Tournament/Site Director

Bill Zehler
bzehler@fuse.net

[OVR officials, club directors, assistant directors, coaches, and staff: log in for complete contact information.]

Entry Fee

$250

Club Directors: Make entry fee check payable to:

Ohio Valley Region

Date

May 4, 2019

Location

Address

Greater Columbus Convention Center
400 North High Street
Columbus, OH 43215

Marathon Oil CorporationMarathon Route Planner
Starting address: 

Maps

Site Rules

Real Time Parking Lot Information

Safety and Security at the Greater Columbus Document (click for this GCCC brochure)

Below are the Columbus Convention Center site rules and regulations. Violations of the rules and regulations will result in disqualification and elimination from the event of the offending teams and/or individuals, including parents.

  1. No coolers or food may be brought into the building by players or parents. (The center has two concession areas.)
  2. No passing volleyballs in hallways or concessions areas. Warm-up time will be provided on the court before the match.
  3. No smoking in gym areas or hallways.
  4. Junior Championships: All teams are to camp in the concourse (and not to block any doors!). Do not camp in exhibit halls A, B, C, and D,
    where the tournament is running. NO PILLOWS, BLANKETS, COOLERS, WAGONS, ETC.!!
  5. There are no shower facilities.
  6. Keep all chairs far away from any court or playable areas. (Parents must bring their own chairs.)
  7. Only certified vendors may sell clothing, shirts, shoes, etc. with approval from the Commissioner.
  8. Put all trash in containers provided by the Convention Center staff.

Tournament Information

Girls Junior Championships Tournament Information:

 

AES Playing Schedule

 

Hotel Reservation Information

 

No Hotel Form This YEAR!!

 

Coaches check-in at the Championship Desk on Saturday morning before you play. Verify your roster and pick up a coaches’ packet.

 

NO COOLERS, WAGONS, PILLOWS, BLANKETS, ETC. allowed in the playing area!  Bring your own folding chair.  Chairs are NOT provided.

 

Court Layout

 

Real Time Parking Lot Information

 

Pre-Pay GCCC Parking to guarantee a parking spot.
When purchasing in advance, you can guarantee that you will have
a parking spot and arrive on time because you are not driving
around in circles trying to find a parking spot if all our parking
facilities were to get full.

 

Nearby Restaurants:

Buca di Beppo

North Market

 

 

Subway and Velvet Café Offer: Pre-order your meals with Subway or the Velvet Café to avoid waiting in long lines between games and give your team a competitive advantage.

Pre-order Subway meals at: Subway_Meal_Deals

Pre-order Velvet Cafe meals at: Velvet_Meal_Deals

 

Links:
Player Waiver Form To Play For More Than One Team
General Tournament Information

 

Doors to the playing areas open at 7:00 am. Play begins at 8:30 am. Coaches will need to sign in at the Championship Desk to verify their rosters and pick up their coaches handout.

 

Playing Schedules:

4 team pools

1 vs 3 (2 ref)

2 vs 4 (1 ref)

1 vs 4 (3 ref)

2 vs 3 (1 ref)

3 vs 4 (2 ref)

1 vs 2 (4 ref)

 

3 team pools

1 vs 3 (2 ref)

2 vs 3 (1 ref)

1 vs 2 (3 ref)

 

Entry fees ($250) are payable to “OVR” by check or money order. Clearly indicate the team entries to which your entry fees should be applied, and send your entry fees to:

Bill Zehler

1376 Oxford Trenton Rd

Hamilton, OH 45013

Pools

Note: OVR rankings appearing in the following listings are intended only as a helpful tool for tournament directors. They are subject to frequent change, including after the pools are set, and other factors may also be considered when determining pools and order of play.


