[
Member login
]
Of related interest
Out-of-Region Results
Team Seeding
Seeding System
Tournament Schedule
Junior Championships
OVR Archives: 2009-2010 Season
Juniors' Tournament Results
Select the results you'd like to see:
Origin:
OVR and out-of-region tournaments
Only OVR tournaments
Only out-of-region tournaments
Starting date:
All dates
Jan. 2, 2010
Jan. 3, 2010
Jan. 10, 2010
Jan. 17, 2010
Jan. 23, 2010
Jan. 24, 2010
Jan. 30, 2010
Jan. 31, 2010
Feb. 6, 2010
Feb. 7, 2010
Feb. 13, 2010
Feb. 14, 2010
Feb. 20, 2010
Feb. 21, 2010
Feb. 27, 2010
Feb. 28, 2010
Mar. 6, 2010
Mar. 7, 2010
Mar. 13, 2010
Mar. 14, 2010
Mar. 20, 2010
Mar. 21, 2010
Mar. 26, 2010
Mar. 27, 2010
Mar. 28, 2010
Apr. 3, 2010
Apr. 10, 2010
Apr. 11, 2010
Apr. 17, 2010
Apr. 18, 2010
Apr. 24, 2010
Apr. 25, 2010
May. 1, 2010
May. 2, 2010
May. 8, 2010
May. 9, 2010
May. 15, 2010
May. 16, 2010
May. 22, 2010
May. 23, 2010
Jun. 19, 2010
Location:
All sites
Alexander HS
All Pro Spirit
Ambridge Area HS
Ashland HS
Barberton HS
Bethany College
Big Sandy Superstore Arena
Blackswamp Volleyball Center
Bluffton University
Brunswick HS
Buckeye Volleyball Center
California University of Pennsylvania
Cambridge HS
Capital University
Case Western Reserve University: Veale Center/Emerson Gymnasium
Central State University: Beacon Lewis Gymnasium
Church of the Savior
Cleveland State University: Woodling Gymnasium
Cloverleaf Recreation Center
Columbiana HS
Conneaut Lake HS
Crestline HS
Crestview HS (Columbiana)
Dayton Convention Center
Dyson Baudo Recreation Center, Marietta College
Eastwood High School
Edgewood Community Center
Edinboro University of Pennsylvania: McComb Fieldhouse
Elite Sports Ohio
Ernsthausen Community Center
Family First Sports Park
Fort LeBoeuf HS
Fort Loramie HS
Franciscan University of Steubenville: Finnegan Fieldhouse
Galion HS
GaREAT Sports Complex
Garfield Heights HS
Geneva College: Metheny Fieldhouse
Girard HS
Greater Columbus Convention Center
Greeneview HS
Greenville HS
Hilliard Davidson HS
Hiram College: Price Gymnasium
Hudson HS
Independence HS Fieldhouse
Iroquois HS
Kingdom Sports Center
LaBrae HS
Lebanon HS
Lehman HS
Lexington HS
Lima HS
Lucas County Recreation Center
Madison-Plains HS
Marion Harding HS
Massillon Rec Center
Maverick VBC
Maysville HS
Mercyhurst College
Miami East JHS
Miami University Middletown: Bennett Recreation Center
Miami University: Phillips Hall
Miami University: Withrow Court
Midwest Hoops
Mount Union College: The MAAC
Muskingum College
New Bremen HS
New Castle Community YMCA - Y Zone
North Ridgeville HS
Nothin' But Net Sports Complex
Oberlin College
Ohio Northern University: Sports Center
OhioNets Sports Complex
Old Fort High School
Ontario HS
Otsego HS (new gym)
Otsego Middle School
Parkersburgh South HS
Parkway High School
Penn State Behrend
Penn State: Beaver Campus
Pickerington Central HS
Pickerington North HS
Plymouth HS
Poland Seminary HS
Preble Shawnee HS
Premier Volleyball Academy
South Gallia High School / Middle School
South Metro Sports
Sports Express
St. Albans HS
Stivers High School
Tallmadge Recreation Center
The Batters Box Sports Complex
The Miami Valley School
The Ohio State University at Marion: Alber Student Center Gymnasium
