Tournament/Site Director

Bill Zehler
bzehler@fuse.net

[OVR officials, club directors, assistant directors, coaches, and staff: log in for complete contact information.]

Entry Fee

$250

Club Directors: Make entry fee check payable to:

Ohio Valley Region

Date

May 5, 2018

Location

Address

Greater Columbus Convention Center
400 North High Street
Columbus, OH 43215

Marathon Oil CorporationMarathon Route Planner
Starting address: 

Maps

Columbus map
Columbus
 
Greater Columbus Convention Center
Greater Columbus Convention Center

Site Rules

Real Time Parking Lot Information

Safety and Security at the Greater Columbus Document (click for this GCCC brochure)

Below are the Columbus Convention Center site rules and regulations. Violations of the rules and regulations will result in disqualification and elimination from the event of the offending teams and/or individuals, including parents.

  1. No coolers or food may be brought into the building by players or parents. (The center has two concession areas.)
  2. No passing volleyballs in hallways or concessions areas. Warm-up time will be provided on the court before the match.
  3. No smoking in gym areas or hallways.
  4. Junior Championships: All teams are to camp in the concourse (and not to block any doors!). Do not camp in exhibit halls D, E, and F, where the tournament is running.
  5. There are no shower facilities.
  6. Keep all chairs far away from any court or playable areas. (Parents may bring their own chairs.)
  7. Only certified vendors may sell clothing, shirts, shoes, etc. with approval from the Commissioner.
  8. Put all trash in containers provided by the Convention Center staff.

Tournament Information

OVR - Sports Imports Girls Junior Championships

Spectators: Bring your own folding chairs. Chairs are not provided!

Complete playing schedule in AES

You can download their phone app. Instructions here

Due to the large number of teams entered, we will be using something that is called "Floating Pools". A pool will start on one court and at some point in the day, pause an hour and move to a neighboring court to finish their pool. Please look carefully at the pools with two courts listed like "Court 15 & 14". This means the pool will start on court 15 and at some time, move to court 14. There will be a match break in their schedule in order to make this move. Look at your pool schedule closely on AES.

Real Time Parking Lot Information

Pre-Pay GCCC Parking to guarantee a spot. When purchasing in advance, you can guarantee that you will have a parking spot and arrive on time because you are not driving around in circles trying to find a parking spot if all our parking facilities were to get full.

Links:

  • Playing Grid
  • Court Layout
  • Player Waiver Form To Play For More Than One Team
  • General Tournament Information
  • Please complete this hotel form and bring it with you

    Tournament Hotels:
    The Hyatt Regency Make reservations at: Hyatt_Reservation.

    Airport Marriott ($109) Make reservations at: Airport Marriott_Reservation.

    Courtyard Worthington ($89) Make reservations at: Courtyard Worthington_Reservation.

    SpringHill Suites Columbus Airport Gahanna($109-$119) Make reservations at: SpringHill Suites.

    Staybridge Suite Columbus-Polaris($105) Make reservations at: Staybridge Suite Columbus-Polaris.

    , The Holiday Inn Suites OSU and the brand new Staybridge Suites OS, Make reservations at: manav.singh@sintelhotels.com or call 614 370 8887 to book. This is OSU Graduation weekend. So they are busy.

    Subway

    Subway and Velvet Café Offer: Pre-order your meals with Subway or the Velvet Café to avoid waiting in long lines between games and give your team a competitive advantage.

    Pre-order Subway meals at: Subway_Meal_Deals.

    Pre-order Velvet Cafe meals at: Velvet_Meal_Deals.

    Doors to the playing areas open at 7:00 am. Play begins at 8:30 am. Coaches will need to sign in at the Championship Desk to verify their rosters and pick up their coaches handout. Playing Schedules: 4 team pools 1 vs 3 (2 ref) 2 vs 4 (1 ref) 1 vs 4 (3 ref) 2 vs 3 (1 ref) 3 vs 4 (2 ref) 1 vs 2 (4 ref) 3 team pools 1 vs 3 (2 ref) 2 vs 3 (1 ref) 1 vs 2 (3 ref) Entry fees ($250) are payable to “OVR” by check or money order. Clearly indicate the team entries to which your entry fees should be applied, and send your entry fees to: Bill Zehler 1376 Oxford Trenton Rd Hamilton, OH 45013

Pools

Note: OVR rankings appearing in the following listings are intended only as a helpful tool for tournament directors. They are subject to frequent change, including after the pools are set, and other factors may also be considered when determining pools and order of play.

