Of related interest
OVR Archives: 2018-2019 Season
Juniors' Tournament Results
OVR Tournament Results for Cleveland Volleyball Company – 11 Blue [FJ1-CVBCO2-OV]
Results for Cleveland Volleyball Company – 11 Blue are highlighted in the following 8 tournament results.
Click on the points to go to any team's standings, on the team code to see complete results for that team, or on the team name for rosters and other information for the team.
Tournament date: | 2/02/19 |
Location: | All Pro Spirit Elyria (Elyria, OH) |
Director: | Tony Tahan |
Girls' 11 and Under | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 10.000 | 1st | Gold | FJ1-PGHEL4-KE [11R] | |
2. | 8.667 | 2nd | Gold | FJ1‑SWVBC1‑OV | Southwest VBC – Southwest 11's Elite - Paulozzi [11R] |
3. | 7.333 | 3rd | Gold | FJ1‑CVBCO2‑OV | Cleveland Volleyball Company – 11 Blue [11R] |
3. | 7.333 | 3rd | Gold | FJ1‑SPIRT1‑OV | Spirit VBC – Spirit 11 Black [11R] |
5. | 4.667 | 1st | Silver | FJ1‑SPIRT2‑OV | Spirit VBC – Spirit 11 BLUE [11R] |
6. | 3.333 | 2nd | Silver | FJ1‑TANDM2‑OV | Tandem Volleyball Club – J. Calame 11s [11R] |
7. | 2.000 | 3rd | Silver | FJ1‑TANDM3‑OV | Tandem Volleyball Club – Fralick Bees 11s [11R] |
Girls' 10 and Under | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 10.000 | 1st | Gold | FJ0‑SPIRT1‑OV | Spirit VBC – Spirit 10 black [10U] |
2. | 8.667 | 2nd | Gold | FJ0‑NSVBC1‑OV | NorthShore VBC – Kalizewski [10U] |
3. | 7.333 | 3rd | Gold | FJ0‑CVBCO2‑OV | Cleveland Volleyball Company – 10 Blue [10U] |
3. | 7.333 | 3rd | Gold | FJ0-PGHEL4-KE [10R] | |
5. | 4.667 | 1st | Silver | FJ0‑MAVRK1‑OV | Maverick Volleyball Club – 10 Patrick [10U] |
6. | 3.333 | 2nd | Silver | FJ0‑CVBCO1‑OV | Cleveland Volleyball Company – 10 Black [10U] |
7. | 2.000 | 3rd | Silver | FJ0‑CAVS11‑OV | Club Ashtabula Volleyball – 10 Brace/Palm [10U] |
Tournament date: | 2/24/19 |
Location: | OhioNets Sports Complex (Parma, OH) |
Director: | Dana Artman |
Girls' 10 and Under | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 10.000 | 1st | Gold | FJ0‑NSVBC1‑OV | NorthShore VBC – Kalizewski [10U] |
2. | 8.857 | 2nd | Gold | FJ0‑CVBCO2‑OV | Cleveland Volleyball Company – 10 Blue [10U] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ0‑ECLVJ1‑OV | Eastside Cleveland Juniors – 10 Navy [10U] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ0‑OFVAC1‑OV | OFVA – Bulldogs 10s [10U] |
5. | 5.429 | 1st | Silver | FJ0‑CVBCO1‑OV | Cleveland Volleyball Company – 10 Black [10U] |
6. | 4.286 | 2nd | Silver | FJ0‑HAWKV1‑OV | Hawks VBC – 10U Craycraft [10U] |
7. | 3.143 | 3rd | Silver | FJ0‑PCVBC1‑OV | Players Choice VBC – Joy [10U] |
7. | 3.143 | 3rd | Silver | FJ0‑WESTA1‑OV | Westlake Volleyball Academy – 10 Smith [10U] |
Tournament date: | 3/03/19 |
Location: | Brookside HS (Sheffield, OH) |
Director: | Jennifer Larrick |
Girls' 11 and Under | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 12.000 | 1st | Gold | FJ1‑SWVBC1‑OV | Southwest VBC – Southwest 11's Elite - Paulozzi [11R] |