The Total Athlete
Triway HS
Troy HS
University of Dayton: Frericks Center
University of Findlay
University of Toledo: Health Education Building
Veterans' Memorial
Washington and Jefferson College Gym
West Muskingum HS
Westminster College: Memorial Field House
Wittenberg University: HPERC
Woodrow Wilson HS
Wooster HS: Gault Recreation and Fitness Center
Youngstown State University: Stambaugh Stadium
Director:
All tournament directors
Abell, Tammy
Anders, Phillip
Artman, Dana
Bates, Ruth
Bellinger, Jr., George
Bottorf, Thomas
Bullock, Patricia
Byer, LeAnn
Case, John Paul
Cavanaugh, Carey
Christy, Amber
Colchagoff, Wick
Collins, Tina
Collins, Zahra
Conser, Curtis
Consiglio, Alyse
Day, Donna
Delph, Adrienne
Dempsey, John
Ernst, Ruth
Freed, Glenn
Fultz, Paul
Garcia, Howard
Garrett, Vanessa
Gates, Kyra
Hahn, Bill
Hahn, Judy
Hajek II, Gary
Harms, Stephanie
Helman, Eric
Herbert, Al
Herrmann, Francis
Hofman, Brian
Hooper, Dana
Hoover, Nancy
Hunt, Randall
Jasinowski, Tina
Jeffers, Bradd
King, Sarah
Kmick, Jason
Kolodka, Joseph
Kubec, Stephanie
Larrick, Jennifer
Lightfoot, Kathy
Litteral, Dan
Loomis, Kathy
Marbaugh, Jeff
Matesich, Leigh Ann
McCoy, Jaclyn
Monroe, Scott
Moser, Monte
Parker, Michael
Paulozzi, Loren
Pisano, Phil
Pugh, Ron
Reinhart, David
Rodgers, John
Sanders, Lori
Scherlacher, Stephen
Snipes, Greg
Snowbarger, Jen
Spencer, Joy
Stamper, Kimberly
Stark, Eric
Steward, Peggy
Strecker, Stacie
Strock, Kevin
Studer, Amy
Swearingen, Tammy
Tahan, Tony
Thewes, Laurie
Thobe, Lisa
Tobe, Janice
Trimble, Hank
Voltin, Connie
Wallace, Frederick
Walters, Phillip
Walton, Ashley
West, Scot
Williams, David
Williams, Rosemary
Worth, Larry
Wyman Jr., Richard
Yarnell, Steve
Yates, Stephen
Yeager-Swain, Janet
Zehler, William
Zell, John
Zicha, Elizabeth
Division:
all
Girls' 10 and Under
Girls' 11 and Under
Girls' 12 and Under
Girls' 13 Regional
Girls' 13 National
Girls' 13 and Under
Girls' 14 Regional
Girls' 14 American
Girls' 14 National
Girls' 14 and Under
Girls' 15 Regional
Girls' 15 American
Girls' 15 National
Girls' 15 and Under
Girls' 16 Regional
Girls' 16 American
Girls' 16 National
Girls' 16 and Under
Girls' 17 Regional
Girls' 17 American
Girls' 17 National
Girls' 17 and Under
Girls' 18 Regional
Girls' 18 National
Girls' 18 and Under
Boys' 14 and Under
Boys' 15 and Under
Boys' 16 and Under
Boys' 17 and Under
Boys' 18 and Under
Tournament:
Presidents' Cup
Tournament date:
2/13-14/10
Location:
Greater Columbus Convention Center (Columbus, OH)
Director:
Al Herbert
Girls' 18 and Under
#
points
finish
team code
team name
1.
18.000
1st
Gold
FJ8‑VELIT1‑OV
Varsity Elite VBC – 18 Black
[18R]
2.
2nd
Gold
Club Legacy VC FJ8-LEGVC2-LK
3.
3rd
Gold
Cincy Peppers VC FJ8-CNPEP1-PR
3.
3rd
Gold
Forest City VC 18 Green Canada
5.
15.217
5th
Gold
FJ8‑BSVBC1‑OV
Blackswamp VBC – 18 Kingseed
[18R]
5.
15.217
5th
Gold
FJ8‑SWVBC1‑OV
Southwest VBC – 18s
[18R]
7.
13.826
7th
Gold
FJ8‑BKEYE1‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 18 Red Elite
[18R]
7.
10.870
7th
Gold
FJ8‑MCCVC3‑OV
Mizuno Cincy Classics – 18 White
[18N]
9.
1st
Silver
South County Bandits (Canada) FJ8-SOUTH1-CA
10.
11.739
2nd
Silver
FJ8‑ZEROG1‑OV
Zero Gravity Jrs. – 18 Regional
[18R]
11.