Girls' 14 American: Gold/Silver/Bronze/Copper division: 8 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 1
 team coderankteam
1.FJ4-SWVBC1-OV1Southwest VBC – 14 Elite - Loren Paulozzi
2.FJ4-ELEVA3-OV17Elevation – 14 Farley
3.FJ4-V5VBC1-OV18V5 Volleyball Club – 14 Yellow
4.FJ4-CHAMP2-OV34Champaign County VBC – 14 Black
 
 Pool B Court 2
 team coderankteam
1.FJ4-SWVBC2-OV2Southwest VBC – 14 Elite - Paul Kearns
2.FJ4-CINVA3-OV16Cincinnati Volleyball Academy – 14-3
3.FJ4-XCELV2-OV19Xcel Volleyball Club – Xcel 14 Burton
4.FJ4-AAVBC3-OV33Advancement Academy Volleyball Club – 14 Emerald
 
 Pool C Court 3
 team coderankteam
1.FJ4-GCVCO1-OV3Glass City Volleyball Company – Glass City 14 Elite
2.FJ4-IGNIT1-OV15IGNITE – 14 BLACK
3.FJ4-ACEVB3-OV20Maverick Volleyball Club – 14 American Walsh
4.FJ4-UTBCV2-OV32Utopia Beach Volleyball – A1 - Walton 14
 
 Pool D Court 4
 team coderankteam
1.FJ4-CLIPP1-OV4CYVBC Surge – 14 Blue
2.FJ4-INFTY1-OV13Infinity Volleyball Club – 14 Green
3.FJ4-ESVC12-OV21Eastside Volleyball – 14A Mullins
4.FJ4-NOVAJ2-OV31NOVA Juniors – 14s Gold
 
 Pool E Court 5
 team coderankteam
1.FJ4-CCRSH1-OV5Cincy Crush Volleyball Club – 14 Orange
2.FJ4-SOVCR1-OV12SOVC (Southern Ohio VC) – SOVC - Smith
3.FJ4-UTBCV3-OV23Utopia Beach Volleyball – A2 - Kangas
4.FJ4-BDLJV1-OV30Borderline Jr Volleyball – 14 Hawks
 
 Pool F Court 6
 team coderankteam
1.FJ4-ACAVC3-OV6Academy Volleyball Cleveland – AVC CLEV ROX 14E Karen
2.FJ4-UTBCV1-OV11Utopia Beach Volleyball – Elite - Davis
3.FJ4-NSVBC2-OV25NorthShore VBC – Hamilton
4.FJ4-CEAST3-OV28Cincy East VBC – 14-2 Snider
 
 Pool G Court 7
 team coderankteam
1.FJ4-CEAST1-OV7Cincy East VBC – 14-1 Cole
2.FJ4-BKEYE1-OV10Buckeye VBC – Buckeye 14 Red American
3.FJ4-ECLVJ3-OV24Eastside Cleveland Juniors – 14 Navy
4.FJ4-CEVBC1-OV29Cleveland Elite Volleyball Club – Black
 
 Pool H Court 8
 team coderankteam
1.FJ4-DJVBC1-OV8Dayton Jrs. – 14 BLUE
2.FJ4-ACITY1-OV9AiR CiTY CHiCKS – 14-PiNK RENEGADES
3.FJ4-SPIRT1-OV26Spirit VBC – SPIRIT SMACK 14 A BLACK
4.FJ4-BKEYE3-OV27Buckeye VBC – Buckeye 14 Scarlet American
Girls' 14 American: Nickel/Platinum division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 37
 team coderankteam
1.FJ4-CCVBC2-OV35Cincy Classics – 14 Gray
2.FJ4-NOVAJ3-OV42NOVA Juniors – 14s Maroon
3.FJ4-FORCE1-OV43Force Volleyball Club – 14 American-Force Ohio
4.FJ4-EVBTC3-OV50Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 14 Pink
 
 Pool B Court 38
 team coderankteam
1.FJ4-PCVBC1-OV36Players Choice VBC – Thunder
2.FJ4-BFIRE1-OV41Buckeyefire – Buckeyefire Surefire 14A Vertock
3.FJ4-IGNIT2-OV44IGNITE – 14 RED
4.FJ4-BKEYE2-OV49Buckeye VBC – Buckeye 14 Black American
 
