Tournament/Site Director

Bill Zehler
bzehler@fuse.net

[OVR officials, club directors, assistant directors, coaches, and staff: log in for complete contact information.]

Entry Fee

$250

Club Directors: Make entry fee check payable to:

Ohio Valley Region

Date

May 6, 2017

Location

Address

Greater Columbus Convention Center
400 North High Street
Columbus, OH 43215

Marathon Oil CorporationMarathon Route Planner
Starting address: 

Maps

Columbus map
Columbus
 
Greater Columbus Convention Center
Greater Columbus Convention Center

Site Rules

Safety and Security at the Greater Columbus Document (click for this GCCC brochure)

Below are the Columbus Convention Center site rules and regulations. Violations of the rules and regulations will result in disqualification and elimination from the event of the offending teams and/or individuals, including parents.

  1. No coolers or food may be brought into the building by players or parents. (The center has two concession areas.)
  2. No passing volleyballs in hallways or concessions areas. Warm-up time will be provided on the court before the match.
  3. No smoking in gym areas or hallways.
  4. Junior Championships: All teams are to camp in the concourse (and not to block any doors!). Do not camp in exhibit halls D, E, and F, where the tournament is running.
  5. There are no shower facilities.
  6. Keep all chairs far away from any court or playable areas. (Parents may bring their own chairs.)
  7. Only certified vendors may sell clothing, shirts, shoes, etc. with approval from the Commissioner.
  8. Put all trash in containers provided by the Convention Center staff.

Accommodations

Holiday Inn Express & Suites OSUColumbus Quality Inn & Suites, Red Roof Inn, and Motel 6Columbus Marriott Market HotelsRenaissance Columbus Downtown

Tournament Information

OVR Girls Junior Championships:

Links:

  • AES_Playing_Schedule
  • Court Layout in GCCC
  • Player Waiver Form To Play For More Than One Team
  • General Tournament Information
  • Please complete this hotel form and bring it with you

    Tournament Hotels:
    The Hyatt Regency Make reservations at: Hyatt_Reservation.

    Renaissance Downtown - $149 per night (Deadline is 3 weeks before the event)
    Make reservations at: Renaissance_Reservation. Attendees: Food and drink not purchased from the hotel cannot be consumed in the public spaces of the hotel.

    Columbus Airport Marriott - $109 per night (Deadline is 4 weeks before the event)
    Make reservations at: Airport_Marriott_Reservation.

    Courtyard Columbus Airport - $119
    Make reservations at: OVR_Junior_Championships.

    Courtyard Downtown- $149 per night (Deadline is 4 weeks before the event)
    Make reservations by calling 1-800-321-2211 or at: Courtyard_Reservation. Attendees: Food and drink not purchased from the hotel cannot be consumed in the public spaces of the hotel.

    Holiday Inn Downtown Capitol Square - $129 Call 614-221-3281 ask for Code: OVR or
    make reservations at: Holiday_Inn_Reservation.

    Subway

    Subway and Velvet Café Offer: Pre-order your meals with Subway or the Velvet Café to avoid waiting in long lines between games and give your team a competitive advantage.

    Pre-order Subway meals at: Subway_Meal_Deals.

    Pre-order Velvet Cafe meals at: Velvet_Meal_Deals.

    Tournament Host Hotels: Information to be completed. Doors to the playing areas open at 7:00 am. Play begins at 8:30 am. Coaches will need to sign in at the Championship Desk to verify their rosters and pick up their coaches handout. Playing Schedules: 4 team pools 1 vs 3 (2 ref) 2 vs 4 (1 ref) 1 vs 4 (3 ref) 2 vs 3 (1 ref) 3 vs 4 (2 ref) 1 vs 2 (4 ref) 3 team pools 1 vs 3 (2 ref) 2 vs 3 (1 ref) 1 vs 2 (3 ref) Entry fees ($250) are payable to “OVR” by check or money order. Clearly indicate the team entries to which your entry fees should be applied, and send your entry fees to: Bill Zehler 1376 Oxford Trenton Rd Hamilton, OH 45013

Pools

Note: OVR rankings appearing in the following listings are intended only as a helpful tool for tournament directors. They are subject to frequent change, including after the pools are set, and other factors may also be considered when determining pools and order of play.