3rd
Silver
VolleyFx Mystery FJ8-VOLFX2-WE
12.
4th
Silver
Niagara Frontier 18-2 FJ8-FRONT2-WE
13.
9.652
1st
Bronze
FJ8‑ACAVC1‑OV
Academy Volleyball Cleveland – 18 Highfield
[18R]
14.
8.957
2nd
Bronze
FJ8‑DJVBC1‑OV
Dayton Jrs. – 18 Blue
[18R]
15.
3rd
Bronze
Huron Valley VC 18 White FJ8-HVVBC2-LK
16.
7.565
4th
Bronze
FJ8‑BKEYE2‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 18 Black Elite
[18R]
17.
1st
Copper
Renaissance Red FJ8-RENAS2-KE
18.
6.174
2nd
Copper
FJ8‑BDLJV2‑OV
Kaepa Borderline Jr Volleyball – 18 Red
[18R]
19.
3rd
Copper
Niagara Frontier 18-3 FJ8-FRONT3-WE
20.
4.783
4th
Copper
FJ8‑TOLVC3‑OV
Toledo Volleyball Club – 18-Early Bird
[18R]
21.
4.087
1st
Nickel
FJ8‑GMVBC1‑OV
Greater Miami Volleyball Club – Cougars
[18R]
22.
3.391
2nd
Nickel
FJ8‑PREMR3‑OV
Premier Volleyball Club – 18-Enduro
[18R]
23.
3rd
Nickel
Pittsburgh Elite FJ8-PITTS2-KE
24.
4th
Nickel
Northern Pittsburgh VBC FJ8-WESTM4-KE
Girls' 17 and Under
#
points
finish
team code
team name
1.
18.000
1st
Gold
FJ7‑BSVBC1‑OV
Blackswamp VBC – 17 Reinhart
[17A]
2.
2nd
Gold
Club Legacy Wave FJ7-LEGVC2-LK
3.
13.314
3rd
Gold
FJ7‑TOLVC2‑OV
Toledo Volleyball Club – 17-Mizuno
[17N]
3.
3rd
Gold
Phoenix Rising 17-1-TENN
5.
16.171
5th
Gold
FJ7‑ACAVC2‑OV
Academy Volleyball Cleveland – 17 Woodland
[17A]
5.
16.171
5th
Gold
FJ7‑PKGTN1‑OV
Pickerington Area Volleyball Club – 17A Wi Ballinger
[17A]
5.
16.171
5th
Gold
FJ7‑SWVBC1‑OV
Southwest VBC – 17 American Red
[17A]
5.
5th
Gold
Niagara Frontier VC FJ7-FRONT2-WE
9.
7th
Gold
Club Legacy Lightning FJ7-LEGVC3-LK
9.
14.343
7th
Gold
FJ7‑ESVC11‑OV
Eastside Volleyball – Blitz 17s
[17R]
9.
14.343
7th
Gold
FJ7‑SWVBC2‑OV
Southwest VBC – 17 Amercan Blue
[17A]
9.
7th
Gold
Huron Valley VC 17 Blue FJ7-HVVBC1-LK
13.
1st
Silver
Riverside Rage (Canada)
14.
12.057
2nd
Silver
FJ7‑MXAIR1‑OV
Max Air Volleyball Club – Max Air 17 Regional Hartmann
[17R]
15.
11.600
3rd
Silver
FJ7‑DJVBC2‑OV
Dayton Jrs. – 17 Gold
[17R]
15.
11.600
3rd
Silver
FJ7‑GCVCO1‑OV
Glass City Volleyball Company – 17-1
[17A]
17.
10.686
5th
Silver
FJ6‑MSPRT2‑OV
Mintonette Sports – m.62 Navy
[16A]
17.
10.686
5th
Silver
FJ7‑EPICV1‑OV
EPIC – EPIC Club Chill 17
[17R]
19.
9.771
1st
Bronze
FJ7‑ZEROG1‑OV
Zero Gravity Jrs. – 17 American
[17A]
20.
9.314
2nd
Bronze
FJ7‑AABOV1‑OV
Advanced Approach Pittsburgh – 17S
[17R]
21.
8.857
3rd
Bronze
FJ7‑SWVBC3‑OV
Southwest VBC – 17 Amercan White
[17A]
21.
8.857
3rd
Bronze
FJ7‑TPOUT1‑OV
Tap-Out Volleyball Club – Team HAVOC
[17R]
23.