 Pool C Court 39
 team coderankteam
1.FJ4-AAVBC4-OV37Advancement Academy Volleyball Club – 14 Jade
2.FJ4-XPLOS1-OV40Xplosion Volleyball Club – 14A Burton
3.FJ4-PCVBC2-OV45Players Choice VBC – Fire
4.FJ4-ACAVC4-OV48Academy Volleyball Cleveland – AVC CLEV ROX 14A Doug
 
 Pool D Court 40
 team coderankteam
1.FJ4-SPIRT3-OV38Spirit VBC – SPIRIT SMACK 14 ORANGE
2.FJ4-MSPRT5-OV39Mintonette Sports – m.45
3.FJ4-IGNIT3-OV46IGNITE – 14 GREY
4.FJ4-NOGVC1-OV47Northern Ohio Girls Volleyball Club – NOH 14A
Girls' 14 American: Aluminum/Chromium division: 3 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 41
 team coderankteam
1.FJ4-CXTRM1-OV51Club Extreme – Maroon 14A
2.FJ4-IMPCT1-OV56Impact Sports Academy – 14A Camo
3.FJ4-LONEL1-OV57London Elite – 14 American
4.FJ4-XPLOS2-OV62Xplosion Volleyball Club – 14A Ferguson
 
 Pool B Court 42
 team coderankteam
1.FJ4-CVBCO4-OV52Cleveland Volleyball Company – 14 RED
2.FJ4-OPREM2-OV55Ohio Premier Volleyball Club – 14 Lapham
3.FJ4-BSVBC3-OV58Black Swamp VBC – 143
4.FJ4-ESVC11-OV61Eastside Volleyball – 14A Dosch
 
 Pool C Court 43
 team coderankteam
1.FJ4-ECLVJ4-OV53Eastside Cleveland Juniors – 14 Orange
2.FJ4-ACITY2-OV54AiR CiTY CHiCKS – 14-BLACK ATTACK
3.FJ4-PCVBC3-OV59Players Choice VBC – Dig It
4.FJ4-SPIRT2-OV60Spirit VBC – SPIRIT SMACK 14 BLUE
Girls' 14 American: Plutonium/Titanium division: 3 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 9
 team coderankteam
1.FJ4-ACEVB4-OV63Maverick Volleyball Club – 14 American Rinehart
2.FJ4-OXTRM1-OV70Ohio Xtreme Volleyball – 14 Black
3.FJ4-TIGER1-OV72Tri-State Tigers – 14 black
4.FJ4-TOLVC3-OV76Toledo Volleyball Club – 14-A Wilson
 
 Pool B Court 10
 team coderankteam
1.FJ4-AAVBC5-OV66Advancement Academy Volleyball Club – 14 Lime
2.FJ4-ACAVC5-OV69Academy Volleyball Cleveland – AVC CLEV ROX 14A Michael
3.FJ4-CVBCO5-OV71Cleveland Volleyball Company – 14 PURPLE
4.FJ4-MSPRT4-OV75Mintonette Sports – m.44
 
 Pool C Court 11
 team coderankteam
1.FJ4-DJVBC2-OV67Dayton Jrs. – 14 GOLD
2.FJ4-ECLVJ5-OV68Eastside Cleveland Juniors – 14 Red
3.FJ4-WBUCK2-OV73Western Buckeye – 14A-LEO
4.FJ4-ROGUE2-OV74Rogue Volleyball – 14-Purple
Girls' 14 American: Mercury/Kryptonite division: 3 pools (openings for 2 teams)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 19
 team coderankteam
1.FJ4-NSHOW1-OV77Northcoast Showtime Volleyball – 14A
2.FJ4-TCAOH2-OV82adidas TCA Ohio – 14 Blue
3.FJ4-CINVA4-OV84Cincinnati Volleyball Academy – 14-4
4.FJ4-BFIRE2-OV87Buckeyefire – Buckeyefire Dragonfire 14A Oani
 
 Pool B Court 20
 team coderankteam
1.FJ4-VELOC1-OV78Velocity Volleyball Club – Velocity 14-Extreme
2.FJ4-DGVBC1-OV81DG VBC – Silver - SAM
3.FJ4-SMAQC1-OV85S-MAQ – 14 Black
 
 Pool C Court 21
 team coderankteam
1.FJ4-INFTY2-OV79Infinity Volleyball Club – 14 White
2.FJ4-DGVBC2-OV80DG VBC – Blue - GREENE
3.FJ4-ARVBC2-OV86Arsenal Volleyball Academy – AVA - 14A Malloy
Girls' 14 Regional: Gold/Silver/Bronze/Copper division: 8 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 29
 team coderankteam
1.FJ4-THNDR1-OV1Thunder Volleyball Club – THUNDER TAYLOR 14's
2.FJ4-MRAGE1-OV20Mountain RAGE Volleyball Club – 14R ICE
3.FJ4-SOVCR4-OV21SOVC (Southern Ohio VC) – SOVC - Ridenour
4.FJ4-NOVAJ4-OV36NOVA Juniors – 14s White
 
