Sanctioned: 2021-11-04

Tournament/Site Director

Bill Zehler
bzehler@fuse.net

[OVR officials, club directors, assistant directors, coaches, and staff: log in for complete contact information.]

Team Entry Fee

$275

Club Directors: Make entry fee check payable to:

Ohio Valley Region

Date

April 9, 2022

Location

Address

Greater Columbus Convention Center
400 North High Street
Columbus, OH 43215

Maps

Site Rules

Real Time Parking Lot Information

Safety and Security at the Greater Columbus Document (click for this GCCC brochure)

Below are the Columbus Convention Center site rules and regulations. Violations of the rules and regulations will result in disqualification and elimination from the event of the offending teams and/or individuals, including parents.

  1. Players are allowed to bring water bottles and snacks in their gym bag.
  2. No passing volleyballs in hallways or concessions areas. Warm-up time will be provided on the court before the match.
  3. No smoking in gym areas or hallways.
  4. There are no shower facilities.
  5. Put all trash in containers provided by the Convention Center staff.

Tournament Information

Pre-tournament Online Check-In For Head Coaches Only (beta).

Log in; Continue

My Account

My Team(s)

Go to Tournament Schedule at the bottom of the team page.

Select "Online Check-In"

Make sure your roster/certifications are complete, using link on that page.

Electronically sign and submit

Spectators must bring their own chairs.

Doors open at 7:30 am.

No alcohol in the playing areas.

Most Pools start at 8:30 am.  Two pools start at 9:30 am.

Court Layout in Halls C & D

Playing Schedule in AES

Playing Schedule Grid

2022 OVR Junior Championships Information

 

10U Gold-Copper Coaches Handout

 

10U Nickel-Chromium Coaches Handout

 

10U Plutonium-Kryptonite Coaches Handout

 

10U Lead-Zinc Coaches Handout

 

11N Gold-Silver Coaches Handout

 

12A Gold-Copper Coaches Handout

 

12A Nickel-Chromium Coaches Handout

 

12A Plutonium-Titanium Coaches Handout

 

Player Waiver to play for second team 

 

Subscribe to BallerTV to Watch Matches

BallerTV

Pools

Note: OVR rankings appearing in the following listings are intended only as a helpful tool for tournament directors. They are subject to frequent change, including after the pools are set, and other factors may also be considered when determining pools and order of play.


Girls' 10U: Gold/Silver/Bronze/Copper division: 4 pools (filled)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 14
 team coderankteam
1. G10ELEVA1OV1Elevation – 10 Amanda 1 
2. G10EFORC2OV9East Ohio Force VBC – 10 Marshall 
3. G10ARVBC1OV10Arsenal Volleyball Academy – AVA-10U Schutte 
4. G10TANDM1OV16Tandem Volleyball Club – 10 Boggs 
 
 Pool B Court 15
 team coderankteam
1. G10ELEVA2OV2Elevation – 10 Amanda 2 
2. G10OPREM2OV7Ohio Premier Volleyball Club – 10 Russo 
3. G10ROCKC1OV11RockCity Volleyball Club – 10-1 
4. G10ECJRV1OV15Eastside Cleveland Juniors – 10.1 
 
 Pool C Court 16
 team coderankteam
1. G10CVBCO1OV3Cleveland Volleyball Company – 10 Black 
2. G10NAVBA1OV6The National Volleyball Academy – 10 Bader 
3. G10OPREM1OV12Ohio Premier Volleyball Club – 10 McWaters 
4. G10ESVC11OV14Eastside Volleyball – 10U Boswell 
 
 Pool D Court 17
 team coderankteam
1. G10ELEVA3OV4Elevation – 10 Amanda 3 
2. G10MAVRK1OV5Maverick Volleyball Club – 10 Karol 
3. G10PRIME1OV22ClevPRIME – ClevPRIME 10.1 
4. G10SPIKE1OV13Spiketown Volleyball Club – Shewalter 

Girls' 10U: Nickel/Platinum/Aluminum/Chromium division: 4 pools (filled)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 18
 team coderankteam
1. G10ACAVC1OV17Academy Volleyball Cleveland – 10 Red 
2. G10MAVRK2OV31Maverick Volleyball Club – Maverick 10 Stacy 
3. G10BSVBC1OV29Black Swamp VBC – 101 
4. G10LONEL3OV38London Elite – 10 White 
 
 Pool B Court 19
 team coderankteam
1. G10BOSSC1OV19Boss CLE Athletic Company – BOSS 10 BLACK 
2. G10EFORC1OV30East Ohio Force VBC – 10 Warne 
3. G10LNSHT1OV32Lineshot Volleyball Club – 10 Purple Regional 
4. G10MORGN1OV36Morgantown Volleyball Club – 10 White 
 
