Tournament/Site Director

Bill Zehler
bzehler@fuse.net

[OVR officials, club directors, assistant directors, coaches, and staff: log in for complete contact information.]

Entry Fee

$250

Club Directors: Make entry fee check payable to:

Ohio Valley Region

Date

May 11, 2019

Location

Address

Greater Columbus Convention Center
400 North High Street
Columbus, OH 43215

Marathon Oil CorporationMarathon Route Planner
Starting address: 

Maps

Site Rules

Real Time Parking Lot Information

Safety and Security at the Greater Columbus Document (click for this GCCC brochure)

Below are the Columbus Convention Center site rules and regulations. Violations of the rules and regulations will result in disqualification and elimination from the event of the offending teams and/or individuals, including parents.

  1. No coolers or food may be brought into the building by players or parents. (The center has two concession areas.)
  2. No passing volleyballs in hallways or concessions areas. Warm-up time will be provided on the court before the match.
  3. No smoking in gym areas or hallways.
  4. Junior Championships: All teams are to camp in the concourse (and not to block any doors!). Do not camp in exhibit halls A, B, C, and D,
    where the tournament is running. NO PILLOWS, BLANKETS, COOLERS, WAGONS, ETC.!!
  5. There are no shower facilities.
  6. Keep all chairs far away from any court or playable areas. (Parents must bring their own chairs.)
  7. Only certified vendors may sell clothing, shirts, shoes, etc. with approval from the Commissioner.
  8. Put all trash in containers provided by the Convention Center staff.

Tournament Information

Girls Junior Championships Tournament Information:

 

Complete Playing Schedule in AES

 

Hotel Reservation Information

No Hotel Form This YEAR!!

 

Coaches check-in at the Championship Desk on Saturday morning before you play. Verify your roster and pick up a coaches’ packet.

 

NO COOLERS, WAGONS, PILLOWS, BLANKETS, ETC. allowed in the playing area!  Bring your own folding chair.  Chairs are NOT provided.

 

Court Layout

 

Real Time Parking Lot Information

 

Pre-Pay GCCC Parking to guarantee a parking spot.
When purchasing in advance, you can guarantee that you will have
a parking spot and arrive on time because you are not driving
around in circles trying to find a parking spot if all our parking
facilities were to get full.

 

Nearby Restaurants:

Buca di Beppo

North Market

 

 

Subway and Velvet Café Offer: Pre-order your meals with Subway or the Velvet Café to avoid waiting in long lines between games and give your team a competitive advantage.

Pre-order Subway meals at: Subway_Meal_Deals

Pre-order Velvet Cafe meals at: Velvet_Meal_Deals

 

Links:
Player Waiver Form To Play For More Than One Team
General Tournament Information

 

Doors to the playing areas open at 7:00 am. Play begins at 8:30 am. Coaches will need to sign in at the Championship Desk to verify their rosters and pick up their coaches handout.

 

Playing Schedules:

4 team pools

1 vs 3 (2 ref)

2 vs 4 (1 ref)

1 vs 4 (3 ref)

2 vs 3 (1 ref)

3 vs 4 (2 ref)

1 vs 2 (4 ref)

 

3 team pools

1 vs 3 (2 ref)

2 vs 3 (1 ref)

1 vs 2 (3 ref)

 

Entry fees ($250) are payable to “OVR” by check or money order. Clearly indicate the team entries to which your entry fees should be applied, and send your entry fees to:

Bill Zehler

1376 Oxford Trenton Rd

Hamilton, OH 45013

Pools

Note: OVR rankings appearing in the following listings are intended only as a helpful tool for tournament directors. They are subject to frequent change, including after the pools are set, and other factors may also be considered when determining pools and order of play.


