Juniors

Juniors' Tournament Results

Reporting Results
Tournament directors, sign in to provide results from the events you hosted. Those results will immediately be available on the Results page and automatically incorporated into the Standings. Please review the team codes you entered, verifying that they correspond to the teams that competed.
 
Reporting Discrepancies

Select results:
Type:
Starting date:
Location:
Director:
Division:

 

OVR Tournament Results for Kid's America – Bahmer [FJ0-KIDAM1-OV]

Results for Kid's America – Bahmer are highlighted in the following 4 tournament results.

Click on the points to go to any team's standings, on the team code to see complete results for that team, or on the team name for rosters and other information for the team.

Tournament date:2/16/19
Location:Kids America (Coshocton, OH)
Director:Cari Bahmer
Tournament Info Page
 
Girls' 11 and Under   [ points: 2‑14 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.14.0001stGoldFJ1-ESVC11-OVEastside Volleyball – 11 Hampton [11R]
2.13.0002ndGoldFJ1-PGHEL4-KEPittsburgh Elite – 11 Black [11R]
3.12.0003rdGoldFJ1-ABBAV1-OVABBA – Adams 11's [11R]
3.12.0003rdGoldFJ1-MAVRK1-OVMaverick Volleyball Club – 11 Stilwell [11N]
5.10.0005thGoldFJ1-CRUSH1-OVClub Crush – Miller [11R]
5.10.0005thGoldFJ1-EFORC1-OVEast Ohio Force VBC – 11 Yellow [11R]
5.10.0005thGoldFJ1-ESVC12-OVEastside Volleyball – 11 Dupler [11R]
5.10.0005thGoldFJ1-GCBUS1-OVGreater Columbus Volleyball Club – 11Silver [11R]
9.6.0001stSilverFJ1-GCBUS2-OVGreater Columbus Volleyball Club – 11Blue [11R]
10.5.0002ndSilverFJ1-MSPRT3-OVMintonette Sports – m.13 [11R]
11.4.0003rdSilverFJ0-KIDAM1-OVKid's America – Bahmer [10U]
11.4.0003rdSilverFJ1-TANDM4-OVTandem Volleyball Club – Gomez Bees [11R]
13.2.0005thSilverFJ1-ADREN1-OVAdrenaline Volleyball Club – Adrenaline - Spiking Panthers [11R]


Tournament date:3/09/19
Location:Kids America (Coshocton, OH)
Director:Cari Bahmer
Tournament Info Page
 
Girls' 12 Regional   [ points: 2‑12 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.12.0001stGoldFJ2-ALETA1-OVALETA VBC – Johnson [12R]
2.11.0912ndGoldFJ2-NEWAV1-OVNew Wave VBC – 12-Fox [12R]
3.10.1823rdGoldFJ2-HIGHJ1-OVHighland Juniors Volleyball Club – 12 Royal [12R]
3.10.1823rdGoldFJ2-KIDAM1-OVKid's America – Smith [12R]
5.8.3645thGoldFJ2-BKEYE2-OVBuckeye VBC – Buckeye 12 Black [12R]
5.8.3645thGoldFJ2-BKEYE4-OVBuckeye VBC – Buckeye 12 Scarlet [12R]
5.8.3645thGoldFJ2-COLVP1-OVColumbus Volleyball Academy-Pickerington – 12 Navy [12R]
5.8.3645thGoldFJ2-SOUTH1-OVSoutheast Volleyball Club – SEV Hart 12 [12R]
9.4.7271stSilverFJ2-ESVC13-OVEastside Volleyball – 12 Dupler [12R]
10.3.8182ndSilverFJ2-ADREN2-OVAdrenaline Volleyball Club – Adrenaline Defenders - 12R [12R]
11.2.9093rdSilverFJ2-BKEYE3-OVBuckeye VBC – Buckeye 12 Silver [12R]
11.2.9093rdSilverFJ2-COLVP2-OVColumbus Volleyball Academy-Pickerington – 12 White [12R]
 
Girls' 11 Regional   [ points: 2‑12 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.12.0001stGoldFJ1-GCBUS1-OVGreater Columbus Volleyball Club – 11Silver [11R]
2.11.0912ndGoldFJ1-EFORC2-OVEast Ohio Force VBC – 11 Black [11R]
3.10.1823rdGoldFJ1-MSPRT2-OVMintonette Sports – m.12 [11R]
3.10.1823rdGoldFJ1-MSPRT4-OVMintonette Sports – Kokosing Sports k.11 [11R]
5.8.3645thGoldFJ1-HIGHJ1-OVHighland Juniors Volleyball Club – 11 Blue [11R]
5.8.3645thGoldFJ1-MSPRT3-OVMintonette Sports – m.13 [11R]
5.8.3645thGoldFJ1-NEWAV1-OVNew Wave VBC – 11-Blackledge [11R]
5.8.3645thGoldFJ1-OSTRM1-OVOhio Storm – 11 Sankoe [11R]
9.4.7271stSilverFJ1-GCBUS2-OVGreater Columbus Volleyball Club – 11Blue [11R]
10.3.8182ndSilverFJ1-OSTRM2-OVOhio Storm – 11 Ash [11R]
11.2.9093rdSilverFJ0-KIDAM1-OVKid's America – Bahmer [10U]
11.2.9093rdSilverFJ1-NORTH1-KENorthU – 11-1 [11R]