Girls' 12 American: Gold/Silver division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 21
 team coderankteam
1. FJ2-BSVBC2-OV1Black Swamp VBC – 122
2. FJ2-SWVBC1-OV8Southwest VBC – Southwest 12E - McQuade
3. FJ2-OPREM1-OV9Ohio Premier Volleyball Club – 12 Fancett
4. FJ2-AAVBC2-OV17Advancement Academy Volleyball Club – 12 Shamrock Girls
 
 Pool B Court 22
 team coderankteam
1. FJ2-ACAVC3-OV2Academy Volleyball Cleveland – AVC CLE ROX 12E Michelle
2. FJ2-SPIRT2-OV7Spirit VBC – Spirit 12 A Blue
3. FJ2-ECLVJ2-OV10Eastside Cleveland Juniors – 12 Sky
4. FJ2-UTBCV1-OV16Utopia Beach Volleyball – 12 Elite Marshall
 
 Pool C Court 23
 team coderankteam
1. FJ2-SPIRT1-OV3Spirit VBC – Spirit 12 A Black
2. FJ2-ACITY1-OV6AiR CiTY CHiCKS – 12-PiNK ACES
3. FJ2-NEOVC2-OV11Northeast Ohio Volleyball Club – NEOVC 12's American
4. FJ2-CHAMP1-OV14Champaign County VBC – 12Royal
 
 Pool D Court 24
 team coderankteam
1. FJ2-CEAST2-OV4Cincy East VBC – CINCY EAST VBC 12-2 BAILEY
2. FJ2-CCRSH1-OV5Cincy Crush Volleyball Club – 12 Orange
3. FJ2-NAVBA1-OV12The National Volleyball Academy – 12A
4. FJ2-EVBTC3-OV13Elite Volleyball Training Center – EliteVBTC 12 Pink

Girls' 12 American: Bronze/Copper division: 2 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 33
 team coderankteam
1. FJ2-ECLVJ3-OV18Eastside Cleveland Juniors – 12 Navy
2. FJ2-CVBCO3-OV21Cleveland Volleyball Company – 12 Red
3. FJ2-MSPRT3-OV23Mintonette Sports – Kokosing Sports k.21
4. FJ2-AAVBC3-OV24Advancement Academy Volleyball Club – 12 Emerald Girls
 
 Pool B Court 34
 team coderankteam
1. FJ2-ADREN1-OV19Adrenaline Volleyball Club – The Daves 12-A
2. FJ2-IGNIT1-OV20IGNITE – 12 BLACK
3. FJ2-DGVBC1-OV22DG VBC – Silver - SHELLY-MYERS
4. FJ2-MAVRK3-OV25Maverick Volleyball Club – 12 Selleny

Girls' 14 Regional: Gold/Silver/Bronze/Copper division: 8 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 15
 team coderankteam
1. FJ4-LATIT1-OV2Latitude 41 – 14 Elite
2. FJ4-OXTRM2-OV18Ohio Xtreme Volleyball – 14 Orange
3. FJ4-SOVCR1-OV19SOVC (Southern Ohio VC) – SOVC - Howard
4. FJ4-TANDM1-OV36Tandem Volleyball Club – Wolf Pack Jr
 
 Pool B Court 16
 team coderankteam
1. FJ4-PUTVC1-OV3Putnam VBC – Blaze
2. FJ4-LONEL2-OV16London Elite – 14 Blue Regional Elite
3. FJ4-POINT1-OV21Pittsburgh Point Volleyball Club – Navy - 14
4. FJ4-FORCE2-OV35Force Volleyball Club – Force Eastlake R.E-Mitchell
 
 Pool C Court 17
 team coderankteam
1. FJ4-GCVCO2-OV4Glass City Volleyball Company – Glass City 14 Black
2. FJ4-HAWKV2-OV15Hawks VBC – 14R Craycraft
3. FJ4-GRLVC6-OV22Grandlake VBC – 14R- Horstman
4. FJ4-AAVBC5-OV34Advancement Academy Volleyball Club – 14 Lime Girls
 
 Pool D Court 18
 team coderankteam
1. FJ4-BKEYE8-OV5Buckeye VBC – Buckeye 14 Scarlet
2. FJ4-HAWKV1-OV14Hawks VBC – 14R Snider
3. FJ4-CAVS12-OV24Club Ashtabula Volleyball – 14 KWV
4. FJ4-CCRSH4-OV33Cincy Crush Volleyball Club – 14 Gray
 
 Pool E Court 19
 team coderankteam
1. FJ4-EVBTC4-OV6Elite Volleyball Training Center – Elite Juniors 14-1
2. FJ4-TUSCV1-OV13TVC - Tuscarawas Volleyball Club – Goodwin
3. FJ4-ROUND1-OV25Roundtown Volleyball – 14's Debbie
4. FJ4-NOVAJ4-OV32NOVA Juniors – 14s White
 