Girls' 11 Regional: Gold/Silver division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 1
 team coderankteam
1. FJ1-ESVC11-OV1Eastside Volleyball – 11 Hampton
2. FJ1-MSPRT4-OV8Mintonette Sports – Kokosing Sports k.11
3. FJ1-TOLVC2-OV10Toledo Volleyball Club – 11-Swoosh
4. FJ1-MAVRK2-OV18Maverick Volleyball Club – 11 Myers
 
 Pool B Court 2
 team coderankteam
1. FJ1-OPREM1-OV2Ohio Premier Volleyball Club – 11 Hineline
2. FJ1-UTBCV1-OV7Utopia Beach Volleyball – 11 Daly
3. FJ1-ELEVA3-OV11Elevation – 11 Stephens
4. FJ1-TRAIL2-OV17Trailblazers VBC – 11R Sneary Elida
 
 Pool C Court 3
 team coderankteam
1. FJ1-SWVBC1-OV3Southwest VBC – Southwest 11's Elite - Paulozzi
2. FJ1-PCHRG1-OV6Positively Charged Volleyball Club – 11 Combs
3. FJ1-CCRSH1-OV12Cincy Crush Volleyball Club – 11 Orange
4. FJ1-EVBTC1-OV16Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 11 Black
 
 Pool D Court 4
 team coderankteam
1. FJ1-ABBAV1-OV4ABBA – Adams 11's
2. FJ1-DANDG1-OV5David and Goliath(DG) Warriors – Warriors 11-Ford
3. FJ1-SOVCR1-OV14SOVC (Southern Ohio VC) – SOVC - Stulley
4. FJ1-NEWAV1-OV15New Wave VBC – 11-Blackledge

Girls' 11 Regional: Bronze/Copper division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 5
 team coderankteam
1. FJ1-MSPRT2-OV29Mintonette Sports – m.12
2. FJ1-EVBTC2-OV33Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 11 Blue
3. FJ1-HAWKV1-OV42Hawks VBC – 11U Stout
 
 Pool B Court 6
 team coderankteam
1. FJ1-CCRSH2-OV21Cincy Crush Volleyball Club – 11 Black
2. FJ1-ECLVJ1-OV28Eastside Cleveland Juniors – 11 Navy
3. FJ1-SPIRT1-OV34Spirit VBC – Spirit 11 Black
4. FJ1-LNSHT1-OV39Lineshot Volleyball Club – 11 PURPLE
 
 Pool C Court 7
 team coderankteam
1. FJ1-OPREM2-OV23Ohio Premier Volleyball Club – 11 Mapes
2. FJ1-ACAVC2-OV27Academy Volleyball Cleveland – AVC ROX 11R Jason
3. FJ1-BKEYE1-OV35Buckeye VBC – Buckeye 11 Red
4. FJ1-NEOVC1-OV38Northeast Ohio Volleyball Club – NEOVC 11's Elite
 
 Pool D Court 8
 team coderankteam
1. FJ1-BSVBC2-OV24Black Swamp VBC – 112
2. FJ1-GCBUS1-OV25Greater Columbus Volleyball Club – 11Silver
3. FJ1-NAVBA1-OV36The National Volleyball Academy – 11's
4. FJ1-ACAVC3-OV37Academy Volleyball Cleveland – AVC ROX 11R Jillian

Girls' 11 Regional: Nickel/Platinum division: 3 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 9
 team coderankteam
1. FJ1-TANDM1-OV43Tandem Volleyball Club – Kubitz & Young Pirates
2. FJ1-CEAST1-OV53Cincy East VBC – CINCY EAST VBC 11-1 SOUTTER
3. FJ1-OFVAC1-OV55OFVA – Bulldogs 11s
4. FJ1-CVBCO2-OV62Cleveland Volleyball Company – 11 Blue
 
 Pool B Court 10
 team coderankteam
1. FJ1-AAVBC1-OV44Advancement Academy Volleyball Club – 11 Green Girls
2. FJ1-CEVBC1-OV51Cleveland Elite Volleyball Club – Black
3. FJ1-CINVA1-OV58Cincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 11-1
4. FJ1-HSHOT1-OV61Hot Shots – 11 Black
 
 Pool C Court 11
 team coderankteam
1. FJ1-MSPRT3-OV45Mintonette Sports – m.13
2. FJ1-GCVCO1-OV48Glass City Volleyball Company – Glass City 11 Elite
3. FJ1-ACAVC4-OV59Academy Volleyball Cleveland – AVC ROX 11R Chloe
4. FJ1-DANDG2-OV60David and Goliath(DG) Warriors – Warriors 11-Mancini

