Juniors

Juniors' Tournament Results

Reporting Results
Tournament directors, sign in to provide results from the events you hosted. Those results will immediately be available on the Results page and automatically incorporated into the Standings. Please review the team codes you entered, verifying that they correspond to the teams that competed.
 
Reporting Discrepancies

Select results:
Type:
Starting date:
Location:
Director:
Division:

 

OVR Tournament Results for Cleveland Volleyball Company – 10 Blue [FJ0-CVBCO2-OV]

Results for Cleveland Volleyball Company – 10 Blue are highlighted in the following 6 tournament results.

Click on the points to go to any team's standings, on the team code to see complete results for that team, or on the team name for rosters and other information for the team.

Tournament date:2/02/19
Location:All Pro Spirit Elyria (Elyria, OH)
Director:Tony Tahan
Tournament Info Page
 
Girls' 11 Regional   [ points: 2‑10 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.10.0001stGoldFJ1-PGHEL4-KEPittsburgh Elite – 11 Black [11R]
2.8.6672ndGoldFJ1-SWVBC1-OVSouthwest VBC – Southwest 11's Elite - Paulozzi [11R]
3.7.3333rdGoldFJ1-CVBCO2-OVCleveland Volleyball Company – 11 Blue [11R]
3.7.3333rdGoldFJ1-SPIRT1-OVSpirit VBC – Spirit 11 Black [11R]
5.4.6671stSilverFJ1-SPIRT2-OVSpirit VBC – Spirit 11 BLUE [11R]
6.3.3332ndSilverFJ1-TANDM2-OVTandem Volleyball Club – J. Calame 11s [11R]
7.2.0003rdSilverFJ1-TANDM3-OVTandem Volleyball Club – Fralick Bees 11s [11R]
 
Girls' 10 and Under   [ points: 2‑10 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.10.0001stGoldFJ0-SPIRT1-OVSpirit VBC – Spirit 10 black [10U]
2.8.6672ndGoldFJ0-NSVBC1-OVNorthShore VBC – Kalizewski [10U]
3.7.3333rdGoldFJ0-CVBCO2-OVCleveland Volleyball Company – 10 Blue [10U]
3.7.3333rdGoldFJ0-PGHEL4-KEPittsburgh Elite – 10-4 [10R]
5.4.6671stSilverFJ0-MAVRK1-OVMaverick Volleyball Club – 10 Patrick [10U]
6.3.3332ndSilverFJ0-CVBCO1-OVCleveland Volleyball Company – 10 Black [10U]
7.2.0003rdSilverFJ0-CAVS11-OVClub Ashtabula Volleyball – 10 Brace/Palm [10U]


Tournament date:2/24/19
Location:OhioNets Sports Complex (Parma, OH)
Director:Dana Artman
Tournament Info Page
 
Girls' 11 and Under   [ points: 2‑14 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.14.0001stGoldFJ1-TOLVC2-OVToledo Volleyball Club – 11-Swoosh [11R]
2.13.2002ndGoldFJ1-SWVBC1-OVSouthwest VBC – Southwest 11's Elite - Paulozzi [11R]
3.12.4003rdGoldFJ1-HAWKV1-OVHawks VBC – 11U Stout [11R]
3.12.4003rdGoldFJ1-UTBCV1-OVUtopia Beach Volleyball – 11 Daly [11R]
5.10.8005thGoldFJ1-CVBCO1-OVCleveland Volleyball Company – 11 Black [11N]
5.10.8005thGoldFJ1-EFORC2-OVEast Ohio Force VBC – 11 Black [11R]
5.10.8005thGoldFJ1-OFVAC1-OVOFVA – Bulldogs 11s [11R]
5.10.8005thGoldFJ1-WESTA1-OVWestlake Volleyball Academy – 11 Stern [11R]
9.7.6001stSilverFJ1-NSVBC4-OVNorthShore VBC – L.M. [11R]
10.6.8002ndSilverFJ1-NSVBC1-OVNorthShore VBC – Holeman [11R]
11.6.0003rdSilverFJ1-CVBCO2-OVCleveland Volleyball Company – 11 Blue [11R]
11.6.0003rdSilverFJ1-GRLVC1-OVGrandlake VBC – 11R- Craft [11R]
13.4.4001stBronzeFJ1-ACAVC2-OVAcademy Volleyball Cleveland – AVC ROX 11R Jason [11R]
14.3.6002ndBronzeFJ1-OSTRM2-OVOhio Storm – 11 Ash [11R]
15.2.8003rdBronzeFJ1-AAVBC2-OVAdvancement Academy Volleyball Club – 11 Shamrock Girls [11R]
15.2.8003rdBronzeFJ1-GRLVC2-OVGrandlake VBC – 11R- Spaulding [11R]
 