Girls' 12 National: Gold/Silver division: 5 pools (openings for 2 teams)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 1
 team coderankteam
1.FJ2-ELEVA1-OV1Elevation – 12 Bergheger
2.FJ2-COLVA1-OV11Columbus Volleyball Academy - Columbus – CVA 12 Silver
3.FJ2-TOLVC1-OV12Toledo Volleyball Club – 12-1 Mugler
4.FJ2-MSPRT2-OV19Mintonette Sports – m.22
 
 Pool B Court 2
 team coderankteam
1.FJ2-AAVBC1-OV3Advancement Academy Volleyball Club – 12. Green
2.FJ2-ACEVB1-OV10Maverick Volleyball Club – Maverick 12 Elite
3.FJ2-MSPRT1-OV13Mintonette Sports – m.21
4.FJ2-CVBCO2-OV20Cleveland Volleyball Company – 12 Blue
 
 Pool C Court 3
 team coderankteam
1.FJ2-CVBCO1-OV4Cleveland Volleyball Company – 12 Black
2.FJ2-CINVA1-OV9Cincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 12-1
3.FJ2-CEAST1-OV14Cincy East VBC – 12 NATIONAL BLACK
4.FJ2-ECLVJ1-OV18Eastside Cleveland Juniors – 12 Elite
 
 Pool D Court 4
 team coderankteam
1.FJ2-ELEVA2-OV5Elevation – 12 Miranda
2.FJ2-BSVBC1-OV8Blackswamp VBC – Black Swamp 12 - Lennon
3.FJ2-EVBTC2-OV16Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 12 Blue
 
 Pool E Court 18
 team coderankteam
1.FJ2-EVBTC1-OV6Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 12 Black
2.FJ2-ACAVC2-OV7Academy Volleyball Cleveland – AVC CLE ROX 12N Jake
3.FJ2-AAVBC2-OV17Advancement Academy Volleyball Club – 12 Shamrock
Girls' 14 National: Gold/Silver division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 33
 team coderankteam
1.FJ4-MSPRT1-OV1Mintonette Sports – m.41
2.FJ4-NOVAJ1-OV8NOVA Juniors – 14s Navy
3.FJ4-SPIRT1-OV10Spirit VBC – SPIRIT 14 N ELITE BLACK
4.FJ4-OPREM1-OV19Ohio Premier Volleyball Club – 14 UMBDENSTOCK
 
 Pool B Court 34
 team coderankteam
1.FJ4-CVBCO1-OV2Cleveland Volleyball Company – 14 Black
2.FJ4-TOLVC1-OV7Toledo Volleyball Club – 14-1 Cromer
3.FJ4-MSPRT3-OV9Mintonette Sports – m.42 Navy
4.FJ4-ACEVB2-OV16Maverick Volleyball Club – Maverick 14 National
 
 Pool C Court 35
 team coderankteam
1.FJ4-ACEVB1-OV3Maverick Volleyball Club – Maverick 14 Elite
2.FJ4-EVBTC1-OV6Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 14 Black
3.FJ4-IMPCT1-OV11Impact Sports Academy – 14N CAMO
4.FJ4-ELEVA3-OV15Elevation – 14 Shircliff
 
 Pool D Court 36
 team coderankteam
1.FJ4-ELEVA2-OV4Elevation – 14 Reinert
2.FJ4-MSPRT2-OV5Mintonette Sports – m.42 Orange
3.FJ4-CINVA1-OV12Cincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 14-1
4.FJ4-CVBCO2-OV14Cleveland Volleyball Company – 14 Blue
Girls' 14 National: Bronze/Copper division: 3 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 15
 team coderankteam
1.FJ4-TOLVC2-OV20Toledo Volleyball Club – 14-N Gleim
2.FJ4-AAVBC1-OV27Advancement Academy Volleyball Club – 14. Green
3.FJ4-CINVA2-OV30Cincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 14-2
4.FJ4-ARVBC1-OV35Arsenal Volleyball Academy – 14N-Barkes
 