 Pool F Court 20
 team coderankteam
1. FJ4-APLBK1-OV7A.C.E. Prospects Lady Blue Knights – LBKElite10
2. FJ4-ESVBC3-OV12Elite Sports Ohio Volleyball Company – 14 Select
3. FJ4-INFTY3-OV26Infinity Volleyball Club – 14 Gray
4. FJ4-ACESC2-OV30ACES VBC – ACES-2 14 Jenna
 
 Pool G Court 21
 team coderankteam
1. FJ4-NCSVC1-OV8North Central Select VC – SELECT 14 CHRISTY
2. FJ4-THNDR1-OV11Thunder Volleyball Club – THUNDER TAYLOR 14'S
3. FJ4-CLIPP2-OV27CYVBC Surge – 14 Grey
4. FJ4-ESVBC4-OV31Elite Sports Ohio Volleyball Company – 14 Navy
 
 Pool H Court 22
 team coderankteam
1. FJ4-SOVCR2-OV9SOVC (Southern Ohio VC) – SOVC - Davis
2. FJ4-GRLVC4-OV10Grandlake VBC – 14R- Etzler
3. FJ4-PGVBC1-OV28Pandora-Gilboa Volleyball Club – 14-Stechshulte
4. FJ4-APLBK2-OV29A.C.E. Prospects Lady Blue Knights – LBKBlueMD

Girls' 14 Regional: Nickel/Platinum division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 23
 team coderankteam
1. FJ4-GRLVC3-OV38Grandlake VBC – 14R- Dues
2. FJ4-IGNIT3-OV47IGNITE – 14 WHITE
3. FJ4-BSVBC3-OV48Black Swamp VBC – 143
4. FJ4-TOLVC3-OV56Toledo Volleyball Club – 14-Swoosh
 
 Pool B Court 24
 team coderankteam
1. FJ4-GRLVC5-OV40Grandlake VBC – 14R- Evans
2. FJ4-KOKOR1-OV46Kokoro Jrs – Kokoro 14-Teal
3. FJ4-GRIFF1-OV49Griffin Volleyball Club – 14 BLACK
4. FJ4-NSVBC3-OV55NorthShore VBC – Groat
 
 Pool C Court 25
 team coderankteam
1. FJ4-MSPRT8-OV42Mintonette Sports – m.46
2. FJ4-NOGVC1-OV45Northern Ohio Girls Volleyball Club – 14-BLACK
3. FJ4-ECLVJ5-OV50Eastside Cleveland Juniors – 14 Blue
4. FJ4-IGNIT4-OV54IGNITE – 14 GREY
 
 Pool D Court 26
 team coderankteam
1. FJ4-TRAIL1-OV43Trailblazers VBC – 14R Mowery
2. FJ4-NOGVC2-OV44Northern Ohio Girls Volleyball Club – 14R-TEAL
3. FJ4-BKEYE5-OV51Buckeye VBC – Buckeye 14 Black Elite
4. FJ4-NSVBC2-OV52NorthShore VBC – DeWitt

Girls' 14 Regional: Aluminum/Chromium division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 27
 team coderankteam
1. FJ4-MATCH2-OV57Matchpoint – Matchpoint - Gaskalla 14s
2. FJ4-TANDM2-OV66Tandem Volleyball Club – Givelekian
3. FJ4-EFORC2-OV67East Ohio Force VBC – 14 Black
4. FJ4-MRAGE1-OV78Mountain RAGE Volleyball Club – POWER 14R
 
 Pool B Court 28
 team coderankteam
1. FJ4-ACITY3-OV58AiR CiTY CHiCKS – 14-WHiTE INTENSiTY
2. FJ4-PATVB1-OV65Patriot Volleyball Club – 14 Freedom
3. FJ4-DEFIA2-OV69Defiance Volleyball Club – 14 Purple
4. FJ4-ZEROG2-OV77Zero Gravity Jrs. – 14 Orange
 
 Pool C Court 29
 team coderankteam
1. FJ4-ROUND2-OV60Roundtown Volleyball – 14's Desarae
2. FJ4-CLONE1-OV64Club O.N.E. (Ohio North East) – 14 Black
3. FJ4-ATVBC1-OV70ATVB – Fusion
4. FJ4-GRLVC7-OV74Grandlake VBC – 14R- Miller
 
