[
Member login
]
Of related interest
2021 Archives
Current season
OVR Archives: 2020-2021 Season
Juniors' Tournament Results
Select the results you'd like to see:
Origin:
OVR and out-of-region tournaments
Only OVR tournaments
Only out-of-region tournaments
Starting date:
All dates
Jan. 3, 2021
Jan. 9, 2021
Jan. 10, 2021
Jan. 16, 2021
Jan. 17, 2021
Jan. 18, 2021
Jan. 23, 2021
Jan. 24, 2021
Jan. 29, 2021
Jan. 30, 2021
Jan. 31, 2021
Feb. 6, 2021
Feb. 7, 2021
Feb. 13, 2021
Feb. 14, 2021
Feb. 15, 2021
Feb. 20, 2021
Feb. 21, 2021
Feb. 27, 2021
Feb. 28, 2021
Mar. 6, 2021
Mar. 7, 2021
Mar. 13, 2021
Mar. 14, 2021
Mar. 20, 2021
Mar. 21, 2021
Mar. 26, 2021
Mar. 27, 2021
Mar. 28, 2021
Apr. 2, 2021
Apr. 3, 2021
Apr. 10, 2021
Apr. 11, 2021
Apr. 17, 2021
Apr. 18, 2021
Apr. 24, 2021
Apr. 25, 2021
May. 1, 2021
May. 2, 2021
May. 8, 2021
May. 9, 2021
May. 15, 2021
May. 16, 2021
May. 22, 2021
May. 23, 2021
Oct. 11, 2021
Dec. 20, 2021
Location:
All sites
All Pro Spirit Elyria
Bellefontaine High School
Benjamin Logan High School
Blackswamp Volleyball Center
Buckeye Volleyball Center - Columbus
Buckeye Volleyball Center - Newark
Cedar Point Sports Center
Claymont High School
Cloverleaf Recreation Center
CLWCC
Courts 4 Sports
Crestview HS (Columbiana)
Dayton Sports Complex
Dayton Sports Complex
Deerassic Park
Dover High School
Duke Energy Convention Center
East Palestine HS
Eastern Ohio Sports Complex
Eastside Athletics
Eastside Cleveland Juniors
Elite Sports Ohio
ErieBank Sports Park
Ernsthausen Community Center
Fieldhouse Courts Powered by Mintonette Sports
Force Sports Eastlake
Gahanna Sports Factory
Game Time Sports Center
Goodyear Hall at the East End
Greater Columbus Convention Center
Greenville Middle School
Indian Lake Schools
Integrity Volleyball Center
Jackson Center HS
Kids America
Leipsic High School
Licking County Family YMCA
Lima HS
Lorain County Community College
Lucas County Recreation Center
Madison-Plains HS
Massillon Rec Center
Massillon Washington HS
Maverick VBC
Mid Ohio Volleyball Academy
Mountain Health Arena (New Name, Same Place)
NEO Sports Plant
New Bremen HS
New Bremen Junior and Senior High Schools
New Castle Community YMCA - Y Zone
North Baltimore
Pickerington North HS
Ronnie Grandison Sports Academy
Russia HS
Salem Community CenterPlex
South Metro Sports - AiR CiTY CHiCKS Events
Southeastern HS
SPIRE Institute
Sports Express
Sports Plus
St. Henry HS
Steubenville High School
TAD Sports Performance Center
The Edge Sports and Arts Academy
The Highlands Sports Complex
The Root Sports & Fitness Center
Tri Village HS
Triway HS
Troy HS
West Muskingum HS
Director:
All tournament directors
Allen, Tyler
Bahmer, Cari
Benson, Derek
Bielby, Christopher
Case, John Paul
Cline II, Clark
Colchagoff, Wick