5th
Bronze
Cincy Peppers VC Bananas FJ7-CNPEP2-PR
23.
5th
Bronze
MAVA VB Rags 17-Black
25.
1st
Copper
South County Bandits (Canada)FJ7-SOUTH1-CA
26.
6.571
2nd
Copper
FJ7‑BDLJV1‑OV
Kaepa Borderline Jr Volleyball – 17 Hawks
[17A]
27.
3rd
Copper
Cincy Peppers VC Chili Peppers FJ7-CNPEP1-PR
27.
6.114
3rd
Copper
FJ7‑BKEYE2‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 17 Elite
[17R]
29.
5.200
5th
Copper
FJ6‑GMVBC1‑OV
Greater Miami Volleyball Club – Red Hawks
[16A]
29.
5.200
5th
Copper
FJ7‑TSJVC1‑OV
Toledo SJVC – 17 Pink Zebras
[17R]
31.
4.286
1st
Nickel
FJ7‑GMVBC1‑OV
Greater Miami Volleyball Club – Buckeyes
[17R]
32.
3.829
2nd
Nickel
FJ7‑BDLJV2‑OV
Kaepa Borderline Jr Volleyball – 17 Red
[17A]
33.
3.371
3rd
Nickel
FJ7‑BKEYE1‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 17 American
[17A]
33.
3.371
3rd
Nickel
FJ7‑GCVCO2‑OV
Glass City Volleyball Company – 17-2
[17R]
35.
2.457
5th
Nickel
FJ7‑DJVBC3‑OV
Dayton Jrs. – 17 White
[17R]
35.
2.457
5th
Nickel
FJ7‑PKGTN4‑OV
Pickerington Area Volleyball Club – 17R Wi Franklin
[17R]
Girls' 16 and Under
#
points
finish
team code
team name
1.
1st
Gold
MAVA 16 Blue FJ6-MAVAS2-PR
2.
2nd
Gold
Club Legacy Wave-Sarah FJ6-LEGVC2-LK
3.
13.489
3rd
Gold
FJ6‑ECLVJ2‑OV
Kaepa Eastside Cleveland Juniors – 16 ICE
[16N]
3.
3rd
Gold
Renaissance VBC RED FJ6-RENAS2-KE
5.
16.638
5th
Gold
FJ6‑BSVBC1‑OV
Blackswamp VBC – 16 Herr
[16A]
5.
16.638
5th
Gold
FJ6‑ELVSE3‑OV
Elevation - Sports Express – 16 Rodriguez
[16A]
5.
16.638
5th
Gold
FJ6‑PGMGC1‑OV
Pittsburgh Magic VBC – Pittsburgh Magic 16 Pink
[16A]
5.
5th
Silver
Niagara Frontier 16-2 FJ6-FRONT2-WE
9.
15.277
9th
Gold
FJ6‑CLONE1‑OV
Club O.N.E. (Ohio North East) – 16 Black
[16R]
9.
11.957
9th
Gold
FJ6‑MCCVC3‑OV
Mizuno Cincy Classics – 16 White
[16N]
9.
15.277
9th
Gold
FJ6‑SWVBC1‑OV
Southwest VBC – 16 American White
[16A]
9.
9th
Gold
South County Bandits (Canada)FJ6-SOUTH1-CA
13.
13.915
12th
Gold
FJ6‑ACAVC2‑OV
Academy Volleyball Cleveland – 16 Smerglia
[16A]
13.
13.915
12th
Gold
FJ6‑ELVSE2‑OV
Elevation - Sports Express – 16 Korfhagen
[16A]
13.
10.936
12th
Gold
FJ6‑GRLVC1‑OV
Grandlake VBC – Carter
[16N]
13.
12th
Gold
Riverside Rage (Canada)
17.
12.553
1st
Silver
FJ6‑GCVCO1‑OV
Glass City Volleyball Company – 16-1
[16A]
18.
2nd
Silver
Pittsburgh Elite Premier FJ6-PITTS1-KE
19.
11.872
3rd
Silver
FJ6‑SWVBC2‑OV
Southwest VBC – 16 American Red
[16A]
19.
3rd
Silver
Pittsburgh Elite FJ6-PITTS2-KE
21.
5th
Silver
Club Legacy Wave Angie FJ6-LEGVC3-LK
21.
11.191
5th
Silver
FJ6‑DJVBC2‑OV
Dayton Jrs. – 16 Gold
[16A]
23.