 Pool B Court 30
 team coderankteam
1.FJ4-GCVCO2-OV2Glass City Volleyball Company – Glass City 14 Black
2.FJ4-SEOAT1-OV19SEO Attack Volleyball Club – 14 - B
3.FJ4-ACITY3-OV22AiR CiTY CHiCKS – 14-WHiTE WiLDCATS
4.FJ4-BSVBC4-OV35Black Swamp VBC – 144
 
 Pool C Court 31
 team coderankteam
1.FJ4-LATIT1-OV4Latitude 41 – 14 Elite
2.FJ4-CCRSH3-OV18Cincy Crush Volleyball Club – 14 Black
3.FJ4-NSVBC5-OV23NorthShore VBC – Grendow
4.FJ4-QSLVR1-OV34Quicksilver VBC – Quicksilver 14s - Placko
 
 Pool D Court 32
 team coderankteam
1.FJ4-CAVS11-OV7Club Ashtabula Volleyball – 14 Howe
2.FJ4-ESVBC2-OV17Elite Sports Ohio Volleyball Company – 14 Select
3.FJ4-CEAST2-OV24Cincy East VBC – 14-3 Montgomery
4.FJ4-IMPCT2-OV33Impact Sports Academy – 14R Black
 
 Pool E Court 33
 team coderankteam
1.FJ4-SOVCR3-OV8SOVC (Southern Ohio VC) – SOVC - Neff
2.FJ4-ROUND2-OV16Roundtown Volleyball – 14's Katelyn
3.FJ4-TANDM1-OV27Tandem Volleyball Club – Wolf Lime Elite
4.FJ4-OACZZ1-OV32Oiler Attack Club – 14 Black
 
 Pool F Court 34
 team coderankteam
1.FJ4-FORCE2-OV9Force Volleyball Club – 14 Regional Elite-Force Beachwood I
2.FJ4-PGVBC1-OV15Pandora-Gilboa Volleyball Club – 14-Newell
3.FJ4-ALETA1-OV25ALETA VBC – 14-Kevin
4.FJ4-BDLJV2-OV31Borderline Jr Volleyball – 14 Attack
 
 Pool G Court 35
 team coderankteam
1.FJ4-SOVCR2-OV10SOVC (Southern Ohio VC) – SOVC - Hutton
2.FJ4-EVBTC4-OV14Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 14 White
3.FJ4-OPREM3-OV26Ohio Premier Volleyball Club – 14 Castle
4.FJ4-APLBK3-OV30A.C.E. Prospects Lady Blue Knights – LBK-Royal7-LD
 
 Pool H Court 36
 team coderankteam
1.FJ4-BKEYE4-OV11Buckeye VBC – Buckeye 14 Red Elite
2.FJ4-DEFIA1-OV12Defiance Volleyball Club – 14 Purple
3.FJ4-IMPCT3-OV28Impact Sports Academy – 14R Gray
4.FJ4-SPIRT4-OV29Spirit VBC – SPIRIT SMACK 14 PIRATES
Girls' 14 Regional: Nickel division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 22
 team coderankteam
1.FJ4-MOXIE1-OV37Moxie Volleyball – 14 Pink
2.FJ4-ZEROG1-OV44Zero Gravity Jrs. – 14 Black
3.FJ4-GCVCO5-OV45Glass City Volleyball Company – Glass City 14-1 Adrian
4.FJ4-BKEYE8-OV54Buckeye VBC – Buckeye 14 Silver
 
 Pool B Court 23
 team coderankteam
1.FJ4-ESVC16-OV38Eastside Volleyball – 14R Bright
2.FJ4-CGLDW1-OV43Club Gold West – 14 Gold
3.FJ4-ADREN1-OV49Adrenaline Volleyball Club – Erica - 14 Elite
4.FJ4-BKEYEA-OV53Buckeye VBC – Buckeye 14 Scarlet
 
 Pool C Court 24 & 23
 team coderankteam
1.FJ4-BKEYE9-OV39Buckeye VBC – Buckeye 14 White
2.FJ4-GRLVC5-OV42Grandlake VBC – 14R- Henkle
3.FJ4-DARKE2-OV50Darke County Volleyball Club – WarriorS
4.FJ4-CCRSH2-OV55Cincy Crush Volleyball Club – 14 Gray
 