Girls' 11 Regional: Aluminum/Chromium division: 3 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 12
 team coderankteam
1. FJ1-ESVC12-OV63Eastside Volleyball – 11 Dupler
2. FJ1-EVBTC3-OV74Elite Volleyball Training Center – Elite Juniors 11-1
3. FJ1-XCELV1-OV76Xcel Volleyball Club – Xcel 11 Bravo
4. FJ1-SPIKE1-OV85Spiketown Volleyball Club – Posey
 
 Pool B Court 13
 team coderankteam
1. FJ1-TOLVC3-OV64Toledo Volleyball Club – 11-Air
2. FJ1-TCAOH1-OV73adidas TCA Ohio – 11 Black
3. FJ1-BDLJV1-OV77Borderline Jr Volleyball – 11 Lizards
4. FJ1-AAVBC2-OV83Advancement Academy Volleyball Club – 11 Shamrock Girls
 
 Pool C Court 14
 team coderankteam
1. FJ1-ROGUE1-OV65Rogue Volleyball – 11P- JO Destroyers
2. FJ1-GRIFF1-OV71Griffin Volleyball Club – 11 BLACK
3. FJ1-ACITY1-OV80AiR CiTY CHiCKS – 11-PiNK WARRiORS
4. FJ1-GCBUS2-OV81Greater Columbus Volleyball Club – 11Blue

Girls' 11 Regional: Plutonium/Titanium division: 3 pools (openings for 2 teams)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 15
 team coderankteam
1. FJ1-LEGAC1-OV86Legacy Elite VBC – 11 Elite
2. FJ1-TANDM3-OV95Tandem Volleyball Club – Fralick Bees 11s
3. FJ1-BKEYE2-OV97Buckeye VBC – Buckaneers 11 Red
4. FJ1-GCVCO2-OV103Glass City Volleyball Company – Glass City 11 Black
 
 Pool B Court 16
 team coderankteam
1. FJ1-CAVS11-OV88Club Ashtabula Volleyball – 11 Haeseler
2. FJ1-TANDM4-OV93Tandem Volleyball Club – Gomez Bees
3. FJ1-NSHOW1-OV99Northcoast Showtime Volleyball – 11-Biller
4. FJ1-BKEYE3-OV104Buckeye VBC – Buckaneers 11 Black
 
 Pool C Court 17
 team coderankteam
1. FJ1-CEAST2-OV89Cincy East VBC – CINCY EAST VBC 11-2 BERRY
2. FJ1-SPIRT2-OV90Spirit VBC – Spirit 11 BLUE
3. FJ1-TANDM2-OV100Tandem Volleyball Club – J. Calame 11s

Girls' 12 Regional: Gold/Silver/Bronze/Copper division: 8 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 5
 team coderankteam
1. FJ2-OFVAC1-OV1OFVA – Bulldogs 12s
2. FJ2-CLIPP1-OV17CYVBC Surge – 12 Blue
3. FJ2-TIGER1-OV18Tri-State Tigers – Tigers 12R
4. FJ2-LATIT1-OV35Latitude 41 – 12 Elite
 
 Pool B Court 6
 team coderankteam
1. FJ2-ACAVC4-OV2Academy Volleyball Cleveland – AVC ROX 12R Stephanie
2. FJ2-ALETA2-OV16ALETA VBC – Hupp
3. FJ2-PUTVC1-OV19Putnam VBC – Flash
4. FJ2-XCELV1-OV34Xcel Volleyball Club – Xcel 12 Black
 
 Pool C Court 7
 team coderankteam
1. FJ2-ELEVA3-OV3Elevation – 12 Lawson
2. FJ2-CAVS11-OV15Club Ashtabula Volleyball – 12 Stern/Zapp
3. FJ2-NOVAJ1-OV21NOVA Juniors – 12s Navy
4. FJ2-CEAST4-OV33Cincy East VBC – CINCY EAST VBC 12-4 SHAFER
 
 Pool D Court 8
 team coderankteam
1. FJ2-ESVC11-OV4Eastside Volleyball – 12 Kaylor
2. FJ2-GRLVC3-OV12Grandlake VBC – 12R- Etzler
3. FJ2-ADVNC1-OV22Advance Volleyball Club – 12 Black
4. FJ2-DANDG1-OV32David and Goliath(DG) Warriors – WARRIORS 12-GROSS
 