 Pool D Court 30
 team coderankteam
1. FJ4-PCHRG1-OV61Positively Charged Volleyball Club – 14 Pierson
2. FJ4-SPIRT7-OV62Spirit VBC – Spirit 14 navy
3. FJ4-OVVBA1-OV71Ohio Valley Volleyball Academy – 14 Blast
4. FJ4-CXTRM2-OV73Club Extreme – CEV 14R DIAMOND

Girls' 14 Regional: Plutonium/Titanium division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 31
 team coderankteam
1. FJ4-COLVP2-OV79Columbus Volleyball Academy-Pickerington – 14 White
2. FJ4-HOLLY1-OV87Club Hollywood VBC – HOLLYWOOD LOWE-14'S
3. FJ4-PGVBC2-OV89Pandora-Gilboa Volleyball Club – 14-Siefker
4. FJ4-GRLVC1-OV96Grandlake VBC – 14R- M Collins
 
 Pool B Court 32
 team coderankteam
1. FJ4-MORGN1-OV81Morgantown Volleyball Club – 14 White
2. FJ4-SPIRT5-OV86Spirit VBC – Spirit 14 WHITE
3. FJ4-IMPCT5-OV90Impact Sports Academy – 14R Gray
4. FJ4-ALETA2-OV95ALETA VBC – Robinson
 
 Pool C Court 33
 team coderankteam
1. FJ4-PRIDE1-OV82PRIDE Volleyball Club – Michener’s 14s
2. FJ4-SOVCR3-OV85SOVC (Southern Ohio VC) – SOVC - Rann
3. FJ4-HOLLY2-OV91Club Hollywood VBC – HOLLYWOOD BUCHEIT-14'S
4. FJ4-BDLJV2-OV94Borderline Jr Volleyball – 14 Attack
 
 Pool D Court 34
 team coderankteam
1. FJ4-EVBTC5-OV83Elite Volleyball Training Center – Elite Juniors 14-2
2. FJ4-KIDVC1-OV84Kidron Volleyball Club – Crawford/Nussbaum-14
3. FJ4-SOSVB2-OV92S.O.S. (Southern Ohio Spikers) – Rhyanna- 14's
4. FJ4-ESVC14-OV93Eastside Volleyball – 14 Zimmerman

Girls' 14 Regional: Mercury/Kryptonite division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 35
 team coderankteam
1. FJ4-CATZV1-OV97CATZ Volleyball Club – 14 Wildcats
2. FJ4-MIAMI2-OV108Miami Valley Phoenix – 14-BLAZE
3. FJ4-ACAVC8-OV110Academy Volleyball Cleveland – AVC ROX 14R Rachel
4. FJ4-AAVBC6-OV120Advancement Academy Volleyball Club – 14 Kelly Girls
 
 Pool B Court 36
 team coderankteam
1. FJ4-ESVBC5-OV98Elite Sports Ohio Volleyball Company – 14 Grey
2. FJ4-CEAST3-OV107Cincy East VBC – CINCY EAST VBC 14-3 JENNINGS
3. FJ4-CXTRM3-OV112Club Extreme – CEV 14R ONYX
4. FJ4-ESVC16-OV119Eastside Volleyball – 14 Miller
 
 Pool C Court 37
 team coderankteam
1. FJ4-CAVS13-OV99Club Ashtabula Volleyball – 14 Deluca
2. FJ4-ALETA1-OV103ALETA VBC – Santos
3. FJ4-DJVBC4-OV113Dayton Jrs. – 14 Black
4. FJ4-SOUTH2-OV117Southeast Volleyball Club – SEV Rankin 14
 
 Pool D Court 38
 team coderankteam
1. FJ4-ACAVC6-OV101Academy Volleyball Cleveland – AVC ROX 14R Larmar
2. FJ4-KIDAM3-OV102Kid's America – Slaughter
3. FJ4-MSPRT9-OV114Mintonette Sports – Kokosing Sports k.43
4. FJ4-VELOC1-OV115Velocity Volleyball Club – Velocity Flight 141