2. | 11.091 | 2nd | Gold | FJ1‑ACAVC2‑OV | Academy Volleyball Cleveland – AVC ROX 11R Jason [11R] |
3. | 10.182 | 3rd | Gold | FJ1‑MAVRK1‑OV | Maverick Volleyball Club – 11 Stilwell [11N] |
3. | 10.182 | 3rd | Gold | FJ1‑OFVAC1‑OV | OFVA – Bulldogs 11s [11R] |
5. | 8.364 | 5th | Gold | FJ1‑ACAVC3‑OV | Academy Volleyball Cleveland – AVC ROX 11R Jillian [11R] |
5. | 8.364 | 5th | Gold | FJ1‑ACAVC4‑OV | Academy Volleyball Cleveland – AVC ROX 11R Chloe [11R] |
5. | 8.364 | 5th | Gold | FJ1‑NAVBA1‑OV | The National Volleyball Academy – 11's [11R] |
5. | 8.364 | 5th | Gold | FJ1‑TANDM1‑OV | Tandem Volleyball Club – Kubitz & Young Pirates [11R] |
9. | 4.727 | 1st | Silver | FJ1‑CVBCO2‑OV | Cleveland Volleyball Company – 11 Blue [11R] |
10. | 3.818 | 2nd | Silver | FJ1‑NSVBC1‑OV | NorthShore VBC – Holeman [11R] |
11. | 2.909 | 3rd | Silver | FJ1‑PINER1‑OV | Pioneer Volleyball Club – 11-Rhoads [11R] |
11. | 2.909 | 3rd | Silver | FJ1‑TANDM4‑OV | Tandem Volleyball Club – Gomez Bees [11R] |
Tournament date: | 3/09/19 |
Location: | All Pro Spirit Elyria (Elyria, OH) |
Director: | Tony Tahan |
Girls' 11 and Under | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 10.000 | 1st | Gold | FJ1‑SPIRT1‑OV | Spirit VBC – Spirit 11 Black [11R] |
2. | 8.667 | 2nd | Gold | FJ1‑NAVBA1‑OV | The National Volleyball Academy – 11's [11R] |
3. | 7.333 | 3rd | Gold | FJ1‑MAVRK2‑OV | Maverick Volleyball Club – 11 Myers [11R] |
3. | 7.333 | 3rd | Gold | FJ1‑PINER1‑OV | Pioneer Volleyball Club – 11-Rhoads [11R] |
5. | 4.667 | 1st | Silver | FJ1‑CEVBC1‑OV | Cleveland Elite Volleyball Club – Black [11R] |
6. | 3.333 | 2nd | Silver | FJ1‑CVBCO2‑OV | Cleveland Volleyball Company – 11 Blue [11R] |
7. | 2.000 | 3rd | Silver | FJ1‑TANDM1‑OV | Tandem Volleyball Club – Kubitz & Young Pirates [11R] |
Girls' 10 and Under | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 10.000 | 1st | Gold | FJ0‑ACAVC1‑OV | Academy Volleyball Cleveland – AVC ROX 10R Karol [10U] |
2. | 8.667 | 2nd | Gold | FJ0‑ACAVC2‑OV | Academy Volleyball Cleveland – AVC ROX 10R Stacy [10U] |
3. | 7.333 | 3rd | Gold | FJ0‑SPIRT1‑OV | Spirit VBC – Spirit 10 black [10U] |
3. | 7.333 | 3rd | Gold | FJ0‑WESTA1‑OV | Westlake Volleyball Academy – 10 Smith [10U] |
5. | 4.667 | 1st | Silver | FJ0‑PCVBC1‑OV | Players Choice VBC – Joy [10U] |
6. | 3.333 | 2nd | Silver | FJ0‑TANDM1‑OV | Tandem Volleyball Club – Bender Pirates [10U] |
7. | 2.000 | 3rd | Silver | FJ0‑TANDM2‑OV | Tandem Volleyball Club – Barnhart Pirates [10U] |
Tournament date: | 3/16/19 |
Location: | Eastside Volleyball Club (Mentor, OH) |
Director: | Rob Cline |
Girls' 11 and Under | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 10.000 | 1st | Gold | FJ1-PGHEL4-KE [11U] | |
2. | 8.400 | 2nd | Gold | FJ1‑SWVBC1‑OV | Southwest VBC – Southwest 11's Elite - Paulozzi [11R] |
3. | 6.800 | 3rd | Gold | FJ1‑ECLVJ1‑OV | Eastside Cleveland Juniors – 11 Navy [11R] |
3. | 6.800 | 3rd | Gold | FJ1‑OFVAC1‑OV | OFVA – Bulldogs 11s [11R] |
5. | 3.600 | 5th | Gold | FJ1‑CVBCO2‑OV | Cleveland Volleyball Company – 11 Blue [11R] |