10.511
7th
Silver
FJ6‑COLVA2‑OV
Columbus Volleyball Academy – CVA 16 American
[16A]
23.
7th
Silver
VolleyFx Charm FJ6-VOLFX2-WE
25.
9.830
1st
Bronze
FJ6‑BDLJV1‑OV
Kaepa Borderline Jr Volleyball – 16 Hawks
[16A]
26.
9.489
2nd
Bronze
FJ6‑PKGTN1‑OV
Pickerington Area Volleyball Club – 16A Wi Rusterholz
[16A]
27.
9.149
3rd
Bronze
FJ6‑BKEYE1‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 16 American
[16A]
27.
9.149
3rd
Bronze
FJ6‑DJVBC3‑OV
Dayton Jrs. – 16 White
[16R]
29.
5th
Bronze
Cincy Banana Peppers FJ6-CNPEP1-PR
29.
5th
Bronze
Club Legacy Wave 16-4 FJ6-LEGVC4-LK
31.
7.787
7th
Silver
FJ6‑GMVBC2‑OV
Greater Miami Volleyball Club – Saints
[16R]
31.
7th
Bronze
Kenton Kangaroos FJ6-KNTON1-PR
33.
7.106
1st
Copper
FJ6‑PREMR4‑OV
Premier Volleyball Club – 16-Katoomba
[16A]
34.
6.766
2nd
Copper
FJ6‑BKEYE2‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 16 Elite
[16R]
35.
3rd
Copper
Niagara Frontier 16-3 FJ6-FRONT3-WE
35.
3rd
Copper
Thoroughbred Elite White FJ6-TEVAL3-PR
37.
5.745
5th
Copper
FJ6‑BDLJV2‑OV
Kaepa Borderline Jr Volleyball – 16 Red
[16A]
37.
5.745
5th
Copper
FJ6‑TSJVC1‑OV
Toledo SJVC – 16 Colorful Cougars
[16R]
39.
5.064
7th
Copper
FJ6‑GCVCO3‑OV
Glass City Volleyball Company – 16-3
[16R]
39.
7th
Copper
Thoroughbred Elite Black FJ6-TEVAL2-PR
41.
1st
Nickel
South County Bandits (Canada)FJ6-SOUTH2-CA
42.
2nd
Nickel
Huron Valley VC 16 White FJ6-HVVBC2-LK
43.
3.702
3rd
Nickel
FJ6‑VELVC1‑OV
Velocity Volleyball Club – Velocity-16Black
[16R]
43.
3.702
3rd
Nickel
FJ6‑VELVC2‑OV
Velocity Volleyball Club – Velocity 16-Blue
[16R]
45.
3.021
5th
Nickel
FJ6‑BDLJV3‑OV
Kaepa Borderline Jr Volleyball – 16 White
[16R]
45.
3.021
5th
Nickel
FJ6‑LJNVB1‑OV
Lithopolis Jr. Netters VBC – 16R
[16R]
47.
2.340
7th
Nickel
FJ6‑AABOV1‑OV
Advanced Approach Pittsburgh – 16J
[16R]
47.
2.340
7th
Nickel
FJ6‑GCVCO2‑OV
Glass City Volleyball Company – 16-2
[16R]
Girls' 15 and Under
#
points
finish
team code
team name
1.
1st
Gold
MAVA 15 Blue FJ5-MAVAS2-PR
2.
17.610
2nd
Gold
FJ5‑ACAVC2‑OV
Academy Volleyball Cleveland – 15 Schiffer
[15A]
3.
13.415
3rd
Gold
FJ5‑MCCVC2‑OV
Mizuno Cincy Classics – 15 Black
[15N]
3.
17.220
3rd
Gold
FJ5‑SWVBC1‑OV
Southwest VBC – 15 American Red
[15A]
5.
16.439
5th
Gold
FJ5‑BSVBC2‑OV
Blackswamp VBC – 15 Magers
[15A]
5.
16.439
5th
Gold
FJ5‑DJVBC2‑OV
Dayton Jrs. – 15 Gold
[15A]
7.
15.659
7th
Gold
FJ5‑MSPRT3‑OV
Mintonette Sports – m.53 Columbia
[15A]
7.
7th
Gold
Huron Valley VC 15 Blue FJ5-HVVBC1-LK
9.
9th
Gold
Niagara Frontier 15-2 FJ5-FRONT2-WE
9.
9th
Gold
Thoroughbred Elite Black FJ5-TEVAL2-PR
9.