 Pool B Court 16
 team coderankteam
1.FJ4-EVBTC2-OV21Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 14 Blue
2.FJ4-ECLVJ2-OV26Eastside Cleveland Juniors – 14 Sky
3.FJ4-AAVBC2-OV28Advancement Academy Volleyball Club – 14 Shamrock
4.FJ4-COLVA1-OV34Columbus Volleyball Academy - Columbus – CVA 14 Silver
 
 Pool C Court 17
 team coderankteam
1.FJ4-ECLVJ1-OV22Eastside Cleveland Juniors – 14 Elite
2.FJ4-ELEVA1-OV24Elevation – 14 Schaad
3.FJ4-CHAMP1-OV32Champaign County VBC – 14Royal
4.FJ4-MSPRT4-OV33Mintonette Sports – m.43
Girls' 14 Regional: Gold/Silver/Bronze/Copper division: 8 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 19
 team coderankteam
1.FJ4-NCSVC1-OV1North Central Select VC – Select - 14 Black - Christy
2.FJ4-PUTVC1-OV22Putnam VBC – Heat
3.FJ4-UTBCV1-OV24Utopia Beach Volleyball – Schwenz
4.FJ4-XPLOS1-OV40Xplosion Volleyball Club – 14s R - Van Wert
 
 Pool B Court 20
 team coderankteam
1.FJ4-TOLVC3-OV3Toledo Volleyball Club – 14-3 Wilson
2.FJ4-PGVBC1-OV21Pandora-Gilboa Volleyball Club – 14-Ellerbrock
3.FJ4-AAVBC5-OV25Advancement Academy Volleyball Club – 14 Lime
4.FJ4-HOLLY1-OV39Club Hollywood VBC – DEES/HILL 14's
 
 Pool C Court 21
 team coderankteam
1.FJ4-XCELV3-OV5Xcel Volleyball Club – Xcel 14 - Burton
2.FJ4-MRAGE1-OV19Mountain RAGE Volleyball Club – Tsunami
3.FJ4-COLVP1-OV26Columbus Volleyball Academy-Pickerington – 14 Navy
4.FJ4-NEWAV1-OV38New Wave VBC – 14-Keck
 
 Pool D Court 22
 team coderankteam
1.FJ4-ESVC12-OV6Eastside Volleyball – 14 Sullivan
2.FJ4-ESVBC2-OV18Elite Sports Ohio Volleyball Company – 14 Select
3.FJ4-POINT1-OV27Pittsburgh Point Volleyball Club – 14-Carly
4.FJ4-SPIRT5-OV37Spirit VBC – SPIRIT 14 R COBRAS
 
 Pool E Court 23
 team coderankteam
1.FJ4-LAKES1-OV7Lakeshore Volleyball Club – 14 Regional
2.FJ4-TWOGV1-OV17Two Girls Volleyball – Teal
3.FJ4-ACAVC7-OV28Academy Volleyball Cleveland – AVC CLE ROX 14R Michelle
4.FJ4-ROUND1-OV36Roundtown Volleyball – 14's Wipert
 
 Pool F Court 24
 team coderankteam
1.FJ4-NOVAJ4-OV8NOVA Juniors – 14s White
2.FJ4-AAVBC6-OV14Advancement Academy Volleyball Club – 14 Kelly
3.FJ4-OXTRM2-OV29Ohio Xtreme Volleyball – 14 Black
4.FJ4-PRIDE2-OV34PRIDE Volleyball Club – Grude's 14s
 
 Pool G Court 25
 team coderankteam
1.FJ4-LATIT1-OV9Latitude 41 – 14 Elite
2.FJ4-GRLVC3-OV13Grandlake VBC – 14R- Bruns
3.FJ4-CCRSH4-OV30Cincy Crush Volleyball Club – 14 Black
4.FJ4-BKEYE3-OV33Buckeye VBC – Buckeye 14 Red Elite
 