5. | 3.600 | 5th | Gold | FJ1‑WESTA1‑OV | Westlake Volleyball Academy – 11 Stern [11R] |
Girls' 10 and Under | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 10.000 | 1st | Gold | FJ0‑ECLVJ1‑OV | Eastside Cleveland Juniors – 10 Navy [10U] |
2. | 8.857 | 2nd | Gold | FJ0‑CVBCO2‑OV | Cleveland Volleyball Company – 10 Blue [10U] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ0‑NAVBA1‑OV | The National Volleyball Academy – 10s [10U] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ0‑SPIRT1‑OV | Spirit VBC – Spirit 10 black [10U] |
5. | 1st | Silver | FJ0-PHEL4-KE | ||
6. | 4.286 | 2nd | Silver | FJ0‑WESTA1‑OV | Westlake Volleyball Academy – 10 Smith [10U] |
7. | 3.143 | 3rd | Silver | FJ0‑CAVS11‑OV | Club Ashtabula Volleyball – 10 Brace/Palm [10U] |
7. | 3.143 | 3rd | Silver | FJ0‑OFVAC1‑OV | OFVA – Bulldogs 10s [10U] |
Tournament date: | 3/24/19 |
Location: | Brookside HS (Sheffield, OH) |
Director: | Jennifer Larrick |
Girls' 11 and Under | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 12.000 | 1st | Gold | FJ1‑CEVBC1‑OV | Cleveland Elite Volleyball Club – Black [11R] |
2. | 11.091 | 2nd | Gold | FJ1‑CVBCO2‑OV | Cleveland Volleyball Company – 11 Blue [11R] |
3. | 10.182 | 3rd | Gold | FJ1‑NAVBA1‑OV | The National Volleyball Academy – 11's [11R] |
3. | 10.182 | 3rd | Gold | FJ1‑NSVBC1‑OV | NorthShore VBC – Holeman [11R] |
5. | 8.364 | 5th | Gold | FJ1‑MAVRK2‑OV | Maverick Volleyball Club – 11 Myers [11R] |
5. | 8.364 | 5th | Gold | FJ1‑NSVBC2‑OV | NorthShore VBC – Keller [11R] |
5. | 8.364 | 5th | Gold | FJ1‑PINER1‑OV | Pioneer Volleyball Club – 11-Rhoads [11R] |
5. | 8.364 | 5th | Gold | FJ1‑TANDM1‑OV | Tandem Volleyball Club – Kubitz & Young Pirates [11R] |
9. | 4.727 | 1st | Silver | FJ1‑OSTRM1‑OV | Ohio Storm – 11 Sankoe [11R] |
10. | 3.818 | 2nd | Silver | FJ1‑TANDM2‑OV | Tandem Volleyball Club – J. Calame 11s [11R] |
11. | 2.909 | 3rd | Silver | FJ1‑TANDM3‑OV | Tandem Volleyball Club – Fralick Bees 11s [11R] |
11. | 2.909 | 3rd | Silver | FJ1‑TANDM4‑OV | Tandem Volleyball Club – Gomez Bees [11R] |
Tournament date: | 4/20/19 |
Location: | OhioNets Sports Complex (Parma, OH) |
Director: | Dana Artman |
Girls' 12 and Under | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 10.000 | 1st | Gold | FJ2‑OFVAC1‑OV | OFVA – Bulldogs 12s [12R] |
2. | 8.857 | 2nd | Gold | FJ2‑INFTY1‑OV | Infinity Volleyball Club – 12 Green [12A] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ2‑CVBCO4‑OV | Cleveland Volleyball Company – 12 White [12R] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ2‑NAVBA1‑OV | The National Volleyball Academy – 12A [12A] |
5. | 5.429 | 5th | Gold | FJ2‑SPIRT4‑OV | Spirit VBC – Spirit 12 RED [12R] |
5. | 5.429 | 5th | Gold | FJ2‑SPIRT5‑OV | Spirit VBC – Spirit 12 WHITE [12R] |
8. | 2.000 | 8th | Gold | FJ2‑MAVRK3‑OV | Maverick Volleyball Club – 12 Selleny [12A] |
8. | 2.000 | 8th | Gold | FJ2‑WESTA1‑OV | Westlake Volleyball Academy – 12 Skunta [12R] |
Girls' 11 and Under | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 10.000 | 1st | Gold | FJ1‑MAVRK1‑OV | Maverick Volleyball Club – 11 Stilwell [11N] |