Girls' 14 Regional: Lead/Zinc division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 39
 team coderankteam
1. FJ4-TANDM3-OV121Tandem Volleyball Club – Catanzarito
2. FJ4-CGLDW1-OV128Club Gold West – 14 Gold
3. FJ4-GRLVC8-OV130Grandlake VBC – 14R- Wendel
4. FJ4-ESVC15-OV138Eastside Volleyball – 14 Curry
 
 Pool B Court 40
 team coderankteam
1. FJ4-LATIT2-OV122Latitude 41 – 14 Purple
2. FJ4-GRIFF2-OV127Griffin Volleyball Club – 14 BLUE
3. FJ4-BKEYE4-OV132Buckeye VBC – Buckeye 14 Red Elite
4. FJ4-GRLVC2-OV139Grandlake VBC – 14R- S Collins
 
 Pool C Court 41
 team coderankteam
1. FJ4-MMVBC1-OV123Mountain Monsters Volleyball Club – 14R Monsters
2. FJ4-CGLDS1-OV126Club Gold South – 14 Gold
3. FJ4-STEEL1-OV133Steel Valley VBC – 14's Purple
4. FJ4-PGVBC3-OV137Pandora-Gilboa Volleyball Club – 14-Morman
 
 Pool D Court 42
 team coderankteam
1. FJ4-BDLJV3-OV124Borderline Jr Volleyball – 14 Surge
2. FJ4-SPIRT8-OV125Spirit VBC – Spirit 14 PURPLE
3. FJ4-SOSVB1-OV134S.O.S. (Southern Ohio Spikers) – Stacia Martin- 14's
4. FJ4-OACZZ2-OV136Oiler Attack Club – 14 Orange

Girls' 14 Regional: Tin/Tungsten division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 43
 team coderankteam
1. FJ4-SPIRT6-OV142Spirit VBC – Spirit 14 GREEN
2. FJ4-CCRSH3-OV149Cincy Crush Volleyball Club – 14 White
3. FJ4-ARVBC4-OV150Arsenal Volleyball Academy – 14R - Hernandez
4. FJ4-GCVCO5-OV156Glass City Volleyball Company – Glass City 14 Jackson
 
 Pool B Court 44
 team coderankteam
1. FJ4-CAVS14-OV141Club Ashtabula Volleyball – 14 Scott
2. FJ4-MIDOH1-OV148MOJO Volleyball – 14 Purple
3. FJ4-ABBAV1-OV151ABBA – Tucker 14's
4. FJ4-PCHRG2-OV157Positively Charged Volleyball Club – 14 Moorman
 
 Pool C Court 45
 team coderankteam
1. FJ4-LEGAC1-OV143Legacy Elite VBC – 14 Elite
2. FJ4-ECLVJ6-OV147Eastside Cleveland Juniors – 14 Black
3. FJ4-HSHOT2-OV152Hot Shots – 14 Green
4. FJ4-MAGVB1-OV155Magic Volleyball Club – Magic 14
 
 Pool D Court 46
 team coderankteam
1. FJ4-LNSHT1-OV144Lineshot Volleyball Club – 14 PURPLE
2. FJ4-MRAGE2-OV146Mountain RAGE Volleyball Club – FURY 14R
3. FJ4-APLBK3-OV153A.C.E. Prospects Lady Blue Knights – LBKWhiteSA
4. FJ4-DGVBC1-OV154DG VBC – Silver - WHOFFMAN

Girls' 14 Regional: Magnesium/Calcium division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 47
 team coderankteam
1. FJ4-ADVNC1-OV160Advance Volleyball Club – 14 Black
2. FJ4-NEOVC1-OV168Northeast Ohio Volleyball Club – NEOVC 14's Regional
3. FJ4-SPIKE1-OV171Spiketown Volleyball Club – Oyer
4. FJ4-KIDAM1-OV181Kid's America – Dettra
 
 Pool B Court 48
 team coderankteam
1. FJ4-QSLVR1-OV161Quicksilver VBC – 14s Weisenseel
2. FJ4-TRIBE1-OV166The Tribe VBC – 14R Kerns
3. FJ4-TAVBC1-OV172Team Atlantis VBC – Team Atlantis 14 Briscoe
4. FJ4-APPAL1-OV180Appalachian Volleyball Academy – 14 Crossfire
 