 Pool H Court 26
 team coderankteam
1.FJ4-VFORC1-OV11Vertical Force Volleyball Club – 14 R1-Cvelbar
2.FJ4-ACAVC6-OV12Academy Volleyball Cleveland – AVC CLE ROX 14R Hicks
3.FJ4-STEEL1-OV31Steel Valley VBC – 14's White
4.FJ4-IMPCT3-OV32Impact Sports Academy – 14R Camo
Girls' 14 Regional: Nickel/Platinum division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 51
 team coderankteam
1.FJ4-ESVC14-OV42Eastside Volleyball – 14 Mee
2.FJ4-QSLVR2-OV50Quicksilver VBC – Quicksilver 14s Blue - McGrath
3.FJ4-XPLOS2-OV51Xplosion Volleyball Club – 14s R - Brooks
4.FJ4-GRLVC8-OV62Grandlake VBC – 14R- Wendel
 
 Pool B Court 52
 team coderankteam
1.FJ4-DEFIA1-OV44Defiance Volleyball Club – 14 Purple
2.FJ4-KIDVC2-OV49Kidron Volleyball Club – 14 Burgess/Drost
3.FJ4-ACAVC9-OV52Academy Volleyball Cleveland – AVC CLE ROX 14R Pete
4.FJ4-CGLDS1-OV61Club Gold South – 14 STC GOLD
 
 Pool C Court 53
 team coderankteam
1.FJ4-TRAIL1-OV44Trailblazers VBC – 14R-Coleman
2.FJ4-SOVCR3-OV48SOVC (Southern Ohio VC) – 14 - Davis
3.FJ4-APLBK2-OV53A.C.E. Prospects Lady Blue Knights – LBK Black
4.FJ4-ESVC15-OV59Eastside Volleyball – 14 Garner
 
 Pool D Court 54
 team coderankteam
1.FJ4-SEOAT1-OV46SEO Attack Volleyball Club – 14 Hendershot
2.FJ4-HOLLY3-OV47Club Hollywood VBC – WRIGHT'S -14'S
3.FJ4-CGLDS2-OV57Club Gold South – 14 STC NAVY
4.FJ4-OPREM3-OV58Ohio Premier Volleyball Club – 14 CASTLE
Girls' 14 Regional: Aluminum/Chromium division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 47
 team coderankteam
1.FJ4-LONEL2-OV63London Elite – London Elite 14 Regional Elite
2.FJ4-MIDOH1-OV72MOJO Volleyball – 14 Purple
3.FJ4-ACAVCA-OV73Academy Volleyball Cleveland – AVC CLE ROX 14R Baker
4.FJ4-UTBCV4-OV82Utopia Beach Volleyball – Maxwell
 
 Pool B Court 48
 team coderankteam
1.FJ4-MSPRT5-OV64Mintonette Sports – m.44
2.FJ4-DEFIA2-OV71Defiance Volleyball Club – 14 Gray
3.FJ4-SOVCR4-OV74SOVC (Southern Ohio VC) – 14 - Morgan
4.FJ4-IMPCT6-OV81Impact Sports Academy – 14R Black
 
 Pool C Court 49
 team coderankteam
1.FJ4-ESVBC3-OV66Elite Sports Ohio Volleyball Company – 14 Byrge
2.FJ4-INFTY3-OV70Infinity Volleyball Club – 14 Gray
3.FJ4-GCVCO2-OV75Glass City Volleyball Company – Glass City 14-2 Black
4.FJ4-CVBCO5-OV80Cleveland Volleyball Company – 14 White
 
 Pool D Court 50
 team coderankteam
1.FJ4-NOGVC1-OV67Northern Ohio Girls Volleyball Club – 14-1
2.FJ4-NSVBC4-OV68NorthShore VBC – Mullins
3.FJ4-EVBTC4-OV76Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 14 White
4.FJ4-CCRSH2-OV77Cincy Crush Volleyball Club – 14 Gray
Girls' 14 Regional: Plutonium/Titanium division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 43
 team coderankteam
1.FJ4-HOLLY4-OV83Club Hollywood VBC – MILLER/DOLAN'S-14'S
2.FJ4-OXTRM4-OV92Ohio Xtreme Volleyball – 14 White
3.FJ4-CXTRM2-OV93Club Extreme – 14R GRAY
4.FJ4-ALETA1-OV104ALETA VBC – 14-Dake
 