Conley, James
Coughlin, Daniel
Daub, Charles
Davidson, Daisy
Ernst, Ruth
Finn, John
Fitz, Rachele
George, Jeff
Grieshop, Stephanie
Hampton, Michelle
Hardesty, Michelle
Harper, Caitlin
Helfer, Jeri
Herbert, Alan
Hineline, Ginger
Holtzman, Holly
Jasinowski, Tina
Johnson, Dylan
Johnson, LeAnn
Kmick, Jennifer
Kundla, Lauren
Launder, Dana
Lightfoot, Kathleen
Metz, Kimberly
Mihelic, Matthew
Miller, Jason
Musselman, Charles
Nero, Colleen
Newell, Brent
Owen, Michelle
Price, Tyler
Puckrin, Gregory
Pugh, Robert
Reule, Allison
Ritenour, Jordan
Roebuck-Carafa, Gaye
Ross, James
Sanders, Lori
Schwieterman, Lori
Smith, Brittany
Smith, Lori
Strecker, Stacie
Tahan, Tony
Theiss, Robert
Thewes, Laurie
Thobe, Lisa
Thompson, Tonya
Vandeborne, Kurt
Varn, Michael
Verchio, Corey
Watkins, Aaron
Whitsel, Theodore
Williams, Rosemary
Williamson, Julie
Wolf, Linnea
Zedeker, Tara
Zehler, William
Zell, John
Zicha, Elizabeth
Division:
all
Girls' 10 and Under
Girls' 11 Regional
Girls' 11 National
Girls' 11 and Under
Girls' 12 Regional
Girls' 12 American
Girls' 12 National
Girls' 12 and Under
Girls' 13 Regional
Girls' 13 American
Girls' 13 National
Girls' 13 and Under
Girls' 14 Regional
Girls' 14 American
Girls' 14 National
Girls' 14 and Under
Girls' 15 Regional
Girls' 15 American
Girls' 15 National
Girls' 15 and Under
Girls' 16 Regional
Girls' 16 American
Girls' 16 National
Girls' 16 and Under
Girls' 17 Regional
Girls' 17 American
Girls' 17 National
Girls' 17 and Under
Girls' 18 Regional
Girls' 18 National
Girls' 18 and Under
Boys' 12 and Under
Boys' 14 and Under
Boys' 15 and Under
Boys' 16 and Under
Boys' 17 and Under
Boys' 18 and Under
Tournament date:
3/28/21
Location:
Eastern Ohio Sports Complex (Sherrodsville, OH)
Director:
James Ross
Girls' 18 Regional
#
points
finish
team code
team name
1.
14.000
1st
Gold
G18SPIKE1OV [18R]
2.
13.143
2nd
Gold
G18ESVC11OV [18R]
3.
12.286
3rd
Gold
G18AAVBE1OV [18R]
3.
12.286
3rd
Gold
G18SPIKE2OV [18R]
5.
10.571
5th
Gold
G17HOLLY1OV [17R]
5.
10.571
5th
Gold
G17HOLLY2OV [17R]
5.
10.571
5th
Gold
G17NEWAV2OV [17R]
5.
10.571
5th
Gold
G18SPIRT1OV [18R]
9.
7.143
1st
Silver
G18KIDVC2OV [18R]
10.
6.286
2nd
Silver
G18EXILE1OV [18R]
11.
5.429
3rd
Silver
G17BULET1OV [17R]
11.
5.429
3rd
Silver
G17BULET2OV [17R]
13.
3.714
1st
Bronze
G17EOHVB1OV [17R]
14.
2.857
2nd
Bronze
G17NEWAV4OV [17R]
15.
2.000
3rd
Bronze
G18QUEST1KE [18U]
Girls' 15 Regional
#
points
finish
team code
team name
1.
10.000
1st
Gold
G14EOHVB2OV [14R]
2.
8.857
2nd
Gold
G15EOHVB1OV [15R]
3.
7.714
3rd
Gold
G14HSHOT2OV [14R]
3.
7.714
3rd
Gold
G15VANTA1OV [15R]
5.
5.429
1st
Silver
G15ESVC14OV [15R]
6.
4.286
2nd
Silver
G15QUEST1KE [15U]
7.
3.143
3rd
Silver
G15ZEROT1OV [15R]
7.
3.143
3rd
Silver
G15ZEROT2OV [15R]
[
SEEDING
|
TOURNAMENT SCHEDULE
]