Girls' 10 and Under   [ points: 2‑10 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.10.0001stGoldFJ0-NSVBC1-OVNorthShore VBC – Kalizewski [10U]
2.8.8572ndGoldFJ0-CVBCO2-OVCleveland Volleyball Company – 10 Blue [10U]
3.7.7143rdGoldFJ0-ECLVJ1-OVEastside Cleveland Juniors – 10 Navy [10U]
3.7.7143rdGoldFJ0-OFVAC1-OVOFVA – Bulldogs 10s [10U]
5.5.4291stSilverFJ0-CVBCO1-OVCleveland Volleyball Company – 10 Black [10U]
6.4.2862ndSilverFJ0-HAWKV1-OVHawks VBC – 10U Craycraft [10U]
7.3.1433rdSilverFJ0-PCVBC1-OVPlayers Choice VBC – Joy [10U]
7.3.1433rdSilverFJ0-WESTA1-OVWestlake Volleyball Academy – 10 Smith [10U]


Tournament date:3/16/19
Location:Eastside Volleyball Club (Mentor, OH)
Director:Rob Cline
Tournament Info Page
 
Girls' 11 Regional   [ points: 2‑10 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.10.0001stGoldFJ1-PGHEL4-KEPittsburgh Elite – 11 Black [11U]
2.8.4002ndGoldFJ1-SWVBC1-OVSouthwest VBC – Southwest 11's Elite - Paulozzi [11R]
3.6.8003rdGoldFJ1-ECLVJ1-OVEastside Cleveland Juniors – 11 Navy [11R]
3.6.8003rdGoldFJ1-OFVAC1-OVOFVA – Bulldogs 11s [11R]
5.3.6005thGoldFJ1-CVBCO2-OVCleveland Volleyball Company – 11 Blue [11R]
5.3.6005thGoldFJ1-WESTA1-OVWestlake Volleyball Academy – 11 Stern [11R]
 
Girls' 10 and Under   [ points: 2‑10 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.10.0001stGoldFJ0-ECLVJ1-OVEastside Cleveland Juniors – 10 Navy [10U]
2.8.8572ndGoldFJ0-CVBCO2-OVCleveland Volleyball Company – 10 Blue [10U]
3.7.7143rdGoldFJ0-NAVBA1-OVThe National Volleyball Academy – 10s [10U]
3.7.7143rdGoldFJ0-SPIRT1-OVSpirit VBC – Spirit 10 black [10U]
5. 1stSilverFJ0-PHEL4-KE
6.4.2862ndSilverFJ0-WESTA1-OVWestlake Volleyball Academy – 10 Smith [10U]
7.3.1433rdSilverFJ0-CAVS11-OVClub Ashtabula Volleyball – 10 Brace/Palm [10U]
7.3.1433rdSilverFJ0-OFVAC1-OVOFVA – Bulldogs 10s [10U]


Tournament date:3/24/19
Location:Maverick VBC (Parma, OH)
Director:Tonya Thompson
Tournament Info Page
 