9th
Gold
VolleyFx Chant FJ5-VOLFX1-WE
12.
13.707
12th
Gold
FJ5‑BKEYE1‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 15 American Red
[15A]
12.
13.707
12th
Gold
FJ5‑DJVBC3‑OV
Dayton Jrs. – 15 White
[15R]
12.
12th
Gold
Next Generation VC Elite FJ5-LEGVC2-LK
15.
9.902
1st
Silver
FJ5‑ECLVJ2‑OV
Kaepa Eastside Cleveland Juniors – 15 ICE
[15N]
16.
12.146
2nd
Silver
FJ5‑BDLJV1‑OV
Kaepa Borderline Jr Volleyball – 15 Hawks
[15A]
17.
11.756
3rd
Silver
FJ5‑SWVBC2‑OV
Southwest VBC – 15 American White
[15A]
17.
3rd
Silver
MAVA 15 Red FJ5-MAVAS3-PR
19.
10.976
5th
Silver
FJ5‑COLVA2‑OV
Columbus Volleyball Academy – CVA 15 American
[15A]
19.
10.976
5th
Silver
FJ5‑VELVC1‑OV
Velocity Volleyball Club – Velocity 15 Elite
[15R]
21.
10.195
7th
Silver
FJ5‑BKEYE3‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 15 American Black
[15A]
21.
10.195
7th
Silver
FJ5‑PREMR3‑OV
Premier Volleyball Club – 15-Budokan
[15A]
23.
9th
Silver
Cincy Peppers VC FJ5-CNPEP1-PR
23.
9.415
9th
Silver
FJ5‑BDLJV2‑OV
Kaepa Borderline Jr Volleyball – 15 Red
[15A]
23.
9.415
9th
Silver
FJ5‑CLONE1‑OV
Club O.N.E. (Ohio North East) – 15 Black
[15R]
26.
8.244
12th
Silver
FJ5‑DJVBC4‑OV
Dayton Jrs. – 15 Black
[15R]
26.
8.244
12th
Silver
FJ5‑PKGTN1‑OV
Pickerington Area Volleyball Club – 15A Wi Gatsch
[15A]
26.
12th
Silver
South County Bandits (Canada)FJ5-SOUTH1-CA
29.
7.073
1st
Bronze
FJ5‑GMVBC1‑OV
Greater Miami Volleyball Club – Muskies
[15R]
30.
2nd
Bronze
Niagara Frontier 15-3 FJ5-FRONT3-WE
31.
6.293
3rd
Bronze
FJ5‑GCVCO1‑OV
Glass City Volleyball Company – 15-1
[15A]
31.
6.293
3rd
Bronze
FJ5‑TSJVC1‑OV
Toledo SJVC – 15 Pink Pumas
[15R]
33.
5.512
5th
Bronze
FJ5‑CEAST2‑OV
Cincy East VBC – 15 White
[15R]
33.
5.512
5th
Bronze
FJ5‑GCVCO2‑OV
Glass City Volleyball Company – 15-2
[15R]
35.
4.732
7th
Bronze
FJ5‑BDLJV3‑OV
Kaepa Borderline Jr Volleyball – 15 Black
[15R]
35.
7th
Bronze
Renaissance VBC RED FJ5-RENAS2-KE
37.
3.951
9th
Bronze
FJ5‑MVJRS2‑OV
Kaepa Miami Valley Jrs. Academy VBC – Johnston*15
[15R]
37.
3.951
8th
Bronze
FJ5‑TOLVC5‑OV
Toledo Volleyball Club – 15-Early Bird
[15R]
37.
9th
Bronze
Thoroughbred Elite White FJ5-TEVAL3-PR
40.
2.780
12th
Bronze
FJ5‑GCVCO3‑OV
Glass City Volleyball Company – 15-3
[15R]
40.
2.780
12th
Bronze
FJ5‑PKGTN2‑OV
Pickerington Area Volleyball Club – 15R Wi Spitler
[15R]
40.
12th
Bronze
Kenton VC FJ5-KNTON1-PR
Girls' 14 and Under
#
points
finish
team code
team name
1.
1st
Gold
MAVA 14 Blue FJ4-MAVAS2-PR
2.
13.707
2nd
Gold
FJ4‑MCCVC2‑OV
Mizuno Cincy Classics – 14 Black
[14N]
3.
17.220
3rd
Gold
FJ4‑ACAVC3‑OV
Academy Volleyball Cleveland – 14 Smerglia
[14A]
3.