 Pool B Court 44
 team coderankteam
1.FJ4-CHAMP3-OV84Champaign County VBC – 14Silver
2.FJ4-ESVBC5-OV89Elite Sports Ohio Volleyball Company – 14 Bayda
3.FJ4-DJVBC4-OV96Dayton Jrs. – 14 Black
4.FJ4-PCVBC3-OV103Players Choice VBC – Michelle
 
 Pool C Court 45
 team coderankteam
1.FJ4-CAVS11-OV85Club Ashtabula Volleyball – 14 Kubec/Kapalin
2.FJ4-TSJVC1-OV88Toledo SJVC – 14 Perfect Storm
3.FJ4-GRLVC5-OV97Grandlake VBC – 14R- Horstman
4.FJ4-ACITY3-OV102AiR CiTY CHiCKS – 14-WHiTE DYNAMiTE
 
 Pool D Court 46
 team coderankteam
1.FJ4-BKEYE4-OV86Buckeye VBC – Buckeye 14 Black Elite
2.FJ4-MATCH1-OV87Matchpoint – Matchpoint DC Ebright 14
3.FJ4-ECLVJ6-OV98Eastside Cleveland Juniors – 14 Blue
4.FJ4-PATVB1-OV101Patriot Volleyball Club – 14 Colonials
Girls' 14 Regional: Mercury/Kryptonite division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 39
 team coderankteam
1.FJ4-SEOAT2-OV106SEO Attack Volleyball Club – 14 Proctor
2.FJ4-TWOGV2-OV114Two Girls Volleyball – Turquoise
3.FJ4-CGLDS4-OV115Club Gold South – 14 NC
4.FJ4-V5VBC2-OV126V5 Volleyball Club – 14 Blue
 
 Pool B Court 40
 team coderankteam
1.FJ4-ACAVC8-OV107Academy Volleyball Cleveland – AVC CLE ROX 14R Moore
2.FJ4-LCSST1-OV113Licking County Superstars – Superstar 14
3.FJ4-ROUND2-OV116Roundtown Volleyball – 14's Jacobs
4.FJ4-BDLJV2-OV124Borderline Jr Volleyball – 14 Attack
 
 Pool C Court 41
 team coderankteam
1.FJ4-ECLVJ7-OV108Eastside Cleveland Juniors – 14 Black
2.FJ4-QSLVR1-OV112Quicksilver VBC – Quicksilver 14s Grey - Scmidt
3.FJ4-VELOC2-OV118Velocity Volleyball Club – 14 Elite
4.FJ4-CAVS12-OV123Club Ashtabula Volleyball – 14 Vencill
 
 Pool D Court 42
 team coderankteam
1.FJ4-ESVBC4-OV109Elite Sports Ohio Volleyball Company – 14 Kaminsky
2.FJ4-ESVC13-OV110Eastside Volleyball – 14 Williams
3.FJ4-SPIKE2-OV130Spiketown Volleyball Club – PERSINGER
4.FJ4-PRIDE1-OV122PRIDE Volleyball Club – Overmann's 14's
Girls' 14 Regional: Lead/Zinc division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 31
 team coderankteam
1.FJ4-HAWKV3-OV128Hawks VBC – 14R Blue
2.FJ4-LONEL3-OV138London Elite – 14 Regional Elite White
3.FJ4-OXTRM3-OV141Ohio Xtreme Volleyball – 14 Orange
4.FJ4-BKEYE5-OV150Buckeye VBC – Buckeye 14 Red
 
 Pool B Court 32
 team coderankteam
1.FJ4-XCELV2-OV131Xcel Volleyball Club – Xcel 14 - Emily
2.FJ4-SPIRT6-OV137Spirit VBC – SPIRIT 14 R FALCONS
3.FJ4-PCHRG1-OV144Positively Charged Volleyball Club – 14 Hill
4.FJ4-TRIVA2-OV148Tri-State Volleyball Academy – 14 Knollman
 
 Pool C Court 37
 team coderankteam
1.FJ4-CAVS13-OV132Club Ashtabula Volleyball – 14 Howe
2.FJ4-KIDAM1-OV135Kid's America – 14 Mast
3.FJ4-ABBAV2-OV145ABBA – 14 Schooler
4.FJ4-BKEYE7-OV149Buckeye VBC – Buckeye 14 Silver
 
