OVR Archives: 2009-2010 Season
Juniors' Tournament Results
Tournament: | Ohio Valley Region Inc. Kaepa®-USA 2010 Girls' Volleyball Championships |
Tournament date: | 5/08/10 |
Location: | Greater Columbus Convention Center (Columbus, OH) |
Director: | William Zehler |
Girls' 12 and Under: Lead/Zinc | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Lead | FJ2‑MXAIR1‑OV | Max Air Volleyball Club – Max Air 12 Riley [12U] |
2. | n/a | 2nd | Lead | FJ2‑LONEL1‑OV | London Elite – London 12 [12U] |
3. | n/a | 3rd | Lead | FJ2‑OACZZ2‑OV | Oiler Attack Club – 12 Orange [12U] |
3. | n/a | 3rd | Lead | FJ2‑TOLVC4‑OV | Toledo Volleyball Club – 12-Blue [12U] |
5. | n/a | 5th | Lead | FJ2‑MIDOH1‑OV | MOJO Volleyball – 12 BASHAM [12U] |
5. | n/a | 5th | Lead | FJ2‑TSJVC2‑OV | Toledo SJVC – 12 Purple Pandas [12U] |
7. | n/a | 1st | Zinc | FJ2‑VMAST1‑OV | The Volley Masters – 12 Dragons [12U] |
8. | n/a | 2nd | Zinc | FJ2‑MCVBC2‑OV | MCVBC – 12 White [12U] |
9. | n/a | 3rd | Zinc | FJ2‑CUVBC1‑OV | Columbus United VBC – 12 Spring [12U] |
9. | n/a | 3rd | Zinc | FJ2‑TOLVC4‑OV | Toledo Volleyball Club – 12-Blue [12U] |
11. | n/a | 5th | Zinc | FJ2‑JVBCV1‑OV | JVBC – Jackson 12s [12U] |
11. | n/a | 5th | Zinc | FJ2‑MSPRT4‑OV | Mintonette Sports – m.24 orange [12U] |
Girls' 12 and Under: Tin/Tungsten | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Tin | FJ2‑GRLVC4‑OV | Grandlake VBC – Smith [12U] |
2. | n/a | 2nd | Tin | FJ2‑HSHOT1‑OV | Hot Shots – 12's [12U] |
3. | n/a | 3rd | Tin | FJ2‑ACITY2‑OV | AiR CiTY CHiCKS – 12-Black Ninjas [12U] |
3. | n/a | 3rd | Tin | FJ2‑SUVBC2‑OV | Southern United Volleyball Club – Bostic 12u [12U] |
5. | n/a | 5th | Tin | FJ2‑MIDOH2‑OV | MOJO Volleyball – 12 FRALEY [12U] |
5. | n/a | 5th | Tin | FJ2‑PIONR1‑OV | Club Pioneer – 12 Teal [12U] |
7. | n/a | 1st | Tungsten | FJ2‑MVJRS2‑OV | Kaepa Miami Valley Jrs. Academy VBC – Fite-12 [12U] |
8. | n/a | 2nd | Tungsten | FJ2‑ROUND1‑OV | Roundtown Volleyball – Roundtown Arapaho [12U] |
9. | n/a | 3rd | Tungsten | FJ2‑PRIDE3‑OV | PRIDE Volleyball Club – PRIDE JR [12U] |
9. | n/a | 3rd | Tungsten | FJ2‑PURVI1‑OV | Club Pura Vida – Club Pura Vida-Walpole [12U] |
11. | n/a | 5th | Tungsten | FJ2‑BDLJV3‑OV | Kaepa Borderline Jr Volleyball – New Lebanon White 12s [12U] |
11. | n/a | 5th | Tungsten | FJ2‑MSPRT5‑OV | Mintonette Sports – m.25 white [12U] |
Girls' 11 and Under: Bronze/Copper | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Bronze | FJ1‑GREAT1‑OV | GaREAT Volleyball Academy – GVA 11 Red [11U] |
2. | n/a | 2nd | Bronze | FJ1‑SPIRT1‑OV | Spirit VBC – STARZ [11U] |
3. | n/a | 3rd | Bronze | FJ1‑GCVCO1‑OV | Glass City Volleyball Company – 11-1 [11U] |
3. | n/a | 3rd | Bronze | FJ1‑NEWAV2‑OV | New Wave VBC – Thomas [11U] |
5. | n/a | 5th | Bronze | FJ1‑ACAVC1‑OV | Academy Volleyball Cleveland – 11 Evans [11U] |
5. | n/a | 5th | Bronze | FJ1‑SWVBC1‑OV | Southwest VBC – 11s [11U] |
7. | n/a | 1st | Copper | FJ1‑ECLVJ2‑OV | Kaepa Eastside Cleveland Juniors – 11 ICE [11U] |
8. | n/a | 2nd | Copper | FJ1‑VELVC1‑OV | Velocity Volleyball Club – Velocity 11Elite [11U] |
9. | n/a | 3rd | Copper | FJ1‑DIGVB1‑OV | DIG900 – 11s [11U] |
9. | n/a | 3rd | Copper | FJ1‑LONEL1‑OV | London Elite – London 11 [11U] |
11. | n/a | 5th | Copper | FJ1‑MSPRT1‑OV | Mintonette Sports – m.11 Rox [11U] |
