Overview
 
Recipients
*Service Awards
*2020
*2019
*2018
*2017
*2016
*2015
*2008
*2004
*2003
*2002
*2001
 
*Glenn Purdy Meritorious Service Award
*OVR Award Of Excellence
*OVR Commissioner's Award
 
Nomination
 |

Robert L. Lindsay

Meritorious Service Award: Ohio Valley Region

 

2017          Vanessa Garrett

                        Katherine Hensley

                        Richard Jackson

                        Stephanie Kubec

                        Aireka Wright

 

2016          John Paul Case

                        Ralph Connor

                        Brian Highfield

                        Diane Hood

                        Ed Vishoot

 

2015          Steve DiBacco

                        Terri Erhart

                        Sterling Kaimimoku

                        David Reinhart

                        Daniel Smith

 

2014          Dave Dorinski

                        Glenn Freed

                        Gary Hajek

                        Linda Logan

                        Sandy Rowland

 

2013          Sandra Borer

                        Mike Fultz

                        Michelle Hills

                        Rob Long

                        Steve Yates

 

2012          Ed Hine

                        Rob Long

                        Jerry Malicki

                        Emi Vishoot

                        Gretchen Neibling

 

2011          Not Listed

 

2010          Not Listed

 

2009          Not Listed

 

2008          Not Listed

 

2007          Not Listed

 

2006          Not Listed

 

 

2005          Don Burroughs

                        Terry Miller

                        Brian Hemelgarn

                        Al Herbert

                        Tom Kohl

                        Emi Vishoot

 

2004          Not Listed

 

2003          Not Listed

 

2002          Not Listed

 

2001          Not Listed

 

2000          Not Listed

 

1999          Not Listed

 

1998          Lee Beaumont

                        Hank Trimble

                        Ann Harris

                        Stephen J. Donahue

                        Emi Vishoot 

 

** Known as the Meritorious Service Award: 1993-1997

 

1997          Art Faura

                        Bob Price

                        Hank Trimble

                        Emi Vishoot

                        Leigh Washburne

 

1996          Bill Fox

                        Leigh Washburne

                        Emi Vishoot

                        Ann Harris

                        Brian Hofman

 

1995          Steven DiBacco

                        Tim Harrod

                        Terry Miller

                        Don Roderick

                        Tom Smith

 

 

1994          Michelle Fox

                        Diana Harrod

                        Bob Price

                        Glenn Purdy

                        Ron Rescek

 

1993          Mark Watson

                        Don Roderick

                        Steve Crawford

                        Tom Smith

                        Tom Wilkinson        

 

** Known as the Honorable Mention Award: 1992-_____

 

1992          Bill Fox

                        Diana Harrod

                        Tim Harrod

                        Kim Wooley

                        Bill Zehler

 

1991          Jim Collier

                        Joe Conray

 

1990          Phil Anders

                        Stephen J. Donahue

                        Bob Price

                        Jim Stone

 

1989          Michelle Fox

                        Rick Laskey

                        Glenn Purdy

                        Ron Rescek

                        Dick Roeper

                        Ron Wyzynski

 

1988          Bob Blanford

                        Chuck Braden

                        Rod Ebright

                        Robert MacFarland

                        Ron Parachino

 

 

1987          Michelle Fox

                        Glenn Purdy

                        Ron Rescek

                        Dick Roeper

                        Ron Wyzynski

 

1986          Rick Laskey

                        Robert MacFarland

                        Ron Rescek

                        Richard Roeper

                        Ron Wyzynski

 

1985          Stephen J. Donahue

                        Paul Hughson

                        Rick Laskey

                        Robert MacFarland

                        Ron Wyzynski

 

1984          Thomas Fair

                        Kathy Kehoe

                        Robert MacFarland

                        Richard Roeper

                        Ronald Wyzynski

 

1982          Robert MacFarland

                        Richard Zeciski

 

1981          Richard Zeciski

                        Robert MacFarland

                        John Tokash

 

1980          Not Listed

 

1979          Not Listed

 

1978          Not Listed

 

1977          Mike Hebert

                        Jacque Heues

                        Cliff McPeak

 

** 1976 - Regions were numbered: Region 4 - Ohio, Kentucky, West Virginia and Western Pennsylvania

 

1976          Wade Adams

                        Bruno Krsul

                        Jeff Long

                        Steve Prosenjak

                        Frank Wiley

 

1975          Not Listed

 

1974          Douglas Beal

                        Bruno Krsul

                        Scott Luster

                        Tom Tait

 

1973          Douglas Beal

                        Bruno Krsul

                        Denny Patton

                        Tom Tait

                        John Tokash

 

1972          Denny Patton

                        John Tokash

                        Scott Luster

                        Sharon Watson

                        Lrwin Carroll

 

1971          Scott Luster

                        John Tokash

                        Bruno Krsul

                        Mark Watson

 

1970          Robert MacFarland

                        William Briner

                        Scott Luster

                        Roland Stone

                        John Tokash

                        Carol Dewey

 

 

 

1969          Mark Watson

                        Richard Swain

                        Hugh Parrish

                        Richard Jones

                        William Schantz

 

1968          Not Listed

 

1967             Ray Babickas

                        Mark Watson

                        Kenton Rea

                        Tom Zimmerman

 

1965                    Mark Watson

                        Roy Babickas

 

1964          Not Listed

 

1963          Not Listed

 

1962          Not listed

 

1961          ack” Anderson (page hole punched on the first letter of his name)

                        ack” Bailey (hole punched)

                        Don Booth

                        Don Hardesty

                        James Hogan

                        Dr. Chas Mand

                        Rob Mowery

                        William Rogers

                        Rob Rule

                        onShondell (hole punched)

                        Marvin Veronee

                        Kenneth Zorge

 

1960             James Coleman

                       

1959          Don Booth

                        Harry Bradbury

                        Sheila Carroll

                        James Coleman

                        Robert Ewing

                        James Hogan

                        Chester Long

                        Oren Long

                        Arthur Sanger

                        Walter W. Southworth

                        Ken Zorge

 

1958          Irwin J. Carroll

                        Sheila Carroll

                        Robert Ewing

                        James Hogan

                        John Lohrey

                        Arthur Sanger

                        Walter W. Southworth

 

1957          Irwin J. Carroll

                        Robert Ewing

                        John Ketchum

                        John Lohrey

                        Merle Rousey

                        William F. Seebohm

 

1956          Irwin J. Carroll

                        Robert Ewing

                        John Ketchum

                        William Seebohm

 

1955          Irwin J. Carroll

                        Gladys Hayman

                        William F. Seebohm

 

**1954 and earlier, Honorable Mention did not list the recipients’ Region or City/State. The only recognizable name from before 1955 was: Irwin J. Campbell award winner, 1950-1954. Our records have Official Guides dating back to 1935, however, 1946 was the last year the “Honorable Mention Award”, or any award, recipient list was included.

JoiningJuniorsAdultsBeachOfficialsTrainingGovernanceAboutResourcesStoreContactFacebookTwitter

Web Design + Development