 Pool D Court 25 & 24
 team coderankteam
1.FJ4-TRAIL1-OV40Trailblazers VBC – 14R Coleman
2.FJ4-BKEYE5-OV41Buckeye VBC – Buckeye 14 Black Elite
3.FJ4-GRLVC4-OV51Grandlake VBC – 14R- Etlzer
4.FJ4-QSLVR2-OV52Quicksilver VBC – Quicksilver 14s - Heben
Girls' 14 Regional: Platinum division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 26 & 25
 team coderankteam
1.FJ4-NEWAV3-OV56New Wave VBC – 14-Seas
2.FJ4-GRLVC3-OV64Grandlake VBC – 14R- Dirksen
3.FJ4-KIDAM1-OV66Kid's America – 14 Jacobs
4.FJ4-MIDOH2-OV76MOJO Volleyball – 14 PURPLE
 
 Pool B Court 27 & 26
 team coderankteam
1.FJ4-GRLVC9-OV57Grandlake VBC – 14R- Yoder
2.FJ4-CLIPP2-OV65CYVBC Surge – 14 Grey
3.FJ4-OFVBC3-OV67Old Fort Volleyball Club – BURKE 14
4.FJ4-OXTRM2-OV75Ohio Xtreme Volleyball – 14 Orange
 
 Pool C Court 28 & 27
 team coderankteam
1.FJ4-LEGVC1-OV58Legacy Volleyball Club (LVC) – 14 Pink
2.FJ4-HOLLY2-OV63Club Hollywood VBC – HOLLYWOOD-LOWE-MC COMAS 14'S
3.FJ4-KIDVC1-OV70Kidron Volleyball Club – Finn/Gilbert
4.FJ4-LONEL2-OV74London Elite – 14 Blue
 
 Pool D Court 28
 team coderankteam
1.FJ4-OFVBC2-OV60Old Fort Volleyball Club – SAUBER 14
2.FJ4-ACAVC7-OV61Academy Volleyball Cleveland – AVC CLEV ROX 14R Kailey
3.FJ4-ROUND1-OV72Roundtown Volleyball – 14's Jenny
4.FJ4-ESVBC3-OV73Elite Sports Ohio Volleyball Company – 14 Navy Grove
Girls' 14 Regional: Aluminum division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 12
 team coderankteam
1.FJ4-EFORC2-OV77East Ohio Force VBC – 14 Black
2.FJ4-DEFIA2-OV89Defiance Volleyball Club – 14 Gray
3.FJ4-SOSVB2-OV92S.O.S. (Southern Ohio Spikers) – Deanna Smith
4.FJ4-STEEL1-OV102Steel Valley VBC – 14's Purple
 
 Pool B Court 13
 team coderankteam
1.FJ4-MSPRT6-OV78Mintonette Sports – m.46
2.FJ4-ADVNC2-OV86Advance Volleyball Club – 14 Purple
3.FJ4-APLBK2-OV94A.C.E. Prospects Lady Blue Knights – LBK-White-TF
4.FJ4-COLVP1-OV101Columbus Volleyball Academy-Pickerington – 14 Navy
 
 Pool C Court 14 & 13
 team coderankteam
1.FJ4-CXTRM2-OV79Club Extreme – Gray 14R
2.FJ4-ECLVJ6-OV85Eastside Cleveland Juniors – 14 Blue
3.FJ4-CGLDN1-OV95Club Gold North – 14-Blue
4.FJ4-TSJVC1-OV100Toledo SJVC – 14 Cyclones
 
 Pool D Court 15 & 14
 team coderankteam
1.FJ4-CGLDS1-OV83Club Gold South – 14 Gold
2.FJ4-PUTVC1-OV84Putnam VBC – Inferno
3.FJ4-INFTY3-OV96Infinity Volleyball Club – 14 Gray
4.FJ4-NOGVC2-OV99Northern Ohio Girls Volleyball Club – NOH 14R
Girls' 14 Regional: Chromium division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 16 & 15
 team coderankteam
1.FJ4-NCSVC1-OV103North Central Select VC – 14-Coleman
2.FJ4-HSHOT1-OV120Hot Shots – 14 Black
3.FJ4-OVVBA1-OV121Ohio Valley Volleyball Academy – 14 Crossfire
4.FJ4-BKEYE7-OV128Buckeye VBC – Buckeye 14 Black
 