Tournament date:3/30/19
Location:Buckeye Volleyball Center - Newark (Newark, OH)
Director:Stephen Yates
Tournament Info Page
 
Girls' 10 and Under   [ points: 2‑12 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.12.0001stGoldFJ0-CCRSH1-OVCincy Crush Volleyball Club – 10 Orange [10U]
2.11.0002ndGoldFJ0-LONEL1-OVLondon Elite – 10 Blue [10U]
3.10.0003rdGoldFJ0-ESVC11-OVEastside Volleyball – 10 Herron [10U]
3.10.0003rdGoldFJ0-MSPRT1-OVMintonette Sports – m.01 [10U]
5.8.0005thGoldFJ0-HIGHJ1-OVHighland Juniors Volleyball Club – 10 Pink [10R]
5.8.0005thGoldFJ0-KIDAM1-OVKid's America – Bahmer [10U]
5.8.0005thGoldFJ0-LONEL3-OVLondon Elite – 10 White [10U]
5.8.0005thGoldFJ0-SOUTH1-OVSoutheast Volleyball Club – SEV 10 Ohms [10U]
9.4.0001stSilverFJ0-SPIKE1-OVSpiketown Volleyball Club – Ruby/Ritenour [10U]
10.3.0002ndSilverFJ0-CLONE1-OVClub O.N.E. (Ohio North East) – 10 Black [10U]
11.2.0003rdSilverFJ0-EFORC1-OVEast Ohio Force VBC – 10 Black [10U]


Tournament:OVR - Sports Imports Girls Junior Championships
Tournament date:4/27/19
Location:Greater Columbus Convention Center (Columbus, OH)
Director:William Zehler
Tournament Info Page
 
Girls' 12 National: Gold/Silver   [ points: 2‑14 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.n/a1stGoldFJ2-ELEVA1-OVElevation – 12 Bergheger [12N]
2.n/a2ndGoldFJ2-MSPRT1-OVMintonette Sports – m.21 [12N]
3.n/a3rdGoldFJ2-CVBCO1-OVCleveland Volleyball Company – 12 Black [12N]
3.n/a3rdGoldFJ2-ELEVA2-OVElevation – 12 Downs [12N]
5.n/a5thGoldFJ2-ECLVJ1-OVEastside Cleveland Juniors – 12 Elite [12N]
6.n/a1stSilverFJ2-EVBTC1-OVElite Volleyball Training Center – EliteVBTC 12 Black [12N]
7.n/a2ndSilverFJ2-BSVBC1-OVBlack Swamp VBC – 121 [12N]
8.n/a3rdSilverFJ2-HSHOT1-OVHot Shots – 12 Black [12N]
8.n/a3rdSilverFJ2-NEOVC1-OVNortheast Ohio Volleyball Club – NEOVC 12's National [12N]
10.n/a5thSilverFJ2-TOLVC1-OVToledo Volleyball Club – 12-1 [12N]
11.n/a1stBronzeFJ2-MAVRK1-OVMaverick Volleyball Club – 12 Elite [12N]
12.n/a2ndBronzeFJ2-CCVBC1-OVCincy Classics – 12 Red [12N]
13.n/a3rdBronzeFJ2-CEAST1-OVCincy East VBC – CINCY EAST VBC 12-1 SOUTTER [12N]
13.n/a3rdBronzeFJ2-CVBCO2-OVCleveland Volleyball Company – 12 Blue [12N]
15.n/a5thBronzeFJ2-CINVA1-OVCincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 12-1 [12N]
16.n/a1stCopperFJ2-EVBTC2-OVElite Volleyball Training Center – EliteVBTC 12 Blue [12N]
17.n/a2ndCopperFJ2-MSPRT2-OVMintonette Sports – m.22 [12N]
 
