Sanctioned: 2021-11-04

Tournament/Site Director

Bill Zehler
bzehler@fuse.net

[OVR officials, club directors, assistant directors, coaches, and staff: log in for complete contact information.]

Team Entry Fee

$275

Club Directors: Make entry fee check payable to:

Ohio Valley Region

Date

May 7, 2022

Location

Address

Greater Columbus Convention Center
400 North High Street
Columbus, OH 43215

Maps

Site Rules

Real Time Parking Lot Information

Safety and Security at the Greater Columbus Document (click for this GCCC brochure)

Below are the Columbus Convention Center site rules and regulations. Violations of the rules and regulations will result in disqualification and elimination from the event of the offending teams and/or individuals, including parents.

  1. Players are allowed to bring water bottles and snacks in their gym bag.
  2. No passing volleyballs in hallways or concessions areas. Warm-up time will be provided on the court before the match.
  3. No smoking in gym areas or hallways.
  4. There are no shower facilities.
  5. Put all trash in containers provided by the Convention Center staff.

Tournament Information

Pools

Note: OVR rankings appearing in the following listings are intended only as a helpful tool for tournament directors. They are subject to frequent change, including after the pools are set, and other factors may also be considered when determining pools and order of play.


Girls' 12 National: Gold/Silver division: 4 pools (filled)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 30
 team coderankteam
1. G12ELEVA1OV1Elevation – 12 Berg 
2. G12BOSSC2OV8Boss CLE Athletic Company – 12 RED 
3. G12CCRSH1OV11Cincy Crush Volleyball Club – 12 Orange 
4. G12CCVBC1OV20Cincy Classics – 12 Red 
 
 Pool B Court 31
 team coderankteam
1. G12BOSSC1OV2Boss CLE Athletic Company – BOSS 12 BLACK 
2. G12EVBTC1OV6Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 12 Black 
3. G12ELEVA3OV12Elevation – 12 Middy 
4. G12CVBCO1OV19Cleveland Volleyball Company – 12 Black 
 
 Pool C Court 32
 team coderankteam
1. G12ELEVA2OV3Elevation – 12 Cameron 
2. G12MSPRT1OV10Mintonette Sports – Mintonette Sports m.21 
3. G12OPREM1OV15Ohio Premier Volleyball Club – 12 Smith 
4. G12CEAST1OV17Cincy East VBC – 12.1 Coyne 
 
 Pool D Court 33
 team coderankteam
1. G12SPIRT1OV5Spirit VBC – 12-1 Black 
2. G12MOVBA1OV9Mid Ohio VB Academy – MOVA 12M 
3. G12GCBUS1OV16Greater Columbus Volleyball Club – GCVC 12 Silver 
4. G12ELEVA4OV21Elevation – 12 Downs 

Girls' 12 National: Bronze/Copper division: 2 pools (openings for 1 team)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 28
 team coderankteam
1. G12EVBTC2OV22Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 12 Blue 
2. G12NAVBA1OV27The National Volleyball Academy – TNVA 12 National 
3. G12ECJRV1OV13 [12A]Eastside Cleveland Juniors – 12.1 
4. G12CVBCO2OV31Cleveland Volleyball Company – 12 Blue 
 
 Pool B Court 29
 team coderankteam
1. G12OPREM2OV23Ohio Premier Volleyball Club – 12 Chun 
2. G12PRIME1OV24ClevPRIME – ClevPRIME 12.1 
3. G12MSPRT2OV29Mintonette Sports – Mintonette Sports m.22 

Girls' 14 National: Gold/Silver division: 4 pools (filled)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 39
 team coderankteam
1. G14ELEVA1OV1Elevation – 14 Molly 
2. G14DANDG1OV11David and Goliath(DG) Warriors – 14E Jones 
3. G14NOVAJ1OV14NOVA Juniors – 14s Navy 
4. G14OPREM2OV30Ohio Premier Volleyball Club – 14 Ostendorf 
 
 Pool B Court 40
 team coderankteam
1. G14MSPRT1OV2Mintonette Sports – Mintonette Sports m.41 
2. G14SWVBC1OV8Southwest VBC – 14N Amy 
3. G14CVBCO1OV16Cleveland Volleyball Company – 14 Black 
 
 Pool C Court 41
 team coderankteam
1. G14ELEVA2OV4Elevation – 14 Vic 
2. G14OPREM1OV24Ohio Premier Volleyball Club – 14 Diebold 
3. G14SPIRT1OV18Spirit VBC – 14-1 Black 
4. G14GCINC1OV29Greater Cincinnati Volleyball Club – 14-1 
 