 Pool D Court 38
 team coderankteam
1.FJ4-ADVNC1-OV133Advance Volleyball Club – 14R Black
2.FJ4-SOSVB2-OV134S.O.S. (Southern Ohio Spikers) – Christina- 14's
3.FJ4-BKEYE6-OV146Buckeye VBC – Buckeye 14 Black
4.FJ4-NSVBC3-OV147NorthShore VBC – Bartlett
Girls' 14 Regional: Tin/Tungsten division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 5
 team coderankteam
1.FJ4-APPAL2-OV152Appalachian Volleyball Academy – AVA 14 - Bradshaw
2.FJ4-ZEROG2-OV163Zero Gravity Jrs. – 14 Red
3.FJ4-WBUCK1-OV164Western Buckeye – 14R-Miller
4.FJ4-MCVBC1-OV173MCVBC – 14R
 
 Pool B Court 6
 team coderankteam
1.FJ4-CCVBC3-OV155Cincy Classics – 14 Silver
2.FJ4-CCRSH5-OV162Cincy Crush Volleyball Club – 14 Silver
3.FJ4-CGLDS5-OV165Club Gold South – 14 Wintersville
4.FJ4-STEEL2-OV172Steel Valley VBC – 14's Purple
 
 Pool C Court 7
 team coderankteam
1.FJ4-MRAGE2-OV156Mountain RAGE Volleyball Club – Hurricane
2.FJ4-WBUCK2-OV161Western Buckeye – 14R Merkle
3.FJ4-DJVBC3-OV166Dayton Jrs. – 14 White
4.FJ4-NEWAV4-OV170New Wave VBC – 14-Davis
 
 Pool D Court 8
 team coderankteam
1.FJ4-SOUTH1-OV158Southeast Volleyball Club – SEV 14
2.FJ4-ALETA2-OV160ALETA VBC – 14-Swatzel
3.FJ4-CEAST3-OV167Cincy East VBC – 14 REGIONAL BLACK
4.FJ4-ARSEN1-OV168Arsenal Volleyball Club – Arsenal 14U
Girls' 14 Regional: Magnesium/Calcium division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 9
 team coderankteam
1.FJ4-KIDAM2-OV176Kid's America – 14 Housholder
2.FJ4-GRLVC4-OV187Grandlake VBC – 14R- Dirksen
3.FJ4-SVBAC1-OV189Superior Volleyball Academy – 14 BLACK
4.FJ4-LNSHT2-OV200Lineshot Volleyball Club – 14 Pink
 
 Pool B Court 10
 team coderankteam
1.FJ4-NEWAV3-OV179New Wave VBC – 14-Miller
2.FJ4-SPIKE1-OV186Spiketown Volleyball Club – DYER
3.FJ4-MAGVB1-OV190Magic Volleyball Club – MAGIC 14
4.FJ4-GCVCO3-OV198Glass City Volleyball Company – Glass City 14-3 Black
 
 Pool C Court 11
 team coderankteam
1.FJ4-SWATV1-OV181S.W.A.T. – STRONG
2.FJ4-NCSVC2-OV184North Central Select VC – 14 PURPLE-COLEMAN
3.FJ4-HAWKV1-OV191Hawks VBC – 14R White
4.FJ4-MEVBA1-OV196Mountaineer Elite Volleyball Academy – Net Force
 
 Pool D Court 12
 team coderankteam
1.FJ4-CGLDS3-OV182Club Gold South – 14 STC WHITE
2.FJ4-ECLVJ8-OV183Eastside Cleveland Juniors – 14 Green
3.FJ4-GRLVC6-OV192Grandlake VBC – 14R- Keber
4.FJ4-VFORC2-OV194Vertical Force Volleyball Club – 14 re-2-Baker
Girls' 14 Regional: Iron/Cobalt division: 3 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 13
 team coderankteam
1.FJ4-NSHOW2-OV202Northcoast Showtime Volleyball – Green 14
2.FJ4-BARBE1-OV211Barberton Volleyball Club (BVC) – BVC 14s
3.FJ4-CHAMP4-OV212Champaign County VBC – 14White
4.FJ4-TIGER2-OV219Tri-State Tigers – 14 regional
 