 Pool B Court 17 & 16
 team coderankteam
1.FJ4-IGNIT4-OV105IGNITE – 14 WHITE
2.FJ4-SPIKE3-OV119Spiketown Volleyball Club – Leeson
3.FJ4-LNSHT1-OV122Lineshot Volleyball Club – 14 PURPLE
4.FJ4-SPIRT6-OV127Spirit VBC – SPIRIT SMACK 14 WILDCATS
 
 Pool C Court 18 & 17
 team coderankteam
1.FJ4-XPLOS3-OV106Xplosion Volleyball Club – 14R Ramsey
2.FJ4-GRLVC7-OV118Grandlake VBC – 14R- Miller
3.FJ4-KIDVC2-OV123Kidron Volleyball Club – 14-Marcoaldi/Nigh
4.FJ4-APLBK1-OV126A.C.E. Prospects Lady Blue Knights – LBK-Black-KR
 
 Pool D Court 18
 team coderankteam
1.FJ4-ADVNC1-OV107Advance Volleyball Club – 14 Black
2.FJ4-SOUTH1-OV110Southeast Volleyball Club – SEV 14 Blue
3.FJ4-NEWAV5-OV124New Wave VBC – 14-Clarke
4.FJ4-V5VBC3-OV125V5 Volleyball Club – 14 Blue
Girls' 14 Regional: Plutonium division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 44
 team coderankteam
1.FJ4-SNRGY1-OV129Synergy Volleyball Club – SMACK
2.FJ4-HAWKV1-OV139Hawks VBC – 14R Snider
3.FJ4-XCELV1-OV140Xcel Volleyball Club – Xcel 14 Black
4.FJ4-FLATL1-OV149The Flatlands Volleyball Club – Flatlands Silver 14R
 
 Pool B Court 45
 team coderankteam
1.FJ4-ESVBC4-OV130Elite Sports Ohio Volleyball Company – 14 Grey Kaminsky
2.FJ4-GCVCO6-OV137Glass City Volleyball Company – Glass City 14-2 Adrian
3.FJ4-AAVBC7-OV141Advancement Academy Volleyball Club – 14 Hunter
4.FJ4-BDLJV3-OV148Borderline Jr Volleyball – 14 Surge
 
 Pool C Court 46 & 45
 team coderankteam
1.FJ4-NEWAV1-OV132New Wave VBC – 14-Paisie
2.FJ4-PCHRG1-OV136Positively Charged Volleyball Club – 14 Chaney
3.FJ4-ECLVJ7-OV142Eastside Cleveland Juniors – 14 Black
4.FJ4-PRIDE1-OV147PRIDE Volleyball Club – Pride Gator’s 14
 
 Pool D Court 47 & 46
 team coderankteam
1.FJ4-FORCE3-OV133Force Volleyball Club – 14 Regional Elite-Force Beachwood II
2.FJ4-ESVC15-OV134Eastside Volleyball – 14R Kennedy
3.FJ4-OXTRM4-OV144Ohio Xtreme Volleyball – 14 Gray
4.FJ4-NEOVC1-OV145Northeast Ohio Volleyball Club – NEOVC 14's Black
Girls' 14 Regional: Titanium division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 48 & 47
 team coderankteam
1.FJ4-AAVBC6-OV152Advancement Academy Volleyball Club – 14 Kelly
2.FJ4-KIDAM2-OV161Kid's America – 14 Dulgar
3.FJ4-BLUCR1-OV164blue crush – Blue Crush 14 - 1 Blue
4.FJ4-OACZZ3-OV175Oiler Attack Club – 14 White
 
 Pool B Court 49 & 48
 team coderankteam
1.FJ4-TIGER2-OV154Tri-State Tigers – 14 orange
2.FJ4-LNSHT2-OV160Lineshot Volleyball Club – 14 PINK
3.FJ4-ECLVJ8-OV165Eastside Cleveland Juniors – 14 Green
4.FJ4-DANDG1-OV174David & Goliath(DG) Warriors – 14R-Navy
 
 Pool C Court 50 & 49
 team coderankteam
1.FJ4-WBUCK1-OV155Western Buckeye – 14R-HODGE
2.FJ4-MEVBA1-OV159Mountaineer Elite Volleyball Academy – Lightning
3.FJ4-GRLVC8-OV166Grandlake VBC – 14R- Strous
4.FJ4-EFORC1-OV173East Ohio Force VBC – 14 Yellow
 