 Pool C Court 49
 team coderankteam
1. FJ4-ACAVC9-OV162Academy Volleyball Cleveland – AVC ROX 14R Jodi
2. FJ4-SOUTH1-OV165Southeast Volleyball Club – SEV Burke 14
3. FJ4-NCSVC2-OV173North Central Select VC – SELECT 14 PURPLE
4. FJ4-CGLDN2-OV179Club Gold North – 14-Driscoll
 
 Pool D Court 50
 team coderankteam
1. FJ4-CLIPP3-OV163CYVBC Surge – 14 White
2. FJ4-PCVBC1-OV164Players Choice VBC – Sara
3. FJ4-ADREN2-OV174Adrenaline Volleyball Club – Adrenaline - Spaulding 14
4. FJ4-MEVBA1-OV177Mountaineer Elite Volleyball Academy – 14 Red

Girls' 14 Regional: Iron/Cobalt division: 4 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 51
 team coderankteam
1. FJ4-ACAVC7-OV182Academy Volleyball Cleveland – AVC ROX 14R Shannon
2. FJ4-CCVBC3-OV189Cincy Classics – 14 Silver
3. FJ4-LNSHT2-OV193Lineshot Volleyball Club – 14 PINK
4. FJ4-CGLDS2-OV202Club Gold South – 14 Navy
 
 Pool B Court 52
 team coderankteam
1. FJ4-SMAQC1-OV183S-MAQ – 14 Black
2. FJ4-BKEYE9-OV188Buckeye VBC – Buckeye 14 Gray
3. FJ4-JACKS1-OV194Jackson Volleyball Club – 14s~Hemsley
4. FJ4-SPIKE2-OV199Spiketown Volleyball Club – Alsop
 
 Pool C Court 53
 team coderankteam
1. FJ4-NSVBC4-OV184NorthShore VBC – McDowell
2. FJ4-GCINC1-OV187Greater Cincinnati Volleyball Club – 14-White
3. FJ4-KOKOR2-OV195Kokoro Jrs – Kokoro14-Blue
4. FJ4-STEEL3-OV198Steel Valley VBC – 14's White
 
 Pool D Court 54
 team coderankteam
1. FJ4-XPLOS2-OV185Xplosion Volleyball Club – 14s - Petri
2. FJ4-ALLIA1-OV186Alliance Volleyball Club – 14's Black
3. FJ4-KIDAM2-OV196Kid's America – Dulgar
4. FJ4-CAVS16-OV197Club Ashtabula Volleyball – 14 Kubec/Warner

Girls' 14 Regional: Radium/Barium division: 3 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 49
 team coderankteam
1. FJ4-DARKE3-OV205Darke County Volleyball Club – 14R FOREMAN
2. FJ4-BKEYE6-OV211Buckeye VBC – Buckeye 14 Red
3. FJ4-PCHRG3-OV213Positively Charged Volleyball Club – 14 Tho
4. FJ4-EOVBC1-OV220East Ohio Volleyball Club – EOVC 14s
 
 Pool B Court 50
 team coderankteam
1. FJ4-BKEYE7-OV206Buckeye VBC – Buckeye 14 Black
2. FJ4-PGVBC4-OV212Pandora-Gilboa Volleyball Club – 14-Kusluch
3. FJ4-MOXIE2-OV215Moxie Volleyball – 14 Gray
4. FJ4-PATVB2-OV219Patriot Volleyball Club – 14 Liberty
 
 Pool C Court 51
 team coderankteam
1. FJ4-QSLVR2-OV208Quicksilver VBC – 14s Heben
2. FJ4-HAWKV3-OV210Hawks VBC – 14R Benson
3. FJ4-TWOGV3-OV2172 Girls Volleyball – YELLOW
4. FJ4-DEFIA3-OV218Defiance Volleyball Club – 14 Gray

Girls' 14 Regional: Carbon/Zirconium division: 3 pools (filled)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 52
 team coderankteam
1. FJ4-NSHOW1-OV221Northcoast Showtime Volleyball – 14 Larsen
2. FJ4-GCVCO3-OV227Glass City Volleyball Company – Glass City 14 Lime
3. FJ4-TRIBE3-OV228The Tribe VBC – 14R Proffitt
4. FJ4-MSPRTA-OV235Mintonette Sports – Kokosing Sports k.44
 