 Pool E Court 9
 team coderankteam
1. FJ2-GRLVC8-OV5Grandlake VBC – 12R- Schwieterman
2. FJ2-NSVBC2-OV13NorthShore VBC – K.T.
3. FJ2-OPREM2-OV24Ohio Premier Volleyball Club – 12 Borges
4. FJ2-TANDM4-OV31Tandem Volleyball Club – Jordan Pirates
 
 Pool F Court 10
 team coderankteam
1. FJ2-SOVCR1-OV6SOVC (Southern Ohio VC) – SOVC - Wells
2. FJ2-PGVBC1-OV11Pandora-Gilboa Volleyball Club – 12-Hovest
3. FJ2-TOLVC2-OV25Toledo Volleyball Club – 12-Nike
4. FJ2-NSVBC4-OV30NorthShore VBC – White
 
 Pool G Court 11
 team coderankteam
1. FJ2-ALETA1-OV7ALETA VBC – Johnson
2. FJ2-PGVBC2-OV10Pandora-Gilboa Volleyball Club – 12-Maidlow
3. FJ2-GRLVCB-OV26Grandlake VBC – 12R- Wilker
4. FJ2-ABBAV1-OV29ABBA – ABBA !2's
 
 Pool H Court 12
 team coderankteam
1. FJ2-DEFIA1-OV8Defiance Volleyball Club – 12 Purple
2. FJ2-SPIRT3-OV9Spirit VBC – Spirit 12 orange
3. FJ2-BSVBC3-OV27Black Swamp VBC – 123
4. FJ2-MAVRK2-OV28Maverick Volleyball Club – 12 Bittinger

Girls' 12 Regional: Nickel/Platinum division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 13
 team coderankteam
1. FJ2-NEWAV1-OV36New Wave VBC – 12-Fox
2. FJ2-WBUCK1-OV46Western Buckeye – 12R-PAM
3. FJ2-CEVBC1-OV47Cleveland Elite Volleyball Club – Silver
4. FJ2-SOVCR2-OV58SOVC (Southern Ohio VC) – SOVC - Kellough
 
 Pool B Court 14
 team coderankteam
1. FJ2-LNSHT1-OV37Lineshot Volleyball Club – 12 PURPLE
2. FJ2-ESVBC1-OV43Elite Sports Ohio Volleyball Company – 12 Navy
3. FJ2-BKEYE4-OV48Buckeye VBC – Buckeye 12 Scarlet
4. FJ2-CVBCO4-OV57Cleveland Volleyball Company – 12 White
 
 Pool C Court 15
 team coderankteam
1. FJ2-TUSCV1-OV38TVC - Tuscarawas Volleyball Club – Goodwin 12s
2. FJ2-GRLVC6-OV42Grandlake VBC – 12R- Kunkler
3. FJ2-TAVBC1-OV52Team Atlantis VBC – Team Atlantis 12 Loramie
4. FJ2-ESVC12-OV55Eastside Volleyball – 12 Hooker
 
 Pool D Court 16
 team coderankteam
1. FJ2-BKEYE2-OV39Buckeye VBC – Buckeye 12 Black
2. FJ2-GRLVC1-OV40Grandlake VBC – 12R-Bruns
3. FJ2-CINVA3-OV53Cincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 12-3
4. FJ2-ACAVC5-OV54Academy Volleyball Cleveland – AVC ROX 12R Emily

Girls' 12 Regional: Aluminum/Chromium division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 17
 team coderankteam
1. FJ2-CCRSH3-OV60Cincy Crush Volleyball Club – 12 Black
2. FJ2-GRLVC7-OV69Grandlake VBC – 12R- Lennartz
3. FJ2-SOUTH1-OV71Southeast Volleyball Club – SEV Hart 12
4. FJ2-NSVBC1-OV79NorthShore VBC – Burger
 
 Pool B Court 18
 team coderankteam
1. FJ2-ESVC13-OV61Eastside Volleyball – 12 Dupler
2. FJ2-GRLVC9-OV65Grandlake VBC – 12R- V Smith
3. FJ2-ACAVC6-OV72Academy Volleyball Cleveland – AVC ROX 12R Kayte
4. FJ2-AAVBC5-OV78Advancement Academy Volleyball Club – 12 Lime Girls
 