 Pool B Court 30
 team coderankteam
1.FJ4-DEFIA3-OV204Defiance Volleyball Club – 14 Volt
2.FJ4-SUVBC2-OV208Southern United Volleyball Club – Thunder
3.FJ4-AAVBC7-OV213Advancement Academy Volleyball Club – 14 Hunter
4.FJ4-STEEL3-OV218Steel Valley VBC – 14's Silver
 
 Pool C Court 29
 team coderankteam
1.FJ4-OVVBA2-OV205Ohio Valley Volleyball Academy – 14 Hurricane
2.FJ4-WESTV1-OV206Westland VBC – Kelsey 14s
3.FJ4-DARKE1-OV215Darke County Volleyball Club – WIZARDS
4.FJ4-SMAQC2-OV217S-MAQ – 14 Blue Regional
Girls' 14 Regional: Radium/Radon division: 3 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 14
 team coderankteam
1.FJ4-IMPCT5-OV221Impact Sports Academy – 14R Gray
2.FJ4-NEWAV2-OV231New Wave VBC – 14-Seas
3.FJ4-FREAK1-OV232VolleyFreak, Jr. – 14 - Pressley
4.FJ4-V5VBC3-OV241V5 Volleyball Club – 14 Black
 
 Pool B Court 27
 team coderankteam
1.FJ4-PRCSN1-OV222Precision Volleyball Academy – Precision Ravens
2.FJ4-DGWAR2-OV228DG Warriors – Blue - Dye
3.FJ4-CLIPP2-OV233YMCA Club Volleyball - Greater Cincinnati – 14-1 Blue Hurricanes
4.FJ4-HAWKV2-OV240Hawks VBC – 14R Black
 
 Pool C Court 28
 team coderankteam
1.FJ4-TOLVC4-OV224Toledo Volleyball Club – 14-4 Jordan
2.FJ4-CLIPP1-OV226YMCA Club Volleyball - Greater Cincinnati – 14-2 Black Lightning
3.FJ4-OVVBA1-OV234Ohio Valley Volleyball Academy – 14 Tornado
4.FJ4-WESTV2-OV235Westland VBC – Joe 14s

Officials [Hired officials: sign in for more information]

The officials' assigner for this event is Brian Hemelgarn (hemelgarn@ovr.org, 419‑410‑2291 /m, 734‑457‑4528 /f).

0 officials are still required for this event.

  1. (hired) : Head Official
  2. (hired)
  3. (hired)
  4. (hired)
  5. (hired)
  6. (hired)
  7. (hired)
  8. (hired)
  9. (hired)
  10. (hired)
  11. (hired)
  12. (hired)
  13. (hired)
  14. (hired)
  15. (hired)
  16. (hired)
  17. (hired)
  18. (hired)
  19. (hired)
  20. (hired)
  21. (hired)
  22. (hired)
  23. (hired)
  24. (hired)
  25. (hired)
  26. (hired)
  27. (hired)
  28. (hired)
  29. (hired)
  30. (hired)
  31. (hired)
  32. (hired)
  33. (hired)
  34. (hired)
  35. (hired)
  36. (hired)
  37. (hired)
  38. (hired)
  39. (hired)
  40. (hired)
  41. (hired)
  42. (hired)
  43. (hired)
  44. (hired)
  45. (hired)
  46. (hired)
  47. (hired)
  48. (hired)
  49. (hired)
  50. (hired)
  51. (hired)
  52. (hired)
  53. (hired)
  54. (hired)
  55. (hired)
  56. (hired)
  57. (hired)
  58. (hired)
  59. (hired)
  60. (hired)
  61. (hired)
  62. (hired)
  63. (hired)
  64. (hired)
  65. (hired)
  66. (hired)
  67. (hired)
  68. (hired)
  69. (hired)
  70. (hired)
  71. (hired)
  72. (hired)
  73. (hired)
  74. (hired)
  75. (hired)
  76. (hired)
  77. (hired)
  78. (hired)
  79. (hired)
  80. (hired)

JoiningJuniorsAdultsBeachOfficialsTrainingGovernanceAboutResourcesStoreContactFacebookTwitter

Web Design + Development