2. | 8.857 | 2nd | Gold | FJ1‑SPIRT1‑OV | Spirit VBC – Spirit 11 Black [11R] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ1‑ECLVJ1‑OV | Eastside Cleveland Juniors – 11 Navy [11R] |
3. | 7.714 | 3rd | Gold | FJ1‑WESTA1‑OV | Westlake Volleyball Academy – 11 Stern [11R] |
5. | 5.429 | 1st | Silver | FJ1‑NAVBA1‑OV | The National Volleyball Academy – 11's [11R] |
6. | 4.286 | 2nd | Silver | FJ1‑CVBCO2‑OV | Cleveland Volleyball Company – 11 Blue [11R] |
7. | 3.143 | 3rd | Silver | FJ1‑OFVAC1‑OV | OFVA – Bulldogs 11s [11R] |
7. | 3.143 | 3rd | Silver | FJ1‑SPIRT2‑OV | Spirit VBC – Spirit 11 BLUE [11R] |
Girls' 10 and Under | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | 10.000 | 1st | Gold | FJ0‑ECLVJ1‑OV | Eastside Cleveland Juniors – 10 Navy [10U] |
2. | 8.667 | 2nd | Gold | FJ0‑CVBCO1‑OV | Cleveland Volleyball Company – 10 Black [10U] |
3. | 7.333 | 3rd | Gold | FJ0‑MAVRK1‑OV | Maverick Volleyball Club – 10 Patrick [10U] |
3. | 7.333 | 3rd | Gold | FJ0‑OFVAC1‑OV | OFVA – Bulldogs 10s [10U] |
5. | 4.667 | 1st | Silver | FJ0‑SPIRT1‑OV | Spirit VBC – Spirit 10 black [10U] |
6. | 3.333 | 2nd | Silver | FJ0‑WESTA1‑OV | Westlake Volleyball Academy – 10 Smith [10U] |
7. | 2.000 | 3rd | Silver | FJ0‑CVBCO2‑OV | Cleveland Volleyball Company – 10 Blue [10U] |
Tournament: | OVR - Sports Imports Girls Junior Championships |
Tournament date: | 5/11/19 |
Location: | Greater Columbus Convention Center (Columbus, OH) |
Director: | William Zehler |
Girls' 14 National: Bronze/Copper | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Bronze | FJ4‑IMPCT1‑OV | Impact Sports Academy – 14N Camo [14N] |
2. | n/a | 2nd | Bronze | FJ4‑MAVRK1‑OV | Maverick Volleyball Club – 14 Elite [14N] |
3. | n/a | 3rd | Bronze | FJ4‑AAVBC2‑OV | Advancement Academy Volleyball Club – 14 Shamrock Girls [14N] |
4. | n/a | 1st | Copper | FJ4‑MAVRK2‑OV | Maverick Volleyball Club – 14 National [14N] |
5. | n/a | 2nd | Copper | FJ4‑ARVBC1‑OV | Arsenal Volleyball Academy – 14N - Bannister [14N] |
6. | n/a | 3rd | Copper | FJ4‑CVBCO3‑OV | Cleveland Volleyball Company – 14 Gold [14N] |
7. | n/a | 1st | Nickel | FJ4‑GCBUS1‑OV | Greater Columbus Volleyball Club – 14Silver [14N] |
8. | n/a | 2nd | Nickel | FJ4‑CHAMP1‑OV | Champaign County VBC – 14Royal [14N] |
9. | n/a | 3rd | Nickel | FJ4‑CINVA2‑OV | Cincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 14-2 [14N] |
Girls' 11 and Under: Nickel/Platinum | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Nickel | FJ1‑AAVBC1‑OV | Advancement Academy Volleyball Club – 11 Green Girls [11R] |
2. | n/a | 2nd | Nickel | FJ1‑CINVA1‑OV | Cincinnati Volleyball Academy – Cincinnati Volleyball Academy 11-1 [11R] |
3. | n/a | 3rd | Nickel | FJ1‑CEAST1‑OV | Cincy East VBC – CINCY EAST VBC 11-1 SOUTTER [11R] |
3. | n/a | 3rd | Nickel | FJ1‑GCVCO1‑OV | Glass City Volleyball Company – Glass City 11 Elite [11R] |
5. | n/a | 5th | Nickel | FJ1‑CVBCO2‑OV | Cleveland Volleyball Company – 11 Blue [11R] |