 Pool C Court 19
 team coderankteam
1. FJ2-GRLVC5-OV62Grandlake VBC – 12R- Howell
2. FJ2-MIAMI2-OV67Miami Valley Phoenix – 12-BLAZE
3. FJ2-LONEL1-OV73London Elite – 12 Blue
4. FJ2-KIDAM1-OV76Kid's America – Smith
 
 Pool D Court 20
 team coderankteam
1. FJ2-BKEYE1-OV63Buckeye VBC – Buckeye 12 Red Elite
2. FJ2-GRLVCA-OV64Grandlake VBC – 12R- Thobe
3. FJ2-APLBK1-OV74A.C.E. Prospects Lady Blue Knights – Lady Blue Knights
4. FJ2-APPAL1-OV75Appalachian Volleyball Academy – AVA 12 - Smash

Girls' 12 Regional: Plutonium/Titanium division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 23
 team coderankteam
1. FJ2-CEAST3-OV80Cincy East VBC – CINCY EAST VBC 12-3 HOH
2. FJ2-MIAMI1-OV87Miami Valley Phoenix – 12-INFERNO
3. FJ2-SPIKE2-OV89Spiketown Volleyball Club – Durhamm
4. FJ2-CCRSH2-OV99Cincy Crush Volleyball Club – 12 Gray
 
 Pool B Court 24
 team coderankteam
1. FJ2-GRLVC4-OV81Grandlake VBC – 12R- Henschen
2. FJ2-CLIPP2-OV86CYVBC Surge – 12 Grey
3. FJ2-MORGN1-OV90Morgantown Volleyball Club – 12 White
4. FJ2-TRAIL1-OV98Trailblazers VBC – 12R Wauben
 
 Pool C Court 25
 team coderankteam
1. FJ2-PCHRG1-OV82Positively Charged Volleyball Club – 12 Pierson
2. FJ2-CCVBC2-OV85Cincy Classics – 12 Black
3. FJ2-UTBCV2-OV92Utopia Beach Volleyball – 12 Steible
4. FJ2-QSLVR1-OV96Quicksilver VBC – 12s Oliver
 
 Pool D Court 26
 team coderankteam
1. FJ2-IMPCT1-OV83Impact Sports Academy – 12R Black
2. FJ2-CINVA2-OV84Cincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 12-2
3. FJ2-TRIBE1-OV93The Tribe VBC – 12R Hall
4. FJ2-MRAGE1-OV94Mountain RAGE Volleyball Club – PURPLE RAIN 12R

Girls' 12 Regional: Mercury/Kryptonite division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 33
 team coderankteam
1. FJ2-ECLVJ4-OV100Eastside Cleveland Juniors – 12 Orange
2. FJ2-BDLJV1-OV109Borderline Jr Volleyball – 12 Twisters
3. FJ2-GRIFF1-OV111Griffin Volleyball Club – 12 BLACK
4. FJ2-TOLVC3-OV124Toledo Volleyball Club – 12-Swoosh
 
 Pool B Court 34
 team coderankteam
1. FJ2-VIKVC1-OV101Viking Volleyball Club – PCVC Cardinals
2. FJ2-SPIRT4-OV108Spirit VBC – Spirit 12 RED
3. FJ2-TANDM5-OV114Tandem Volleyball Club – Fralick Bees 12s
4. FJ2-COLVP1-OV122Columbus Volleyball Academy-Pickerington – 12 Navy
 
 Pool C Court 35
 team coderankteam
1. FJ2-CXTRM1-OV102Club Extreme – CEV 12R DIAMOND
2. FJ2-DGVBC2-OV107DG VBC – Blue - LHOFFMAN
3. FJ2-ALETA3-OV115ALETA VBC – RGwinn
4. FJ2-ARVBC1-OV120Arsenal Volleyball Academy – 12R - Strunk
 
