 10 and Under: Nickel/Platinum | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Nickel | FJ0‑LONEL1‑OV | London Elite – London 10 [10U] |
2. | n/a | 2nd | Nickel | FJ0‑NKYVC2‑OV | NKYVC – 10-2 Tide [10U] |
3. | n/a | 3rd | Nickel | FJ0‑MVJRS1‑OV | Kaepa Miami Valley Jrs. Academy VBC – Buschur-10 [10U] |
3. | n/a | 3rd | Nickel | FJ0‑PATVB1‑OV | Patriot Volleyball Club – 10 Liberty [10U] |
5. | n/a | 1st | Platinum | FJ0‑GREAT1‑OV | GaREAT Volleyball Academy – GVA Red [10U] |
6. | n/a | 2nd | Platinum | FJ0‑PURVI1‑OV | Club Pura Vida – Club Pura Vida-Stevens [10U] |
7. | n/a | 3rd | Platinum | FJ0‑GCVCO2‑OV | Glass City Volleyball Company – 10-2 [10U] |
7. | n/a | 3rd | Platinum | FJ0‑OACZZ1‑OV | Oiler Attack Club – 10 Black [10U] |
Out-of-Region Results for FJ2-CELIT2-OV
0 out-of-region results have been recorded
(No out-of-region results have been reported.)
[ SEEDING | TOURNAMENT SCHEDULE ]