17.220
3rd
Gold
FJ4‑SWVBC1‑OV
Southwest VBC – 14 American Red
[14A]
5.
12.829
5th
Gold
FJ4‑ACEVB2‑OV
Maverick Volleyball Club – Maverick-A.C.E. 14 Kim
[14N]
5.
16.439
5th
Gold
FJ4‑ESVC11‑OV
Eastside Volleyball – Eastside 14U
[14R]
7.
15.659
7th
Gold
FJ4‑SWVBC2‑OV
Southwest VBC – 14 American White
[14A]
7.
15.659
7th
Gold
FJ4‑SWVBC3‑OV
Southwest VBC – 14 American Blue
[14A]
9.
14.878
9th
Gold
FJ4‑BSVBC2‑OV
Blackswamp VBC – 14 Reinhart
[14A]
9.
11.659
9th
Gold
FJ4‑ECLVJ2‑OV
Kaepa Eastside Cleveland Juniors – 14 ICE
[14N]
9.
14.878
9th
Gold
FJ4‑PGMGC1‑OV
Pittsburgh Magic VBC – Pittsburgh Magic 14 Pink
[14R]
12.
13.707
12th
Gold
FJ4‑BDLJV1‑OV
Kaepa Borderline Jr Volleyball – 14 Hawks
[14A]
12.
13.707
12th
Gold
FJ4‑GCVCO6‑OV
Glass City Volleyball Company – 14 NWOAL
[14R]
12.
12th
Gold
MAVA 14 Red FJ4-MAVAS3-PR
15.
12.537
1st
Silver
FJ4‑MCCVC5‑OV
Mizuno Cincy Classics – 14 Silver
[14R]
16.
12.146
2nd
Silver
FJ4‑MCCVC4‑OV
Mizuno Cincy Classics – 14 Gray
[14A]
17.
3rd
Silver
Cincy Peppers VCFJ4-CNPEP1-PR
17.
3rd
Silver
Niagara Frontier VC FJ4-FRONT2-WE
19.
10.976
5th
Silver
FJ4‑GCVCO1‑OV
Glass City Volleyball Company – 14-1 LIME
[14A]
19.
8.732
5th
Silver
FJ4‑MCCVC3‑OV
Mizuno Cincy Classics – 14 White
[14N]
21.
8.146
7th
Silver
FJ4‑MCGEE1‑OV
McGee's Volleyball Academy (MVA) – MVA 14 SMACK
[14N]
21.
10.195
7th
Silver
FJ4‑MSPRT2‑OV
Mintonette Sports – m.42 Navy
[14A]
23.
9.415
9th
Silver
FJ4‑COLVA1‑OV
Columbus Volleyball Academy – CVA 14 American
[14A]
23.
9.415
9th
Silver
FJ4‑DJVBC2‑OV
Dayton Jrs. – 14 Gold
[14R]
23.
9.415
9th
Silver
FJ4‑GCVCO3‑OV
Glass City Volleyball Company – 14-2
[14R]
26.
8.244
12th
Silver
FJ4‑BDLJV2‑OV
Kaepa Borderline Jr Volleyball – 14 Red Transformers
[14A]
26.
8.244
12th
Silver
FJ4‑GMVBC1‑OV
Greater Miami Volleyball Club – Bearcats
[14R]
26.
8.244
12th
Silver
FJ4‑WEVBC1‑OV
Wooster Elite VBC – 14s Vince
[14A]
29.
7.073
1st
Bronze
FJ4‑GCVCO2‑OV
Glass City Volleyball Company – 14-1 Black
[14A]
30.
2nd
Bronze
Next Generation VC Elite FJ4-LEGVC2-LK
31.
6.293
3rd
Bronze
FJ4‑BKEYE2‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 14 Elite
[14R]
31.
3rd
Bronze
Thoroughbred Elite Black FJ4-TEVAL2-PR
33.
5.512
5th
Bronze
FJ4‑BKEYE1‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 14 American
[14A]
33.
5.512
5th
Bronze
FJ4‑DJVBC3‑OV
Dayton Jrs. – 14 White
[14R]
35.
4.049
7th
Bronze
FJ3‑MSPRT1‑OV
Mintonette Sports – m.31 Rox
[13N]
35.
7th
Bronze
Thoroughbred Elite White FJ4-TEVAL3-PR
37.