 Pool D Court 36
 team coderankteam
1. FJ2-DEFIA2-OV103Defiance Volleyball Club – 12 Gray
2. FJ2-GCINC1-OV106Greater Cincinnati Volleyball Club – 12 White
3. FJ2-EVBTC4-OV116Elite Volleyball Training Center – Elite Juniors 12-1
4. FJ2-HOLLY2-OV118Club Hollywood VBC – HOLLYWOOD LANDSBERGER/BLAKEMAN 12'S

Girls' 12 Regional: Lead/Zinc division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 37
 team coderankteam
1. FJ2-SPIRT5-OV125Spirit VBC – Spirit 12 WHITE
2. FJ2-GCVCO1-OV140Glass City Volleyball Company – Glass City 12 Black
3. FJ2-SPIKE3-OV141Spiketown Volleyball Club – DeAtley
4. FJ2-TCAOH1-OV149adidas TCA Ohio – 12 Black
 
 Pool B Court 38
 team coderankteam
1. FJ2-IGNIT2-OV127IGNITE – 12 RED
2. FJ2-HSHOT2-OV135Hot Shots – 12 Green
3. FJ2-DJVBC1-OV142Dayton Jrs. – 12 Blue
4. FJ2-MATCH1-OV148Matchpoint – Matchpoint 12s - Clegg/Long
 
 Pool C Court 39
 team coderankteam
1. FJ2-ACITY2-OV129AiR CiTY CHiCKS – 12-BLACK PANTHERS
2. FJ2-CLIPP3-OV134CYVBC Surge – 12 White
3. FJ2-MORGN2-OV144Morgantown Volleyball Club – 12 Blue
4. FJ2-LONEL3-OV146London Elite – 12 Black
 
 Pool D Court 40
 team coderankteam
1. FJ2-LNSHT2-OV131Lineshot Volleyball Club – 12 PINK
2. FJ2-LONEL2-OV132London Elite – 12 Pink
3. FJ2-GRLVC2-OV145Grandlake VBC – 12R- Bange
4. FJ2-SPIKE4-OV147Spiketown Volleyball Club – Jenkins

Girls' 12 Regional: Tin/Tungsten division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 57
 team coderankteam
1. FJ2-AAVBC4-OV150Advancement Academy Volleyball Club – 12 Jade Girls
2. FJ2-COLVP2-OV166Columbus Volleyball Academy-Pickerington – 12 White
3. FJ2-SMAQC1-OV167S-MAQ – 12 Black
4. FJ2-HAWKV1-OV182Hawks VBC – 12R Ruth
 
 Pool B Court 58
 team coderankteam
1. FJ2-SPIKE1-OV151Spiketown Volleyball Club – Halm
2. FJ2-SOUTH2-OV164Southeast Volleyball Club – SEV Russell 12
3. FJ2-TANDM6-OV172Tandem Volleyball Club – Flemming Bees
4. FJ2-NSHOW2-OV176Northcoast Showtime Volleyball – 12-Long
 
 Pool C Court 59
 team coderankteam
1. FJ2-PCHRG2-OV152Positively Charged Volleyball Club – 12 Hill
2. FJ2-TANDM2-OV160Tandem Volleyball Club – J.Calame 12s
3. FJ2-NSHOW1-OV168Northcoast Showtime Volleyball – 12-Cahill
4. FJ2-BKEYE3-OV185Buckeye VBC – Buckeye 12 Silver
 
 Pool D Court 60
 team coderankteam
1. FJ2-TANDM1-OV153Tandem Volleyball Club – Cloverleaf Burson
2. FJ2-ACITY3-OV154AiR CiTY CHiCKS – 12-WHiTE WOLVES
3. FJ2-QSLVR2-OV170Quicksilver VBC – 12s Harrah
4. FJ2-NEWAV2-OV174New Wave VBC – 12-Carr

Girls' 14 National: Gold/Silver division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 1
 team coderankteam
1. FJ4-ELEVA1-OV1Elevation – 14 Crofton
2. FJ4-NOVAJ1-OV13NOVA Juniors – 14s Navy
3. FJ4-AAVBC1-OV14Advancement Academy Volleyball Club – 14 Green Girls
4. FJ4-ARVBC2-OV22Arsenal Volleyball Academy – 14N - Malloy
 