 Pool D Court 42
 team coderankteam
1. G14MSPRT2OV9Mintonette Sports – Mintonette Sports m.42 
2. G14PRIME1OV7ClevPRIME – ClevPRIME 14.1 
3. G14CCRSH1OV19Cincy Crush Volleyball Club – 14 Orange 
4. G14ELEVA3OV21Elevation – 14 Amy 

Girls' 14 National: Bronze/Copper division: 2 pools (filled)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 34
 team coderankteam
1. G14GCBUS1OV31Greater Columbus Volleyball Club – GCVC 14 Silver 
2. G14EVBTC1OV34Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 14 Black 
3. G14NAVBA1OV37The National Volleyball Academy – 14 National 
4. G14ROCKC2OV44RockCity Volleyball Club – 14-2 
 
 Pool B Court 35
 team coderankteam
1. G14MSPRT3OV32Mintonette Sports – Mintonette Sports m.43 
2. G14PRIME2OV33ClevPRIME – ClevPRIME 14.2 
3. G14CVBCO2OV38Cleveland Volleyball Company – 14 Blue 
4. G14EVBTC2OV48Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 14 Blue 

Girls' 14 Regional: Gold/Silver/Bronze/Copper division: 8 pools (filled)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 51
 team coderankteam
1. G14PUTVC1OV1Putnam VBC – Blaze 
2. G14BKEYE3OV17Buckeye VBC – 14 Scarlet Elite 
3. G14THNDR2OV18Thunder Volleyball Club – THUNDER VBC HEFNER 14'S 
4. G14KIDVC2OV42Kidron Volleyball Club – Kegley-14 
 
 Pool B Court 52
 team coderankteam
1. G14CGLDS1OV2Club Gold South – 14 Gold 
2. G14BSVBC5OV16Black Swamp VBC – 145 
3. G14NSVBC3OV19NorthShore VBC – Bartlett 
4. G14KIDVC1OV41Kidron Volleyball Club – Heck-14 
 
 Pool C Court 53
 team coderankteam
1. G14CCRSH4OV3Cincy Crush Volleyball Club – 14 White 
2. G14CAVS12OV15Club Ashtabula Volleyball – Santore 
3. G14ZEROG1OV20Zero Gravity Jrs. – 14 Black 
4. G14TRIBE1OV40The Tribe VBC – Tribe 14R Smith 
 
 Pool D Court 54
 team coderankteam
1. G14OPREM4OV4Ohio Premier Volleyball Club – 14 SHenry 
2. G14NCSVC1OV14North Central Select VC – 14-Frombaugh 
3. G14GRLVC9OV22Grandlake VBC – Grandlake 14R Wertenberger 
4. G14INFTY3OV39Infinity Volleyball Club – 14 Gray 
 
 Pool E Court 55
 team coderankteam
1. G14TRAIL2OV5Trailblazers VBC – 14R Sneary 
2. G14APLBK1OV13A.C.E. Prospects Lady Blue Knights – LBK Wright 
3. G14CLIPP3OV23CYVBC Surge – 14 White 
4. G14GRLVC4OV38Grandlake VBC – Grandlake 14R Howell 
 
 Pool F Court 56
 team coderankteam
1. G14ESVBC3OV6Elite Sports Ohio Volleyball Company – 14 Select 
2. G14LATIT1OV11Latitude 41 – 14 Elite 
3. G14PCVBC2OV25Players Choice VBC – Joy 
4. G14HOLLY3OV37Club Hollywood VBC – Weyand-14s 
 
 Pool G Court 57
 team coderankteam
1. G14OVVBC1OV7Ohio Valley Volleyball Company – OVVC 14 GREEN 
2. G14BKEYE2OV10Buckeye VBC – 14 Red Elite 
3. G14DANDG4OV29David and Goliath(DG) Warriors – 14W Nixon 
4. G14MSPRT7OV34Mintonette Sports – Mintonette Sports m.47 
 
 Pool H Court 58
 team coderankteam
1. G14BSVBC4OV8Black Swamp VBC – 144 
2. G14FOURN1OV9Four1Nine Xtreme – 14-Bunn 
3. G14SPIKE1OV30Spiketown Volleyball Club – Patterson 
4. G14FORCE2OV33Force Volleyball Club – G14FORCE2OV 

Girls' 14 Regional: Nickel/Platinum division: 4 pools (filled)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 43
 team coderankteam
1. G14ESVC13OV43Eastside Volleyball – 14RS Plymale 
2. G14BSVBC7OV51Black Swamp VBC – 147 
3. G14GRLVC6OV53Grandlake VBC – Grandlake 14R Mele 
4. G14ROCKC5OV62RockCity Volleyball Club – 14-5 
 