Girls' 11 and Under   [ points: 2‑10 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.10.0001stGoldFJ1-BSVBC1-OVBlack Swamp VBC – 111 [11N]
2.8.6672ndGoldFJ1-ACAVC1-OVAcademy Volleyball Cleveland – AVC ROX 11N Kalli [11N]
3.7.3333rdGoldFJ1-MAVRK1-OVMaverick Volleyball Club – 11 Stilwell [11N]
3.7.3333rdGoldFJ1-PGHEL4-KEPittsburgh Elite – 11 Black [11U]
5.4.6671stSilverFJ1-CVBCO1-OVCleveland Volleyball Company – 11 Black [11N]
6.3.3332ndSilverFJ1-ECLVJ1-OVEastside Cleveland Juniors – 11 Navy [11R]
7.2.0003rdSilverFJ1-OSTRM2-OVOhio Storm – 11 Ash [11R]
 
Girls' 10 and Under   [ points: 2‑10 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.10.0001stGoldFJ0-ACAVC1-OVAcademy Volleyball Cleveland – AVC ROX 10R Karol [10U]
2.8.6672ndGoldFJ0-BSVBC1-OVBlack Swamp VBC – 101 [10U]
3.7.3333rdGoldFJ0-ACAVC2-OVAcademy Volleyball Cleveland – AVC ROX 10R Stacy [10U]
3.7.3333rdGoldFJ0-MAVRK1-OVMaverick Volleyball Club – 10 Patrick [10U]
5.4.6671stSilverFJ0-CVBCO2-OVCleveland Volleyball Company – 10 Blue [10U]
6.3.3332ndSilverFJ0-CVBCO1-OVCleveland Volleyball Company – 10 Black [10U]
7.2.0003rdSilverFJ0-OFVAC1-OVOFVA – Bulldogs 10s [10U]


Tournament date:4/20/19
Location:OhioNets Sports Complex (Parma, OH)
Director:Dana Artman
Tournament Info Page
 
Girls' 12 and Under   [ points: 2‑10 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.10.0001stGoldFJ2-OFVAC1-OVOFVA – Bulldogs 12s [12R]
2.8.8572ndGoldFJ2-INFTY1-OVInfinity Volleyball Club – 12 Green [12A]
3.7.7143rdGoldFJ2-CVBCO4-OVCleveland Volleyball Company – 12 White [12R]
3.7.7143rdGoldFJ2-NAVBA1-OVThe National Volleyball Academy – 12A [12A]
5.5.4295thGoldFJ2-SPIRT4-OVSpirit VBC – Spirit 12 RED [12R]
5.5.4295thGoldFJ2-SPIRT5-OVSpirit VBC – Spirit 12 WHITE [12R]
8.2.0008thGoldFJ2-MAVRK3-OVMaverick Volleyball Club – 12 Selleny [12A]
8.2.0008thGoldFJ2-WESTA1-OVWestlake Volleyball Academy – 12 Skunta [12R]
 
Girls' 11 and Under   [ points: 2‑10 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.10.0001stGoldFJ1-MAVRK1-OVMaverick Volleyball Club – 11 Stilwell [11N]
2.8.8572ndGoldFJ1-SPIRT1-OVSpirit VBC – Spirit 11 Black [11R]
3.7.7143rdGoldFJ1-ECLVJ1-OVEastside Cleveland Juniors – 11 Navy [11R]
3.7.7143rdGoldFJ1-WESTA1-OVWestlake Volleyball Academy – 11 Stern [11R]
5.5.4291stSilverFJ1-NAVBA1-OVThe National Volleyball Academy – 11's [11R]
6.4.2862ndSilverFJ1-CVBCO2-OVCleveland Volleyball Company – 11 Blue [11R]
7.3.1433rdSilverFJ1-OFVAC1-OVOFVA – Bulldogs 11s [11R]
7.3.1433rdSilverFJ1-SPIRT2-OVSpirit VBC – Spirit 11 BLUE [11R]
 