 Pool D Court 50
 team coderankteam
1.FJ4-PCHRG2-OV157Positively Charged Volleyball Club – 14 Moorman
2.FJ4-BKEYE6-OV158Buckeye VBC – Buckeye 14 Red
3.FJ4-STEEL3-OV167Steel Valley VBC – 14's White
4.FJ4-ACAVC8-OV168Academy Volleyball Cleveland – AVC CLEV ROX 14R George
Girls' 14 Regional: Mercury division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 58
 team coderankteam
1.FJ4-APPAL1-OV177Appalachian Volleyball Academy – AVA 14 - Serv-Ivors
2.FJ4-ESVC14-OV188Eastside Volleyball – 14R Fischer
3.FJ4-CCVBC3-OV190Cincy Classics – 14 Silver
4.FJ4-STEEL2-OV197Steel Valley VBC – 14's Silver
 
 Pool B Court 59
 team coderankteam
1.FJ4-SOUTH2-OV178Southeast Volleyball Club – SEV 14 Red
2.FJ4-JACKS1-OV187Jackson Volleyball Club – Inferno
3.FJ4-ARVBC4-OV191Arsenal Volleyball Academy – AVA - 14R Malloy
4.FJ4-STEEL4-OV196Steel Valley VBC – 14's Yellow
 
 Pool C Court 60 & 59
 team coderankteam
1.FJ4-MRAGE2-OV180Mountain RAGE Volleyball Club – 14R PULSE
2.FJ4-CAVS12-OV186Club Ashtabula Volleyball – 14 Woodworth
3.FJ4-PGVBC3-OV192Pandora-Gilboa Volleyball Club – 14-Morman
4.FJ4-ACAVC6-OV195Academy Volleyball Cleveland – AVC CLEV ROX 14R Grayson
 
 Pool D Court 61 & 60
 team coderankteam
1.FJ4-MATCH1-OV183Matchpoint – Gaskalla 14's
2.FJ4-DJVBC3-OV184Dayton Jrs. – 14 WHITE
3.FJ4-DEFIA3-OV193Defiance Volleyball Club – 14 Volt
4.FJ4-TANDM2-OV194Tandem Volleyball Club – Burson Navy Elite
Girls' 14 Regional: Kryptonite division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 62 & 61
 team coderankteam
1.FJ4-ESVC13-OV199Eastside Volleyball – 14R French
2.FJ4-SUVBC1-OV209Southern United Volleyball Club – Vortex
3.FJ4-CLIPP3-OV210CYVBC Surge – 14 White
4.FJ4-SOSVB3-OV222S.O.S. (Southern Ohio Spikers) – Rhyanna Day
 
 Pool B Court 63 & 62
 team coderankteam
1.FJ4-CGLDS2-OV200Club Gold South – 14 Navy
2.FJ4-BLUCR2-OV207blue crush – Blue Crush 14 - 2 Crush
3.FJ4-GCVCO7-OV214Glass City Volleyball Company – Glass City 14 Jackson
4.FJ4-CGLDW2-OV221Club Gold West – 14 Navy
 
 Pool C Court 64 & 63
 team coderankteam
1.FJ4-STEEL5-OV201Steel Valley VBC – 14's Maroon
2.FJ4-MORGN1-OV206Morgantown Volleyball Club – 14 Blue
3.FJ4-BULET3-OV215Bullets – Gibson 14 White
4.FJ4-GCVCO3-OV219Glass City Volleyball Company – Glass City 14 Lime
 
 Pool D Court 64
 team coderankteam
1.FJ4-ADREN2-OV203Adrenaline Volleyball Club – Courtney St. John - 14 Power
2.FJ4-GRLVC6-OV204Grandlake VBC – 14R- Horstman
3.FJ4-OXTRM3-OV216Ohio Xtreme Volleyball – 14 White
4.FJ4-OVVBA2-OV220Ohio Valley Volleyball Academy – 14 Renegades
Girls' 14 Regional: Lead/Zinc division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 51
 team coderankteam
1.FJ4-HAWKV2-OV223Hawks VBC – 14R Craycraft
2.FJ4-ROGUE1-OV235Rogue Volleyball – 14-White
3.FJ4-HOLLY3-OV236Club Hollywood VBC – HOLLYWOOD-YOAKAM-BLAKEMAN-14'S
4.FJ4-MAGVB1-OV247Magic Volleyball Club – Magic 14
 