3.951
9th
Bronze
FJ4‑BDLJV3‑OV
Kaepa Borderline Jr Volleyball – 14 Black Attack
[14A]
37.
3.951
9th
Bronze
FJ4‑PKGTN1‑OV
Pickerington Area Volleyball Club – 14A Tackett
[14A]
37.
3.951
9th
Bronze
FJ4‑PKGTN3‑OV
Pickerington Area Volleyball Club – 14R Wi Prince
[14R]
40.
2.780
12th
Bronze
FJ4‑DJVBC4‑OV
Dayton Jrs. – 14 Black
[14R]
40.
2.780
12th
Bronze
FJ4‑FACED1‑OV
Face Down Elite Volleyball Club – FDEVC 14
[14R]
40.
2.780
12th
Bronze
FJ4‑GCVCO4‑OV
Glass City Volleyball Company – 14-3
[14R]
Girls' 13 and Under
#
points
finish
team code
team name
1.
1st
Gold
MAVA 13 Blue FJ3-MAVAS2-PR
2.
13.520
2nd
Gold
FJ3‑TEAMZ1‑OV
Team Z – 13 Orange
[13N]
3.
16.720
3rd
Gold
FJ3‑ACAVC2‑OV
Academy Volleyball Cleveland – 13 Hoffman
[13R]
3.
13.040
3rd
Gold
FJ3‑ACEVB1‑OV
Maverick Volleyball Club – Maverick-A.C.E. 13 Katie
[13N]
5.
15.440
5th
Gold
FJ3‑GCVCO1‑OV
Glass City Volleyball Company – 13-1
[13R]
5.
15.440
5th
Gold
FJ3‑SWVBC2‑OV
Southwest VBC – 13 White
[13R]
7.
14.160
7th
Gold
FJ2‑MSPRT1‑OV
Mintonette Sports – m.21 Rox
[12U]
7.
14.160
7th
Gold
FJ3‑BSVBC2‑OV
Blackswamp VBC – 13 Miller
[13R]
9.
1st
Silver
Niagara Frontier VC FJ3-FRONT2-WE
10.
12.240
2nd
Silver
FJ3‑BDLJV1‑OV
Kaepa Borderline Jr Volleyball – 13 Red
[13R]
11.
11.600
3rd
Silver
FJ3‑SWVBC1‑OV
Southwest VBC – 13 Red
[13R]
11.
11.600
3rd
Silver
FJ3‑TSJVC1‑OV
Toledo SJVC – 13 Black Panthers
[13R]
13.
10.320
5th
Silver
FJ3‑BKEYE1‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 13 Elite
[13R]
13.
10.320
5th
Silver
FJ3‑COLVA1‑OV
Columbus Volleyball Academy – CVA 13 Regional Elite
[13R]
15.
9.040
7th
Silver
FJ3‑MVJRS1‑OV
Kaepa Miami Valley Jrs. Academy VBC – Spatz/Crawford-13
[13R]
15.
9.040
7th
Silver
FJ3‑PKGTN1‑OV
Pickerington Area Volleyball Club – 13R Wi Nunemaker
[13R]
17.
7.760
1st
Bronze
FJ3‑MCCVC4‑OV
Mizuno Cincy Classics – 13 Silver
[13R]
18.
7.120
2nd
Bronze
FJ3‑GCVCO2‑OV
Glass City Volleyball Company – 13-2
[13R]
19.
6.480
3rd
Bronze
FJ3‑GMVBC1‑OV
Greater Miami Volleyball Club – Bobcats
[13R]
20.
5.840
4th
Bronze
FJ3‑DJVBC2‑OV
Dayton Jrs. – 13 Gold
[13R]
21.
4.400
1st
Copper
FJ3‑ECLVJ2‑OV
Kaepa Eastside Cleveland Juniors – 13 ICE
[13N]
22.
3.920
2nd
Copper
FJ3‑MCCVC2‑OV
Mizuno Cincy Classics – 13 Black
[13N]
23.
3.920
3rd
Copper
FJ3‑GCVCO3‑OV
Glass City Volleyball Company – 13-3
[13R]
24.
3.280
4th
Copper
FJ3‑BKEYE7‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 13 Black Winter
[13R]
25.
2.640
5th
Copper
FJ3‑DJVBC3‑OV
Dayton Jrs. – 13 White
[13R]
26.
2.000
6th
Copper
FJ3‑BKEYE6‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 13 Red Winter
[13R]
[
SEEDING
|
TOURNAMENT SCHEDULE
]