 Pool C Court 20
 team coderankteam
1. G10ARVBC3OV20Arsenal Volleyball Academy – AVA-10U White 
2. G10GCINC1OV28Greater Cincinnati Volleyball Club – 10-1 
3. G10LONEL1OV33London Elite – 10 Blue 
4. G10OFVAC1OV34OFVA – Bulldog 10s 
 
 Pool D Court 21
 team coderankteam
1. G10SPIRT1OV21Spirit VBC – 10-1 Black 
2. G10DANDG1OV23David and Goliath(DG) Warriors – DG 10E Kwaczek 
3. G10CINVA2OV37Cincinnati Volleyball Academy – CVA 10-2 
4. G10CEAST1OV35Cincy East VBC – 10.1 Laux 

Girls' 10U: Plutonium/Titanium/Mercury/Kryptonite division: 4 pools (filled)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 22
 team coderankteam
1. G10OPREM5OV40Ohio Premier Volleyball Club – 10 Gennett 
2. G10CINVA1OV27Cincinnati Volleyball Academy – CVA 10-1 
3. G10NEOVC2OV47Northeast Ohio Volleyball Club – NEOVC 10-2 Regional 
4. G10DANDG2OV55David and Goliath(DG) Warriors – 10W Boyes 
 
 Pool B Court 23
 team coderankteam
1. G10EVBTC1OV41Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 10 Black 
2. G10MSPRT1OV46Mintonette Sports – Mintonette Sports j.01 
3. G10ARVBC2OV48Arsenal Volleyball Academy – AVA-10U Brainard 
4. G10OPREM4OV56Ohio Premier Volleyball Club – 10 Rini 
 
 Pool C Court 24
 team coderankteam
1. G10OPREM3OV42Ohio Premier Volleyball Club – 10 Sedgwick 
2. G10BOSSC2OV45Boss CLE Athletic Company – BOSS 10 RED 
3. G10NEOVC1OV49Northeast Ohio Volleyball Club – NEOVC 10-1 Elite 
4. G10SPIRT2OV54Spirit VBC – 10-2 Blue 
 
 Pool D Court 24
 team coderankteam
1. G10NAVBA2OV43The National Volleyball Academy – 10 Barbee 
2. G10BSVBC2OV44Black Swamp VBC – 102 
3. G10LEGAC1OV51Legacy Elite VBC – 10 Legacy 
4. G10EVBTC2OV53Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 10 Blue 

Girls' 10U: Lead/Zinc division: 2 pools (openings for 2 teams)
sod: 1.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 25
 team coderankteam
1. G10LONEL2OV58London Elite – 10 Pink 
2. G10MSPRT2OV62Mintonette Sports – Mintonette Sports j.02 
3. G10TANDM2OV64Tandem Volleyball Club – 10 Pirates 
 
 Pool B Court 26
 team coderankteam
1. G10BDLJV1OV59Borderline Jr Volleyball – 10 Armadillos 
2. G10BBDVC1OV61Brunswick Blue Devils Volleyball Club – 10's 
3. G10HAWKV1OV65Hawks VBC – 10U Collins 

Girls' 11 National: Gold/Silver division: 4 pools (openings for 2 teams)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 1
 team coderankteam
1. G11ELEVA1OV1Elevation – 11 Grafton 
2. G11CVBCO1OV7Cleveland Volleyball Company – 11 Black 
3. G11EVBTC1OV13Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 11 Black 
4. G11PRIME1OV17ClevPRIME – ClevPRIME 11.1 
 
 Pool B Court 2
 team coderankteam
1. G11ELEVA2OV4Elevation – 11 Medina 
2. G11BOSSC1OV6Boss CLE Athletic Company – BOSS 11 BLACK 
3. G11MAVRK2OV14Maverick Volleyball Club – Maverick 11 National Konopko 
 
 Pool C Court 3
 team coderankteam
1. G11OPREM1OV5Ohio Premier Volleyball Club – 11 Bell 
2. G11CEAST1OV8Cincy East VBC – 11.1 Dumford 
3. G11EVBTC2OV15Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 11 Blue 
 
 Pool D Court 4
 team coderankteam
1. G11NAVBA1OV3The National Volleyball Academy – 11 National 
2. G11MSPRT1OV2Mintonette Sports – Mintonette Sports m.11 
3. G11GCBUS1OV16Greater Columbus Volleyball Club – GCVC 11 Silver 

Girls' 12 American: Gold/Silver/Bronze/Copper division: 4 pools (filled)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 5
 team coderankteam
1. G12CLIPP1OV1CYVBC Surge – 12 Blue 
2. G12SPIRT2OV3Spirit VBC – 12-2 Blue 
3. G12EFORC1OV9East Ohio Force VBC – 12 Miller 
4. G12ROCKC3OV17RockCity Volleyball Club – 12-3 
 