 Pool B Court 53
 team coderankteam
1. FJ4-DJVBC5-OV222Dayton Jrs. – 14 Red
2. FJ4-OXTRM3-OV226Ohio Xtreme Volleyball – 14 White
3. FJ4-CAVS15-OV229Club Ashtabula Volleyball – 14 Dioneff
4. FJ4-TSJVC1-OV233Toledo SJVC – 14 Hurricanes
 
 Pool C Court 54
 team coderankteam
1. FJ4-OVVBA2-OV223Ohio Valley Volleyball Academy – 14 Crush
2. FJ4-ZEROT1-OV224Zero Tolerance VBC – 14 VIBE
3. FJ4-STEEL2-OV230Steel Valley VBC – 14's Silver
4. FJ4-ROGUE3-OV231Rogue Volleyball – Rogue 14 Black

Girls' 14 Regional: Sodium/Potassium division: 3 pools (openings for 1 team)

No points shall be awarded for OVR Championships or tournaments following the OVR Championships. [OVR Juniors' Seeding System]

 
 Pool A Court 55
 team coderankteam
1. FJ4-OVVBA3-OV236Ohio Valley Volleyball Academy – 14 Lightning
2. FJ4-ROGUE4-OV243Rogue Volleyball – Rogue 14 Grey
3. FJ4-MORGN2-OV245Morgantown Volleyball Club – 14 Blue
4. FJ4-ARVBC5-OV253Arsenal Volleyball Academy – 14R - McKeeman
 
 Pool B Court 56
 team coderankteam
1. FJ4-GCVCO4-OV239Glass City Volleyball Company – Glass City 14 Adrian
2. FJ4-NEWAV2-OV242New Wave VBC – 14-Farmer
3. FJ4-WBUCK1-OV247Western Buckeye – 14R-EMILY
4. FJ4-LATIT3-OV250Latitude 41 – 14 Silver
 
 Pool C Court 57
 team coderankteam
1. FJ4-TEMPO1-OV240Tempo Volleyball Club – 14 Purple
2. FJ4-EFORC1-OV241East Ohio Force VBC – 14 Yellow
3. FJ4-FREAK1-OV249VolleyFreak, Jr. – Harrod

Officials [Hired officials: sign in for more information]

The officials' assigner for this event is Brian Hemelgarn (hemelgarn@ovr.org, 419‑410‑2291 /m, 734‑457‑4528 /f).

0 officials are still required for this event.

  1. (hired) : Head Official
  2. (hired)
  3. (hired)
  4. (hired)
  5. (hired)
  6. (hired)
  7. (hired)
  8. (hired)
  9. (hired)
  10. (hired)
  11. (hired)
  12. (hired)
  13. (hired)
  14. (hired)
  15. (hired)
  16. (hired)
  17. (hired)
  18. (hired)
  19. (hired)
  20. (hired)
  21. (hired)
  22. (hired)
  23. (hired)
  24. (hired)
  25. (hired)
  26. (hired)
  27. (hired)
  28. (hired)
  29. (hired)
  30. (hired)
  31. (hired)
  32. (hired)
  33. (hired)
  34. (hired)
  35. (hired)
  36. (hired)
  37. (hired)
  38. (hired)
  39. (hired)
  40. (hired)
  41. (hired)
  42. (hired)
  43. (hired)
  44. (hired)
  45. (hired)
  46. (hired)
  47. (hired)
  48. (hired)
  49. (hired)
  50. (hired)
  51. (hired)
  52. (hired)
  53. (hired)
  54. (hired)
  55. (hired)
  56. (hired)
  57. (hired)
  58. (hired)
  59. (hired)
  60. (hired)
  61. (hired)
  62. (hired)
  63. (hired)
  64. (hired)
  65. (hired)
  66. (hired)
  67. (hired)
  68. (hired)
  69. (hired)
  70. (hired)
  71. (hired)
  72. (hired)
  73. (hired)
  74. (hired)
  75. (hired)
  76. (hired)
  77. (hired)
  78. (hired)
  79. (hired)
  80. (hired)
  81. (hired)
  82. (hired)
  83. (hired)
  84. (hired)
  85. (hired)
  86. (hired)
  87. (hired)
  88. (hired)
  89. (hired)
  90. (hired)
  91. (hired)