11. | n/a | 5th | Copper | FJ1‑PURVI1‑OV | Club Pura Vida – Club Pura Vida-Garber [11U] |
Girls' 11 and Under: Nickel/Platinum | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Nickel | FJ1‑GREAT2‑OV | GaREAT Volleyball Academy – GVA 11 White [11U] |
2. | n/a | 2nd | Nickel | FJ1‑MCGEE1‑OV | McGee's Volleyball Academy (MVA) – MVA 11 Black [11U] |
3. | n/a | 3rd | Nickel | FJ1‑BKEYE2‑OV | Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 11 Black [11U] |
3. | n/a | 3rd | Nickel | FJ1‑TOLVC3‑OV | Toledo Volleyball Club – 11-Blue [11U] |
5. | n/a | 5th | Nickel | FJ1‑ECLVJ3‑OV | Kaepa Eastside Cleveland Juniors – 11 Navy [11U] |
5. | n/a | 5th | Nickel | FJ1‑NEWAV1‑OV | New Wave VBC – Reed [11U] |
7. | n/a | 1st | Platinum | FJ1‑PKGTN1‑OV | Pickerington Area Volleyball Club – 11 Sp Rawlins/Sawyer [11U] |
8. | n/a | 2nd | Platinum | FJ1‑TPOUT1‑OV | Tap-Out Volleyball Club – Team STORM [11U] |
9. | n/a | 3rd | Platinum | FJ1‑PENHI1‑OV | Penn Highlands Volleyball Club – 11 Fruity Pebbles [11U] |
9. | n/a | 3rd | Platinum | FJ1‑TAVBC1‑OV | Team Atlantis VBC – 11 [11U] |
Girls' 10 and Under: Gold/Silver | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Gold | FJ0‑ELVSE1‑OV | Elevation - Sports Express – 10 [10U] |
2. | n/a | 2nd | Gold | FJ0‑CVBCO1‑OV | Cleveland Volleyball Company – 10 Black [10U] |
3. | n/a | 3rd | Gold | FJ0‑GCVCO1‑OV | Glass City Volleyball Company – 10-1 [10U] |
3. | n/a | 3rd | Gold | FJ0‑WEVBC1‑OV | Wooster Elite VBC – Mighty Purple 10s [10U] |
5. | n/a | 1st | Silver | FJ0‑TSJVC1‑OV | Toledo SJVC – 10 Pink Tigers [10U] |
6. | n/a | 2nd | Silver | FJ0‑ACEVB1‑OV | Maverick Volleyball Club – Maverick 10 Jess [10U] |
7. | n/a | 3rd | Silver | FJ0‑ACAVC1‑OV | Academy Volleyball Cleveland – 10 Wordell [10U] |
7. | n/a | 3rd | Silver | FJ0‑TOLVC1‑OV | Toledo Volleyball Club – 10-1 [10U] |
Girls' 10 and Under: Bronze/Copper | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Bronze | FJ0‑NKYVC1‑OV | NKYVC – 10-1 Tsunami [10U] |
2. | n/a | 2nd | Bronze | FJ0‑HAWKS1‑OV | Club Hawk – Hawks [10U] |
3. | n/a | 3rd | Bronze | FJ0‑BKEYE1‑OV | Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 10 Red [10U] |
3. | n/a | 3rd | Bronze | FJ0‑SOVCR1‑OV | SOVC (Southern Ohio VC) – SOVC - 10 - Putnam [10U] |
5. | n/a | 1st | Copper | FJ0‑MCVBC1‑OV | MCVBC – 10 Royal [10U] |
6. | n/a | 2nd | Copper | FJ0‑SPIRT1‑OV | Spirit VBC – SPIRIT PANTHERS [10U] |
7. | n/a | 3rd | Copper | FJ0‑BEANC1‑OV | Bean City Volleyball Club – Lil'Beans [10U] |
7. | n/a | 3rd | Copper | FJ0‑CVBCO2‑OV | Cleveland Volleyball Company – 10 Blue [10U] |
Girls' 10 and Under: Nickel/Platinum | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Nickel | FJ0‑LONEL1‑OV | London Elite – London 10 [10U] |
2. | n/a | 2nd | Nickel | FJ0‑NKYVC2‑OV | NKYVC – 10-2 Tide [10U] |
3. | n/a | 3rd | Nickel | FJ0‑MVJRS1‑OV | Kaepa Miami Valley Jrs. Academy VBC – Buschur-10 [10U] |
3. | n/a | 3rd | Nickel | FJ0‑PATVB1‑OV | Patriot Volleyball Club – 10 Liberty [10U] |
5. | n/a | 1st | Platinum | FJ0‑GREAT1‑OV | GaREAT Volleyball Academy – GVA Red [10U] |
6. | n/a | 2nd | Platinum | FJ0‑PURVI1‑OV | Club Pura Vida – Club Pura Vida-Stevens [10U] |
7. | n/a | 3rd | Platinum | FJ0‑GCVCO2‑OV | Glass City Volleyball Company – 10-2 [10U] |
7. | n/a | 3rd | Platinum | FJ0‑OACZZ1‑OV | Oiler Attack Club – 10 Black [10U] |
[ SEEDING | TOURNAMENT SCHEDULE ]