Juniors

Juniors' Tournament Results

Reporting Results
Tournament directors, sign in to provide results from the events you hosted. Those results will immediately be available on the Results page and automatically incorporated into the Standings. Please review the team codes you entered, verifying that they correspond to the teams that competed.
 
Reporting Discrepancies

Select results:
Type:
Starting date:
Location:
Director:
Division:

 

Tournament:OVR - Sports Imports Girls Junior Championships
Tournament date:4/27/19
Location:Greater Columbus Convention Center (Columbus, OH)
Director:William Zehler
Tournament Info Page
 
Girls' 12 National: Gold/Silver   [ points: 2‑14 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.n/a1stGoldFJ2-ELEVA1-OVElevation – 12 Bergheger [12N]
2.n/a2ndGoldFJ2-MSPRT1-OVMintonette Sports – m.21 [12N]
3.n/a3rdGoldFJ2-CVBCO1-OVCleveland Volleyball Company – 12 Black [12N]
3.n/a3rdGoldFJ2-ELEVA2-OVElevation – 12 Downs [12N]
5.n/a5thGoldFJ2-ECLVJ1-OVEastside Cleveland Juniors – 12 Elite [12N]
6.n/a1stSilverFJ2-EVBTC1-OVElite Volleyball Training Center – EliteVBTC 12 Black [12N]
7.n/a2ndSilverFJ2-BSVBC1-OVBlack Swamp VBC – 121 [12N]
8.n/a3rdSilverFJ2-HSHOT1-OVHot Shots – 12 Black [12N]
8.n/a3rdSilverFJ2-NEOVC1-OVNortheast Ohio Volleyball Club – NEOVC 12's National [12N]
10.n/a5thSilverFJ2-TOLVC1-OVToledo Volleyball Club – 12-1 [12N]
11.n/a1stBronzeFJ2-MAVRK1-OVMaverick Volleyball Club – 12 Elite [12N]
12.n/a2ndBronzeFJ2-CCVBC1-OVCincy Classics – 12 Red [12N]
13.n/a3rdBronzeFJ2-CEAST1-OVCincy East VBC – CINCY EAST VBC 12-1 SOUTTER [12N]
13.n/a3rdBronzeFJ2-CVBCO2-OVCleveland Volleyball Company – 12 Blue [12N]
15.n/a5thBronzeFJ2-CINVA1-OVCincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 12-1 [12N]
16.n/a1stCopperFJ2-EVBTC2-OVElite Volleyball Training Center – EliteVBTC 12 Blue [12N]
17.n/a2ndCopperFJ2-MSPRT2-OVMintonette Sports – m.22 [12N]
 
Girls' 10 and Under: Gold/Silver/Bronze/Copper   [ points: 2‑14 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.n/a1stGoldFJ0-ELEVA1-OVElevation – 10 Amanda [10U]
2.n/a2ndGoldFJ0-ACAVC1-OVAcademy Volleyball Cleveland – AVC ROX 10R Karol [10U]
3.n/a3rdGoldFJ0-BSVBC1-OVBlack Swamp VBC – 101 [10U]
3.n/a3rdGoldFJ0-ELEVA2-OVElevation – 10 Meadows [10U]
5.n/a1stSilverFJ0-CCRSH1-OVCincy Crush Volleyball Club – 10 Orange [10U]
6.n/a2ndSilverFJ0-LNSHT1-OVLineshot Volleyball Club – 10 PURPLE [10U]
7.n/a3rdSilverFJ0-ACAVC2-OVAcademy Volleyball Cleveland – AVC ROX 10R Stacy [10U]
7.n/a3rdSilverFJ0-ECLVJ1-OVEastside Cleveland Juniors – 10 Navy [10U]
9.n/a1stBronzeFJ0-SPIRT1-OVSpirit VBC – Spirit 10 black [10U]
10.n/a2ndBronzeFJ0-CINVA2-OVCincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 10 Green [10U]
11.n/a3rdBronzeFJ0-CINVA1-OVCincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 10 Purple [10U]
11.n/a3rdBronzeFJ0-CVBCO1-OVCleveland Volleyball Company – 10 Black [10U]
13.n/a1stCopperFJ0-LONEL1-OVLondon Elite – 10 Blue [10U]
14.n/a2ndCopperFJ0-ESVC11-OVEastside Volleyball – 10 Herron [10U]
15.n/a3rdCopperFJ0-MSPRT1-OVMintonette Sports – m.01 [10U]
15.n/a3rdCopperFJ0-OPREM1-OVOhio Premier Volleyball Club – 10 Owens [10U]
 
Girls' 10 and Under: Nickel/Platinum   [ points: 2‑12 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.n/a1stPlatinumFJ0-MAVRK1-OVMaverick Volleyball Club – 10 Patrick [10U]
2.n/a2ndPlatinumFJ0-KIDAM1-OVKid's America – Bahmer [10U]
3.n/a3rdPlatinumFJ0-OPREM2-OVOhio Premier Volleyball Club – 10 Langfield [10U]
4.n/a1stPlatinumFJ0-OFVAC1-OVOFVA – Bulldogs 10s [10U]
5.n/a2ndPlatinumFJ0-CVBCO2-OVCleveland Volleyball Company – 10 Blue [10U]
6.n/a3rdPlatinumFJ0-HSHOT1-OVHot Shots – Black [10U]
7.n/a1stAluminumFJ0-LONEL3-OVLondon Elite – 10 White [10U]
8.n/a2ndAluminumFJ0-SOUTH1-OVSoutheast Volleyball Club – SEV 10 Ohms [10U]
9.n/a3rdAluminumFJ0-BDLJV1-OVBorderline Jr Volleyball – 10 Armadillos [10U]
10.n/a1stChromiumFJ0-PCHRG1-OVPositively Charged Volleyball Club – 10 Hollingsworth [10U]
11.n/a2ndChromiumFJ0-NEOVC1-OVNortheast Ohio Volleyball Club – NEOVC 10's Regional [10U]
12.n/a3rdChromiumFJ0-SPIKE1-OVSpiketown Volleyball Club – Ruby/Ritenour [10U]
 
Girls' 10 and Under: Aluminum/Chromium   [ points: 2‑10 ]
#pointsfinishteam codeteam name
1.n/a1stPlutoniumFJ0-CEAST1-OVCincy East VBC – CINCY EAST VBC 10-1 COYNE [10U]
2.n/a2ndPlutoniumFJ0-HAWKV1-OVHawks VBC – 10U Craycraft [10U]
3.n/a3rdPlutoniumFJ0-EVBTC1-OVElite Volleyball Training Center – EliteVBTC 10 Black [10U]
3.n/a3rdPlutoniumFJ0-TOLVC1-OVToledo Volleyball Club – 10-Nike [10U]
5.n/a1stTitaniumFJ0-CAVS11-OVClub Ashtabula Volleyball – 10 Brace/Palm [10U]
6.n/a2ndTitaniumFJ0-HAWKV2-OVHawks VBC – 10U Appelfeller [10U]
7.n/a3rdTitaniumFJ0-TANDM1-OVTandem Volleyball Club – Bender Pirates [10U]
7.n/a3rdTitaniumFJ0-TANDM2-OVTandem Volleyball Club – Barnhart Pirates [10U]

[ SEEDING | TOURNAMENT SCHEDULE ]

JoiningJuniorsAdultsBeachOfficialsTrainingGovernanceAboutResourcesStoreContactFacebookTwitter

Web Design + Development