5. | n/a | 5th | Nickel | FJ1‑MSPRT3‑OV | Mintonette Sports – m.13 [11R] |
7. | n/a | 1st | Platinum | FJ1‑CEVBC1‑OV | Cleveland Elite Volleyball Club – Black [11R] |
8. | n/a | 2nd | Platinum | FJ1‑OFVAC1‑OV | OFVA – Bulldogs 11s [11R] |
9. | n/a | 3rd | Platinum | FJ1‑ACAVC4‑OV | Academy Volleyball Cleveland – AVC ROX 11R Chloe [11R] |
9. | n/a | 3rd | Platinum | FJ1‑TANDM1‑OV | Tandem Volleyball Club – Kubitz & Young Pirates [11R] |
11. | n/a | 5th | Platinum | FJ1‑DANDG2‑OV | David and Goliath(DG) Warriors – Warriors 11-Mancini [11R] |
11. | n/a | 5th | Platinum | FJ1‑HSHOT1‑OV | Hot Shots – 11 Black [11R] |
Girls' 11 and Under: Aluminum/Chromium | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Aluminum | FJ1‑XCELV1‑OV | Xcel Volleyball Club – Xcel 11 Bravo [11R] |
2. | n/a | 2nd | Aluminum | FJ1‑SPIKE1‑OV | Spiketown Volleyball Club – Posey [11R] |
3. | n/a | 3rd | Aluminum | FJ1‑AAVBC2‑OV | Advancement Academy Volleyball Club – 11 Shamrock Girls [11R] |
3. | n/a | 3rd | Aluminum | FJ1‑BDLJV1‑OV | Borderline Jr Volleyball – 11 Lizards [11R] |
5. | n/a | 5th | Aluminum | FJ1‑ACITY1‑OV | AiR CiTY CHiCKS – 11-PiNK WARRiORS [11R] |
5. | n/a | 5th | Aluminum | FJ1‑GRIFF1‑OV | Griffin Volleyball Club – 11 BLACK [11R] |
7. | n/a | 1st | Chromium | FJ1‑TOLVC3‑OV | Toledo Volleyball Club – 11-Air [11R] |
8. | n/a | 2nd | Chromium | FJ1‑TCAOH1‑OV | adidas TCA Ohio – 11 Black [11R] |
9. | n/a | 3rd | Aluminum | FJ1‑ESVC12‑OV | Eastside Volleyball – 11 Dupler [11R] |
9. | n/a | 3rd | Chromium | FJ1‑GCBUS2‑OV | Greater Columbus Volleyball Club – 11Blue [11R] |
11. | n/a | 5th | Chromium | FJ1‑EVBTC3‑OV | Elite Volleyball Training Center – Elite Juniors 11-1 [11R] |
11. | n/a | 5th | Chromium | FJ1‑ROGUE1‑OV | Rogue Volleyball – 11P- JO Destroyers [11R] |
Girls' 11 and Under: Plutonium/Titanium | |||||
# | points | finish | team code | team name | |
---|---|---|---|---|---|
1. | n/a | 1st | Plutonium | FJ1‑CEAST2‑OV | Cincy East VBC – CINCY EAST VBC 11-2 BERRY [11R] |
2. | n/a | 2nd | Chromium | FJ1‑SPIRT2‑OV | Spirit VBC – Spirit 11 BLUE [11R] |
3. | n/a | 3rd | Plutonium | FJ1‑LEGAC1‑OV | Legacy Elite VBC – 11 Elite [11R] |
3. | n/a | 3rd | Plutonium | FJ1‑NSHOW1‑OV | Northcoast Showtime Volleyball – 11-Biller [11R] |
5. | n/a | 5th | Plutonium | FJ1‑CAVS11‑OV | Club Ashtabula Volleyball – 11 Haeseler [11R] |
5. | n/a | 5th | Plutonium | FJ1‑GCVCO2‑OV | Glass City Volleyball Company – Glass City 11 Black [11R] |
7. | n/a | 1st | Titanium | FJ1‑TANDM2‑OV | Tandem Volleyball Club – J. Calame 11s [11R] |
8. | n/a | 2nd | Titanium | FJ1‑TANDM3‑OV | Tandem Volleyball Club – Fralick Bees 11s [11R] |
9. | n/a | 3rd | Titanium | FJ1‑BKEYE3‑OV | Buckeye VBC – Buckaneers 11 Black [11R] |
9. | n/a | 3rd | Titanium | FJ1‑TANDM4‑OV | Tandem Volleyball Club – Gomez Bees [11R] |
11. | n/a | 5th | Titanium | FJ1‑BKEYE2‑OV | Buckeye VBC – Buckaneers 11 Red [11R] |
Out-of-Region Results for FJ1-CVBCO2-OV
0 out-of-region results have been recorded
(No out-of-region results have been reported.)
[ SEEDING | TOURNAMENT SCHEDULE ]