 Pool B Court 6
 team coderankteam
1. G12TOLVC2OV2Toledo Volleyball Club – TVC 12-Royal 
2. G12OPREM3OV15Ohio Premier Volleyball Club – 12 Hineline 
3. G12CCRSH2OV11Cincy Crush Volleyball Club – 12 Black 
4. G12CEAST2OV16Cincy East VBC – 12.2 Stotz 
 
 Pool C Court 7
 team coderankteam
1. G12NEOVC1OV4Northeast Ohio Volleyball Club – NEOVC 12-1 Elite 
2. G12LONEL1OV8London Elite – London Elite 12 American 
3. G12NAVBA2OV10The National Volleyball Academy – 12 Grey 
4. G12IGNIT1OV14IGNITE – 12 Black 
 
 Pool D Court 8
 team coderankteam
1. G12ROCKC1OV6RockCity Volleyball Club – 12-1 
2. G12BSVBC2OV7Black Swamp VBC – 122 
3. G12ACITY2OV18AiR CiTY CHiCKS – 12-BLACK 
4. G12ACAVC3OV12Academy Volleyball Cleveland – 12A Jayme 

Girls' 12 American: Nickel/Platinum/Aluminum/Chromium division: 4 pools (filled)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 9
 team coderankteam
1. G12ROCKC2OV19RockCity Volleyball Club – 12-2 
2. G12CCVBC2OV27Cincy Classics – 12 Black 
3. G12EVBTC3OV26Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 12 Pink 
4. G12AAVBC2OV34adidas Advancement Academy Volleyball Club – 12 Shamrock 
 
 Pool B Court 10
 team coderankteam
1. G12SWVBC1OV5Southwest VBC – 12E Kate 
2. G12NOVAJ1OV21NOVA Juniors – 12s Navy 
3. G12MSPRT3OV28Mintonette Sports – Mintonette Sports m.23 
4. G12PCHRG1OV29Positively Charged Volleyball Club – 12 Davis 
 
 Pool C Court 11
 team coderankteam
1. G12LNSHT1OV20Lineshot Volleyball Club – 12 Purple American 
2. G12COLVP1OV25Columbus Volleyball Academy-Pickerington – 12 Navy 
3. G12GCBUS2OV30Greater Columbus Volleyball Club – GCVC 12 Blue 
4. G12SPIRT3OV32Spirit VBC – 12-3 Grey 
 
 Pool D Court 11
 team coderankteam
1. G12SWVBC2OV23Southwest VBC – 12E Alex 
2. G12ROGUE1OV24Rogue Volleyball – Rogue 12 Travel 
3. G12EVOLU1OV31Evolution Ohio Volleyball Club – 12 Orange 
4. G12MSPRT4OV33Mintonette Sports – Mintonette Sports m.24 

Girls' 12 American: Plutonium/Titanium division: 2 pools (filled)
sod: 0.000

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 12
 team coderankteam
1. G12NEOVC2OV35Northeast Ohio Volleyball Club – NEOVC 12-2 American 
2. G12ECJRV2OV38Eastside Cleveland Juniors – 12.2 
3. G12CCVBC3OV41Cincy Classics – 12 Gray 
4. G12CINVA2OV43Cincinnati Volleyball Academy – CVA 12-2 
 
 Pool B Court 13
 team coderankteam
1. G12BOSSC3OV36Boss CLE Athletic Company – BOSS 12 GREY 
2. G12TANDM1OV37Tandem Volleyball Club – 12 Calame 
3. G12GCBUS3OV40Greater Columbus Volleyball Club – GCVC 12 Red 
4. G12MAVRK3OV42Maverick Volleyball Club – Maverick 12 Budzik 

Officials [Hired officials: sign in for more information]

The officials' assigner for this event is Brian Hemelgarn (hemelgarn@ovr.org, 419‑410‑2291 /m).

0 officials are still required for this event.

  1. (hired) : Head Official
  2. (hired)
  3. (hired)
  4. (hired)
  5. (hired)
  6. (hired)
  7. (hired)
  8. (hired)
  9. (hired)
  10. (hired)
  11. (hired)
  12. (hired)
  13. (hired)
  14. (hired)
  15. (hired)
  16. (hired)
  17. (hired)
  18. (hired)
  19. (hired)
  20. (hired)
  21. (hired)
  22. (hired)
  23. (hired)
  24. (hired)
  25. (hired)
  26. (hired)
  27. (hired)
  28. (hired)
  29. (hired)
  30. (hired)
  31. (hired)
  32. (hired)
  33. (hired)