 Pool B Court 52
 team coderankteam
1.FJ4-TSJVC2-OV226Toledo SJVC – 14 Hurricanes
2.FJ4-GCVCO4-OV234Glass City Volleyball Company – Glass City 14 Gray
3.FJ4-SOSVB1-OV237S.O.S. (Southern Ohio Spikers) – Tyanna
4.FJ4-SPIKE1-OV241Spiketown Volleyball Club – Buyer
 
 Pool C Court 53
 team coderankteam
1.FJ4-SPIKE2-OV227Spiketown Volleyball Club – Dyer
2.FJ4-CHAMP3-OV233Champaign County VBC – 14 Silver
3.FJ4-AAVBC8-OV240Advancement Academy Volleyball Club – 14 Forest
4.FJ4-DEFIA4-OV245Defiance Volleyball Club – 14 White
 
 Pool D Court 54
 team coderankteam
1.FJ4-SPIRT5-OV228Spirit VBC – SPIRIT SMACK 14 SHARKS
2.FJ4-DJVBC4-OV229Dayton Jrs. – 14 BLACK
3.FJ4-FREAK1-OV243VolleyFreak, Jr. – Harrod
Girls' 14 Regional: Tin/Tungsten division: 3 pools (openings for 2 teams)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 55
 team coderankteam
1.FJ4-MIDOH1-OV248MOJO Volleyball – 14 BLACK
2.FJ4-ARVBC3-OV259Arsenal Volleyball Academy – AVA - 14R Barnhart
3.FJ4-SVBAC1-OV260Superior Volleyball Academy – Superior Volleyball Academy 14R Black
4.FJ4-SEOAT2-OV263SEO Attack Volleyball Club – 14 - H
 
 Pool B Court 56
 team coderankteam
1.FJ4-NEWAV4-OV249New Wave VBC – 14-Smith
2.FJ4-PCHRG3-OV256Positively Charged Volleyball Club – 14 Kingsland
3.FJ4-GRIFF2-OV261Griffin Volleyball Club – Navy
 
 Pool C Court 57
 team coderankteam
1.FJ4-GRLVC2-OV251Grandlake VBC – 14R- Collins
2.FJ4-SMAQC2-OV253S-MAQ – 14 WHITE
3.FJ4-V5VBC2-OV262V5 Volleyball Club – 14 Black

Officials [Hired officials: sign in for more information]

The officials' assigner for this event is Brian Hemelgarn (hemelgarn@ovr.org, 419‑410‑2291 /m, 734‑457‑4528 /f).

0 officials are still required for this event.

  1. (hired) : Head Official
  2. (hired)
  3. (hired)
  4. (hired)
  5. (hired)
  6. (hired)
  7. (hired)
  8. (hired)
  9. (hired)
  10. (hired)
  11. (hired)
  12. (hired)
  13. (hired)
  14. (hired)
  15. (hired)
  16. (hired)
  17. (hired)
  18. (hired)
  19. (hired)
  20. (hired)
  21. (hired)
  22. (hired)
  23. (hired)
  24. (hired)
  25. (hired)
  26. (hired)
  27. (hired)
  28. (hired)
  29. (hired)
  30. (hired)
  31. (hired)
  32. (hired)
  33. (hired)
  34. (hired)
  35. (hired)
  36. (hired)
  37. (hired)
  38. (hired)
  39. (hired)
  40. (hired)
  41. (hired)
  42. (hired)
  43. (hired)
  44. (hired)
  45. (hired)
  46. (hired)
  47. (hired)
  48. (hired)
  49. (hired)
  50. (hired)
  51. (hired)
  52. (hired)
  53. (hired)
  54. (hired)
  55. (hired)
  56. (hired)
  57. (hired)
  58. (hired)
  59. (hired)
  60. (hired)
  61. (hired)
  62. (hired)
  63. (hired)
  64. (hired)
  65. (hired)
  66. (hired)
  67. (hired)
  68. (hired)
  69. (hired)
  70. (hired)
  71. (hired)
  72. (hired)
  73. (hired)
  74. (hired)
  75. (hired)
  76. (hired)
  77. (hired)
  78. (hired)
  79. (hired)
  80. (hired)
  81. (hired)
  82. (hired)
  83. (hired)
  84. (hired)
  85. (hired)
  86. (hired)
  87. (hired)
  88. (hired)
  89. (hired)
  90. (hired)
  91. (hired)
  92. (hired)
  93. (hired)

JoiningJuniorsAdultsBeachOfficialsTrainingGovernanceAboutResourcesStoreContactFacebookTwitter

Web Design + Development