 Pool B Court 44
 team coderankteam
1. G14BSVBC6OV44Black Swamp VBC – 146 
2. G14NEOVC4OV50Northeast Ohio Volleyball Club – NEOVC 14-4 Regional 
3. G14TRIBE2OV54The Tribe VBC – Tribe 14R Wise 
4. G14LONEL2OV61London Elite – London Elite 14 Blue 
 
 Pool C Court 45
 team coderankteam
1. G14NSVBC4OV45NorthShore VBC – Brooks 
2. G14FOURN2OV49Four1Nine Xtreme – 14-Brown 
3. G14ESVBC4OV55Elite Sports Ohio Volleyball Company – 14 Navy 
4. G14ESVC14OV60Eastside Volleyball – 14R Kelley 
 
 Pool D Court 46
 team coderankteam
1. G14SOVCR1OV47SOVC (Southern Ohio VC) – SOVC - HOWARD - 14R 
2. G14TAVBC1OV48Team Atlantis VBC – Team Atlantis - 14 Smith 
3. G14VANTA1OV57Vantage VBC – 14-1 Smack 
4. G14BDLJV1OV58Borderline Jr Volleyball – 14 Hawks 

Girls' 14 Regional: Aluminum/Chromium division: 4 pools (filled)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 47
 team coderankteam
1. G14EFORC2OV64East Ohio Force VBC – 14 Reitter 
2. G14BKEYE4OV73Buckeye VBC – 14 Black Elite 
3. G14OVVBC5OV75Ohio Valley Volleyball Company – OVVC 14 EMERALD 
4. G14HOVAC2OV84HOVA – HOVA Moore 
 
 Pool B Court 48
 team coderankteam
1. G14ROUND1OV66Roundtown Volleyball – Roundtown 14's Anderson 
2. G14ESVC15OV72Eastside Volleyball – 14R Rosenberg 
3. G14TANDM4OV76Tandem Volleyball Club – 14 Howman Harmon 
4. G14ALETA1OV83ALETA VBC – 14 McKibben 
 
 Pool C Court 49
 team coderankteam
1. G14APLBK3OV67A.C.E. Prospects Lady Blue Knights – LBK Ellis 
2. G14HOLLY4OV71Club Hollywood VBC – Martin-14s 
3. G14SPIRT6OV77Spirit VBC – 14-6 White 
4. G14NOGVC1OV80Northern Ohio Girls Volleyball Club – 14-1 
 
 Pool D Court 50
 team coderankteam
1. G14CAVS14OV68Club Ashtabula Volleyball – Kubec/Tharp 
2. G14EVBTC4OV70Elite Volleyball Training Center – Elite Juniors 14-1 
3. G14HOLLY1OV78Club Hollywood VBC – Davidson-14s 
4. G14XPLOS2OV79Xplosion Volleyball Club – 14R - Chadrick 

Girls' 14 Regional: Plutonium/Titanium division: 4 pools (filled)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 1
 team coderankteam
1. G14KIDAM1OV85Kid's America – 14R Mitchell 
2. G14MIAMI3OV93Miami Valley Phoenix – 14-FLAMES 
3. G14HOLLY2OV94Club Hollywood VBC – Barborak -14 s 
4. G14BOSSC3OV102Boss CLE Athletic Company – 14 RED 
 
 Pool B Court 2
 team coderankteam
1. G14DEFIA2OV86Defiance Volleyball Club – 14 Purple 
2. G14CAVS13OV92Club Ashtabula Volleyball – Mead 
3. G14CEAST4OV95Cincy East VBC – 14.4 Smith 
4. G14SOVCR2OV100SOVC (Southern Ohio VC) – SOVC - Barney - 14R 
 
 Pool C Court 3
 team coderankteam
1. G14KIDVC3OV87Kidron Volleyball Club – Drost-14 
2. G14OVVBC2OV91Ohio Valley Volleyball Company – OVVC 14 BLUE 
3. G14LEGAC2OV96Legacy Elite VBC – 14 Legacy 
4. G14CGLDS2OV98Club Gold South – 14 Navy 
 
 Pool D Court 4
 team coderankteam
1. G14GRLVC7OV89Grandlake VBC – Grandlake 14R Spaulding 
2. G14GCINC4OV90Greater Cincinnati Volleyball Club – 14-4 
3. G14CGLDS4OV97Club Gold South – 14 Silver 
4. G14FOURN3OV99Four1Nine Xtreme – 14-Schmitz 