Girls' 10 and Under   [ points: 2‑10 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.10.0001stGoldFJ0-ECLVJ1-OVEastside Cleveland Juniors – 10 Navy [10U]
2.8.6672ndGoldFJ0-CVBCO1-OVCleveland Volleyball Company – 10 Black [10U]
3.7.3333rdGoldFJ0-MAVRK1-OVMaverick Volleyball Club – 10 Patrick [10U]
3.7.3333rdGoldFJ0-OFVAC1-OVOFVA – Bulldogs 10s [10U]
5.4.6671stSilverFJ0-SPIRT1-OVSpirit VBC – Spirit 10 black [10U]
6.3.3332ndSilverFJ0-WESTA1-OVWestlake Volleyball Academy – 10 Smith [10U]
7.2.0003rdSilverFJ0-CVBCO2-OVCleveland Volleyball Company – 10 Blue [10U]


Tournament:OVR - Sports Imports Girls Junior Championships
Tournament date:4/27/19
Location:Greater Columbus Convention Center (Columbus, OH)
Director:William Zehler
Tournament Info Page
 
Girls' 12 National: Gold/Silver   [ points: 2‑14 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.n/a1stGoldFJ2-ELEVA1-OVElevation – 12 Bergheger [12N]
2.n/a2ndGoldFJ2-MSPRT1-OVMintonette Sports – m.21 [12N]
3.n/a3rdGoldFJ2-CVBCO1-OVCleveland Volleyball Company – 12 Black [12N]
3.n/a3rdGoldFJ2-ELEVA2-OVElevation – 12 Downs [12N]
5.n/a5thGoldFJ2-ECLVJ1-OVEastside Cleveland Juniors – 12 Elite [12N]
6.n/a1stSilverFJ2-EVBTC1-OVElite Volleyball Training Center – EliteVBTC 12 Black [12N]
7.n/a2ndSilverFJ2-BSVBC1-OVBlack Swamp VBC – 121 [12N]
8.n/a3rdSilverFJ2-HSHOT1-OVHot Shots – 12 Black [12N]
8.n/a3rdSilverFJ2-NEOVC1-OVNortheast Ohio Volleyball Club – NEOVC 12's National [12N]
10.n/a5thSilverFJ2-TOLVC1-OVToledo Volleyball Club – 12-1 [12N]
11.n/a1stBronzeFJ2-MAVRK1-OVMaverick Volleyball Club – 12 Elite [12N]
12.n/a2ndBronzeFJ2-CCVBC1-OVCincy Classics – 12 Red [12N]
13.n/a3rdBronzeFJ2-CEAST1-OVCincy East VBC – CINCY EAST VBC 12-1 SOUTTER [12N]
13.n/a3rdBronzeFJ2-CVBCO2-OVCleveland Volleyball Company – 12 Blue [12N]
15.n/a5thBronzeFJ2-CINVA1-OVCincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 12-1 [12N]
16.n/a1stCopperFJ2-EVBTC2-OVElite Volleyball Training Center – EliteVBTC 12 Blue [12N]
17.n/a2ndCopperFJ2-MSPRT2-OVMintonette Sports – m.22 [12N]
 
Girls' 10 and Under: Gold/Silver/Bronze/Copper   [ points: 2‑14 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.n/a1stGoldFJ0-ELEVA1-OVElevation – 10 Amanda [10U]
2.n/a2ndGoldFJ0-ACAVC1-OVAcademy Volleyball Cleveland – AVC ROX 10R Karol [10U]
3.n/a3rdGoldFJ0-BSVBC1-OVBlack Swamp VBC – 101 [10U]
3.n/a3rdGoldFJ0-ELEVA2-OVElevation – 10 Meadows [10U]
5.n/a1stSilverFJ0-CCRSH1-OVCincy Crush Volleyball Club – 10 Orange [10U]
6.n/a2ndSilverFJ0-LNSHT1-OVLineshot Volleyball Club – 10 PURPLE [10U]
7.n/a3rdSilverFJ0-ACAVC2-OVAcademy Volleyball Cleveland – AVC ROX 10R Stacy [10U]
7.n/a3rdSilverFJ0-ECLVJ1-OVEastside Cleveland Juniors – 10 Navy [10U]
9.n/a1stBronzeFJ0-SPIRT1-OVSpirit VBC – Spirit 10 black [10U]
10.n/a2ndBronzeFJ0-CINVA2-OVCincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 10 Green [10U]
11.n/a3rdBronzeFJ0-CINVA1-OVCincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 10 Purple [10U]
11.n/a3rdBronzeFJ0-CVBCO1-OVCleveland Volleyball Company – 10 Black [10U]
13.n/a1stCopperFJ0-LONEL1-OVLondon Elite – 10 Blue [10U]
14.n/a2ndCopperFJ0-ESVC11-OVEastside Volleyball – 10 Herron [10U]
15.n/a3rdCopperFJ0-MSPRT1-OVMintonette Sports – m.01 [10U]
15.n/a3rdCopperFJ0-OPREM1-OVOhio Premier Volleyball Club – 10 Owens [10U]
 