 Pool B Court 2
 team coderankteam
1. FJ4-EVBTC1-OV5Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 14 Black
2. FJ4-MSPRT3-OV12Mintonette Sports – m.43
3. FJ4-ELEVA3-OV15Elevation – 14 AJ
4. FJ4-CEAST1-OV21Cincy East VBC – CINCY EAST VBC 14-1 SNIDER
 
 Pool C Court 3
 team coderankteam
1. FJ4-CVBCO1-OV4Cleveland Volleyball Company – 14 Black
2. FJ4-ELEVA2-OV8Elevation – 14 Farley
3. FJ4-BSVBC1-OV17Black Swamp VBC – 141
4. FJ4-OPREM1-OV19Ohio Premier Volleyball Club – 14 Team Rox Cooper
 
 Pool D Court 4
 team coderankteam
1. FJ4-MSPRT2-OV7Mintonette Sports – m.42
2. FJ4-EVBTC2-OV9Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 14 Blue
3. FJ4-CVBCO2-OV16Cleveland Volleyball Company – 14 BLUE
4. FJ4-ECLVJ1-OV18Eastside Cleveland Juniors – 14 Elite

Girls' 14 National: Bronze/Copper division: 3 pools (openings for 3 teams)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 5
 team coderankteam
1. FJ4-MAVRK1-OV23Maverick Volleyball Club – 14 Elite
2. FJ4-CHAMP1-OV30Champaign County VBC – 14Royal
3. FJ4-CVBCO3-OV31Cleveland Volleyball Company – 14 Gold
 
 Pool B Court 6
 team coderankteam
1. FJ4-MAVRK2-OV25Maverick Volleyball Club – 14 National
2. FJ4-GCBUS1-OV28Greater Columbus Volleyball Club – 14Silver
3. FJ4-IMPCT1-OV32Impact Sports Academy – 14N Camo
 
 Pool C Court 7
 team coderankteam
1. FJ4-ARVBC1-OV26Arsenal Volleyball Academy – 14N - Bannister
2. FJ4-AAVBC2-OV27Advancement Academy Volleyball Club – 14 Shamrock Girls
3. FJ4-CINVA2-OV35Cincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 14-2

Officials [Hired officials: sign in for more information]

The officials' assigner for this event is Brian Hemelgarn (hemelgarn@ovr.org, 419‑410‑2291 /m, 734‑457‑4528 /f).

0 officials are still required for this event.

  1. (hired) : Head Official
  2. (hired)
  3. (hired)
  4. (hired)
  5. (hired)
  6. (hired)
  7. (hired)
  8. (hired)
  9. (hired)
  10. (hired)
  11. (hired)
  12. (hired)
  13. (hired)
  14. (hired)
  15. (hired)
  16. (hired)
  17. (hired)
  18. (hired)
  19. (hired)
  20. (hired)
  21. (hired)
  22. (hired)
  23. (hired)
  24. (hired)
  25. (hired)
  26. (hired)
  27. (hired)
  28. (hired)
  29. (hired)
  30. (hired)
  31. (hired)
  32. (hired)
  33. (hired)
  34. (hired)
  35. (hired)
  36. (hired)
  37. (hired)
  38. (hired)
  39. (hired)
  40. (hired)
  41. (hired)
  42. (hired)
  43. (hired)
  44. (hired)
  45. (hired)
  46. (hired)
  47. (hired)
  48. (hired)
  49. (hired)
  50. (hired)
  51. (hired)
  52. (hired)
  53. (hired)
  54. (hired)
  55. (hired)
  56. (hired)
  57. (hired)
  58. (hired)
  59. (hired)
  60. (hired)
  61. (hired)
  62. (hired)
  63. (hired)
  64. (hired)
  65. (hired)
  66. (hired)
  67. (hired)
  68. (hired)
  69. (hired)
  70. (hired)
  71. (hired)
  72. (hired)
  73. (hired)
  74. (hired)
  75. (hired)
  76. (hired)
  77. (hired)
  78. (hired)
  79. (hired)
  80. (hired)
  81. (hired)
  82. (hired)
  83. (hired)
  84. (hired)
  85. (hired)
  86. (hired)
  87. (hired)
  88. (hired)
  89. (hired)