Girls' 14 Regional: Mercury/Kryptonite division: 4 pools (filled)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 5
 team coderankteam
1. G14TRAIL1OV103Trailblazers VBC – 14R Roberts 
2. G14MOVBA4OV112Mid Ohio VB Academy – MOVA 14-A 
3. G14MMVBC1OV113Mountain Monsters Volleyball Club – Mountain Monsters 14 
4. G14MSPRT6OV121Mintonette Sports – Mintonette Sports m.46 
 
 Pool B Court 6
 team coderankteam
1. G14DANDG5OV104David and Goliath(DG) Warriors – 14E Weinmann 
2. G14IMPCT4OV111Impact Sports Academy – 14R Gray 
3. G14PCHRG2OV114Positively Charged Volleyball Club – 14 ACombs 
4. G14BKEYE5OV120Buckeye VBC – 14 Red 
 
 Pool C Court 7
 team coderankteam
1. G14TAVBC2OV106Team Atlantis VBC – Team Atlantis - 14 Register 
2. G14PINVB2OV109Pioneer VBC – 14RCooke 
3. G14CGLDW1OV115Club Gold West – 14 Gold 
4. G14DJVBC4OV117Dayton Jrs. – 14 Black 
 
 Pool D Court 9
 team coderankteam
1. G14LONEL3OV107London Elite – London Elite 14 Pink 
2. G14DJVBC3OV108Dayton Jrs. – 14 White 
3. G14ADREN2OV122Adrenaline Volleyball Club – Vibe City 
4. G14INFTY4OV119Infinity Volleyball Club – 14 Black 

Girls' 14 Regional: Lead/Zinc division: 4 pools (filled)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 10
 team coderankteam
1. G14MIAMI2OV124Miami Valley Phoenix – 14-BLAZE 
2. G14EVBTC5OV131Elite Volleyball Training Center – Elite Juniors 14-2 
3. G14GRLVC8OV132Grandlake VBC – Grandlake 14R Wendel 
4. G14LNSHT2OV144Lineshot Volleyball Club – 14 Pink Regional 
 
 Pool B Court 11
 team coderankteam
1. G14MORGN2OV125Morgantown Volleyball Club – 14 Blue 
2. G14ESVBC5OV130Elite Sports Ohio Volleyball Company – 14 Grey 
3. G14PRCSN1OV133Precision Volleyball Academy – Precision Titans 
 
 Pool C Court 12
 team coderankteam
1. G14NEWAV2OV126New Wave VBC – 14-Kronk 
2. G14ADREN3OV129Adrenaline Volleyball Club – Swary - 14R 
3. G14TANDM3OV134Tandem Volleyball Club – 14 Pelton 
4. G14CGLDW2OV141Club Gold West – 14 Navy 
 
 Pool D Court 13
 team coderankteam
1. G14FOURN4OV128Four1Nine Xtreme – 14-Krassow 
2. G14SERVE1OV127Serves Up Volleyball Academy – SUVA 14's - Jessica 
3. G14SPIKE3OV137Spiketown Volleyball Club – Dickey 
4. G14CEVBC1OV139Cleveland Elite Volleyball Club – Cleveland Elite 14 Silver 

Girls' 14 Regional: Tin/Tungsten division: 4 pools (filled)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 15
 team coderankteam
1. G14PCVBC1OV145Players Choice VBC – PCVC-Black 
2. G14DEFIA3OV155Defiance Volleyball Club – 14 Gray 
3. G14VANTA2OV157Vantage VBC – 14-2 Smack 
4. G14BSVBC8OV170Black Swamp VBC – 148 
 
 Pool B Court 16
 team coderankteam
1. G14CAVS15OV146Club Ashtabula Volleyball – Bobish 
2. G14GRLVC2OV153Grandlake VBC – Grandlake 14R Hicks 
3. G14SMAQC3OV161S-MAQ – 14 White 
4. G14ZEROG2OV169Zero Gravity Jrs. – 14 Orange 
 
 Pool C Court 17
 team coderankteam
1. G14CGLDS3OV147Club Gold South – 14 White 
2. G14GRLVC5OV152Grandlake VBC – Grandlake 14R Klosterman 
3. G14SPIRT7OV163Spirit VBC – 14-7 Green 
4. G14AAVBC5OV168adidas Advancement Academy Volleyball Club – 14 Lime 
 
 Pool D Court 18
 team coderankteam
1. G14MSSVC1OV148Mountain State Storm Volleyball Club – 14 MSSVC Lightning 
2. G14HAWKV3OV150Hawks VBC – 14R Thierauf  
3. G14SOUTH1OV166Southeast Volleyball Club – SEV North 14 
4. G14FOCUS3OV167Club Focus – 14 Regional Teal 