Girls' 10 and Under: Nickel/Platinum   [ points: 2‑12 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.n/a1stPlatinumFJ0-MAVRK1-OVMaverick Volleyball Club – 10 Patrick [10U]
2.n/a2ndPlatinumFJ0-KIDAM1-OVKid's America – Bahmer [10U]
3.n/a3rdPlatinumFJ0-OPREM2-OVOhio Premier Volleyball Club – 10 Langfield [10U]
4.n/a1stPlatinumFJ0-OFVAC1-OVOFVA – Bulldogs 10s [10U]
5.n/a2ndPlatinumFJ0-CVBCO2-OVCleveland Volleyball Company – 10 Blue [10U]
6.n/a3rdPlatinumFJ0-HSHOT1-OVHot Shots – Black [10U]
7.n/a1stAluminumFJ0-LONEL3-OVLondon Elite – 10 White [10U]
8.n/a2ndAluminumFJ0-SOUTH1-OVSoutheast Volleyball Club – SEV 10 Ohms [10U]
9.n/a3rdAluminumFJ0-BDLJV1-OVBorderline Jr Volleyball – 10 Armadillos [10U]
10.n/a1stChromiumFJ0-PCHRG1-OVPositively Charged Volleyball Club – 10 Hollingsworth [10U]
11.n/a2ndChromiumFJ0-NEOVC1-OVNortheast Ohio Volleyball Club – NEOVC 10's Regional [10U]
12.n/a3rdChromiumFJ0-SPIKE1-OVSpiketown Volleyball Club – Ruby/Ritenour [10U]
 
Girls' 10 and Under: Aluminum/Chromium   [ points: 2‑10 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.n/a1stPlutoniumFJ0-CEAST1-OVCincy East VBC – CINCY EAST VBC 10-1 COYNE [10U]
2.n/a2ndPlutoniumFJ0-HAWKV1-OVHawks VBC – 10U Craycraft [10U]
3.n/a3rdPlutoniumFJ0-EVBTC1-OVElite Volleyball Training Center – EliteVBTC 10 Black [10U]
3.n/a3rdPlutoniumFJ0-TOLVC1-OVToledo Volleyball Club – 10-Nike [10U]
5.n/a1stTitaniumFJ0-CAVS11-OVClub Ashtabula Volleyball – 10 Brace/Palm [10U]
6.n/a2ndTitaniumFJ0-HAWKV2-OVHawks VBC – 10U Appelfeller [10U]
7.n/a3rdTitaniumFJ0-TANDM1-OVTandem Volleyball Club – Bender Pirates [10U]
7.n/a3rdTitaniumFJ0-TANDM2-OVTandem Volleyball Club – Barnhart Pirates [10U]


Out-of-Region Results for FJ0-CVBCO2-OV

0 out-of-region results have been recorded

(No out-of-region results have been reported.)

[ SEEDING | TOURNAMENT SCHEDULE ]

JoiningJuniorsAdultsBeachOfficialsTrainingGovernanceAboutResourcesStoreContactFacebookTwitter

Web Design + Development