Girls' 10 and Under: Gold/Silver/Bronze/Copper   [ points: 2‑14 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.n/a1stGoldFJ0-ELEVA1-OVElevation – 10 Amanda [10U]
2.n/a2ndGoldFJ0-ACAVC1-OVAcademy Volleyball Cleveland – AVC ROX 10R Karol [10U]
3.n/a3rdGoldFJ0-BSVBC1-OVBlack Swamp VBC – 101 [10U]
3.n/a3rdGoldFJ0-ELEVA2-OVElevation – 10 Meadows [10U]
5.n/a1stSilverFJ0-CCRSH1-OVCincy Crush Volleyball Club – 10 Orange [10U]
6.n/a2ndSilverFJ0-LNSHT1-OVLineshot Volleyball Club – 10 PURPLE [10U]
7.n/a3rdSilverFJ0-ACAVC2-OVAcademy Volleyball Cleveland – AVC ROX 10R Stacy [10U]
7.n/a3rdSilverFJ0-ECLVJ1-OVEastside Cleveland Juniors – 10 Navy [10U]
9.n/a1stBronzeFJ0-SPIRT1-OVSpirit VBC – Spirit 10 black [10U]
10.n/a2ndBronzeFJ0-CINVA2-OVCincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 10 Green [10U]
11.n/a3rdBronzeFJ0-CINVA1-OVCincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 10 Purple [10U]
11.n/a3rdBronzeFJ0-CVBCO1-OVCleveland Volleyball Company – 10 Black [10U]
13.n/a1stCopperFJ0-LONEL1-OVLondon Elite – 10 Blue [10U]
14.n/a2ndCopperFJ0-ESVC11-OVEastside Volleyball – 10 Herron [10U]
15.n/a3rdCopperFJ0-MSPRT1-OVMintonette Sports – m.01 [10U]
15.n/a3rdCopperFJ0-OPREM1-OVOhio Premier Volleyball Club – 10 Owens [10U]
 
Girls' 10 and Under: Nickel/Platinum   [ points: 2‑12 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.n/a1stPlatinumFJ0-MAVRK1-OVMaverick Volleyball Club – 10 Patrick [10U]
2.n/a2ndPlatinumFJ0-KIDAM1-OVKid's America – Bahmer [10U]
3.n/a3rdPlatinumFJ0-OPREM2-OVOhio Premier Volleyball Club – 10 Langfield [10U]
4.n/a1stPlatinumFJ0-OFVAC1-OVOFVA – Bulldogs 10s [10U]
5.n/a2ndPlatinumFJ0-CVBCO2-OVCleveland Volleyball Company – 10 Blue [10U]
6.n/a3rdPlatinumFJ0-HSHOT1-OVHot Shots – Black [10U]
7.n/a1stAluminumFJ0-LONEL3-OVLondon Elite – 10 White [10U]
8.n/a2ndAluminumFJ0-SOUTH1-OVSoutheast Volleyball Club – SEV 10 Ohms [10U]
9.n/a3rdAluminumFJ0-BDLJV1-OVBorderline Jr Volleyball – 10 Armadillos [10U]
10.n/a1stChromiumFJ0-PCHRG1-OVPositively Charged Volleyball Club – 10 Hollingsworth [10U]
11.n/a2ndChromiumFJ0-NEOVC1-OVNortheast Ohio Volleyball Club – NEOVC 10's Regional [10U]
12.n/a3rdChromiumFJ0-SPIKE1-OVSpiketown Volleyball Club – Ruby/Ritenour [10U]
 
Girls' 10 and Under: Aluminum/Chromium   [ points: 2‑10 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.n/a1stPlutoniumFJ0-CEAST1-OVCincy East VBC – CINCY EAST VBC 10-1 COYNE [10U]
2.n/a2ndPlutoniumFJ0-HAWKV1-OVHawks VBC – 10U Craycraft [10U]
3.n/a3rdPlutoniumFJ0-EVBTC1-OVElite Volleyball Training Center – EliteVBTC 10 Black [10U]
3.n/a3rdPlutoniumFJ0-TOLVC1-OVToledo Volleyball Club – 10-Nike [10U]
5.n/a1stTitaniumFJ0-CAVS11-OVClub Ashtabula Volleyball – 10 Brace/Palm [10U]
6.n/a2ndTitaniumFJ0-HAWKV2-OVHawks VBC – 10U Appelfeller [10U]
7.n/a3rdTitaniumFJ0-TANDM1-OVTandem Volleyball Club – Bender Pirates [10U]
7.n/a3rdTitaniumFJ0-TANDM2-OVTandem Volleyball Club – Barnhart Pirates [10U]


Out-of-Region Results for FJ0-KIDAM1-OV

0 out-of-region results have been recorded

(No out-of-region results have been reported.)

[ SEEDING | TOURNAMENT SCHEDULE ]

JoiningJuniorsAdultsBeachOfficialsTrainingGovernanceAboutResourcesStoreContactFacebookTwitter

Web Design + Development