Girls' 14 Regional: Magnesium/Calcium division: 4 pools (filled)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 19
 team coderankteam
1. G14DJVBC5OV171Dayton Jrs. – 14 Red 
2. G14ACAVC7OV180Academy Volleyball Cleveland – 14R Destinee 
3. G14OVVBC3OV181Ohio Valley Volleyball Company – OVVC 14 SILVER 
4. G14SOUTH2OV190Southeast Volleyball Club – SEV Bickley 14 
 
 Pool B Court 20
 team coderankteam
1. G14C2KVB2OV172C2K – 14's Chadwell 
2. G14KIDAM2OV179Kid's America – 14R Peterson 
3. G14BKEYE6OV183Buckeye VBC – 14 Black 
4. G14PCHRG3OV189Positively Charged Volleyball Club – 14 BCombs 
 
 Pool C Court 21
 team coderankteam
1. G14MAHON6OV173Mahoning Valley Premier VBC – 14R Gray 
2. G14SPIKE4OV188Spiketown Volleyball Club – Kobel 
3. G14ECJRV6OV186Eastside Cleveland Juniors – 14.6 
 
 Pool D Court 22
 team coderankteam
1. G14GRLVC1OV176Grandlake VBC – Grandlake 14R Evans 
2. G14ECJRV5OV177Eastside Cleveland Juniors – 14.5 
3. G14MSSVC2OV185Mountain State Storm Volleyball Club – 14 MSSVC Rain 

Girls' 14 Regional: Iron/Cobalt division: 4 pools (openings for 1 team)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 23
 team coderankteam
1. G14SPIKE2OV191Spiketown Volleyball Club – Trantow 
2. G14OVVBC4OV209Ohio Valley Volleyball Company – OVVC 14 WHITE 
3. G14FLATL1OV211The Flatlands Volleyball Club – 14-Charcoal 
4. G14VIPER1OV219Vipers Volleyball – Vipers 14U 
 
 Pool B Court 24
 team coderankteam
1. G14EVOLU3OV192Evolution Ohio Volleyball Club – 14 Orange 
2. G14MOVBA2OV208Mid Ohio VB Academy – MOVA 14V 
3. G14SMAQC4OV212S-MAQ – 14 Black 
4. G14MORGN3OV216Morgantown Volleyball Club – 14 Grey 
 
 Pool C Court 25
 team coderankteam
1. G14ARVBC4OV196Arsenal Volleyball Academy – AVA-14R Alexander 
2. G14PRCSN2OV207Precision Volleyball Academy – Precision Panthers 
3. G14ROGUE5OV213Rogue Volleyball – Rogue 14 White 
 
 Pool D Court 26
 team coderankteam
1. G14NEWAV3OV199New Wave VBC – 14-Wagner 
2. G14HOVAC3OV205HOVA – HOVA Hacker 
3. G14BDLJV2OV215Borderline Jr Volleyball – 14 Attack 

Officials [Hired officials: sign in for more information]

The officials' assigner for this event is Brian Hemelgarn (hemelgarn@ovr.org, 419‑410‑2291 /m).

0 officials are still required for this event.

  1. (hired) : Head Official
  2. (hired)
  3. (hired)
  4. (hired)
  5. (hired)
  6. (hired)
  7. (hired)
  8. (hired)
  9. (hired)
  10. (hired)
  11. (hired)
  12. (hired)
  13. (hired)
  14. (hired)
  15. (hired)
  16. (hired)
  17. (hired)
  18. (hired)
  19. (hired)
  20. (hired)
  21. (hired)
  22. (hired)
  23. (hired)
  24. (hired)
  25. (hired)
  26. (hired)
  27. (hired)
  28. (hired)
  29. (hired)
  30. (hired)
  31. (hired)
  32. (hired)
  33. (hired)
  34. (hired)
  35. (hired)
  36. (hired)
  37. (hired)
  38. (hired)
  39. (hired)
  40. (hired)
  41. (hired)
  42. (hired)
  43. (hired)
  44. (hired)
  45. (hired)
  46. (hired)
  47. (hired)
  48. (hired)
  49. (hired)
  50. (hired)
  51. (hired)
  52. (hired)
  53. (hired)
  54. (hired)
  55. (hired)
  56. (hired)
  57. (hired)
  58. (hired)
  59. (hired)
  60. (hired)
  61. (hired)
  62. (hired)
  63. (hired)
  64. (hired)
  65. (hired)
  66. (hired)
  67. (hired)
  68. (hired)
  69. (hired)
  70. (hired)
  71. (hired)
  72. (hired)