[
Member login
]
Of related interest
2012 Archives
Current season
OVR Archives: 2011-2012 Season
Juniors' Tournament Results
Select the results you'd like to see:
Origin:
OVR and out-of-region tournaments
Only OVR tournaments
Only out-of-region tournaments
Starting date:
All dates
Jan. 8, 2012
Jan. 21, 2012
Jan. 22, 2012
Jan. 28, 2012
Jan. 29, 2012
Feb. 4, 2012
Feb. 5, 2012
Feb. 11, 2012
Feb. 12, 2012
Feb. 18, 2012
Feb. 19, 2012
Feb. 25, 2012
Feb. 26, 2012
Mar. 3, 2012
Mar. 4, 2012
Mar. 10, 2012
Mar. 11, 2012
Mar. 17, 2012
Mar. 18, 2012
Mar. 24, 2012
Mar. 25, 2012
Mar. 30, 2012
Mar. 31, 2012
Apr. 1, 2012
Apr. 7, 2012
Apr. 14, 2012
Apr. 15, 2012
Apr. 21, 2012
Apr. 22, 2012
Apr. 28, 2012
Apr. 29, 2012
May. 5, 2012
May. 6, 2012
May. 12, 2012
May. 13, 2012
May. 19, 2012
May. 20, 2012
Location:
All sites
Adena HS
All Pro Spirit
Ambridge Area HS
Ashland HS
Barberton HS
Bethany College
Big Sandy Superstore Arena
Blackswamp Volleyball Center
Bluffton University
Bowling Green State University: 105 Perry Field House
Brunswick HS
Buckeye Volleyball Center
California University of Pennsylvania
Capital University
Case Western Reserve University: Veale Center/Emerson Gymnasium
Church of the Savior
Cleveland State University: Woodling Gymnasium
Cloverleaf Recreation Center
Columbiana HS
Courts 4 Sports
Crestview HS (Columbiana)
Dalton HS
Dayton Convention Center
Eastside Volleyball Club
Edgewood Community Center
Edinboro University of Pennsylvania: McComb Fieldhouse
Elite Sports Ohio
Ernsthausen Community Center
Fairview HS
Family First Sports Park
Fort LeBoeuf HS
Fort Loramie HS
Franciscan University of Steubenville: Finnegan Fieldhouse
Galion HS
Game Time Sports Center
GaREAT Sports Complex
Garfield Heights HS
Geneva College: Metheny Fieldhouse
Girard HS
Greater Columbus Convention Center
Hiram College: Price Gymnasium
Hudson HS
Independence HS
Independence HS Fieldhouse
Jackon Center HS
John Glenn HS
Kids America
Kingdom Sports Center
LaBrae HS
Leetonia HS
Lehman HS
Lexington HS
Lima HS
Lucas County Recreation Center
Madison-Plains HS
Marietta College: Dyson Baudo Recreation Center
Marion Harding HS
Massillon Rec Center
Maverick VBC
Maysville HS
Mercyhurst College
Miami East HS
Miami East JHS
Miami University
Miami University: Phillips Hall
Miami University: Withrow Court
Mississinawa Valley HS
Mount Union College: The MAAC
Mount Vernon Academy
Muskingum College
New Castle Community YMCA - Y Zone
Nothin' But Net Sports Complex
Ohio Northern University: Sports Center
OhioNets Sports Complex
Old Fort High School
One Wellness
Ontario HS
Parkersburg HS Field House
Parkersburgh South HS
Parkway High School
Philo JHS
Pickerington North HS
Piketon HS
Pinnacle Sports
Premier Volleyball Academy
Princeton HS
Ridgedale HS
Rio Grande College
River View HS
Russia HS
Shelby HS
Sidney Middle School
South Metro Sports
Spirit Volleyball Club
Sports Express
St. Albans HS
Tallmadge Recreation Center
The Miami Valley School
Thiel College
Triway HS
Troy HS
Ultimate Sports Center
United HS
University of Dayton: Frericks Center
University of Findlay
University of Toledo: Health Education Building
Van Wert HS
Veterans' Memorial
Westminster College: Memorial Field House
Wittenberg University: HPERC
Wooster HS: Gault Recreation and Fitness Center
Wright State University: McLin Gym in Nutter Center
Director:
All tournament directors
Anders, Phillip
Artman, Dana
Brewer, Scott
Brewer, Steven
Bullock, Patricia
Bush, Isaac
Byer, LeAnn
Chapman, David
Clarke, Mariann
Colchagoff, Wick
Collins, Zahra Aprili
Conser, Curtis
Consiglio, Alyse
Day, Donna
Delph, Adrienne
Dix, Lori
Ernst, Ruth
Freed, Glenn
Fultz, Paul
Gates, Kyra
Gillespie, Eric
Hahn, Bill
Hahn, Judy
Harms, Stephanie
Harrah, Jeffrey
Harvey, Sheree
Haver, Jay
Helman, Eric
Henkle, Todd
Herbert, Al
Herrmann, Francis
Hills, Michelle
Himes, Randall
Hineline, Ginger
Hofman, Brian
Hooper, Dana
Hoover, Nancy
Jasinowski, Tina
Kmick, Jason
Kohl, Thomas
Kolodka, Joseph
Larrick, Jennifer
Letourneau, Peter
Lightfoot, Kathleen
Litteral, Dan
Marbaugh, Jeff
Matesich-Swartz, Leigh Ann
Metz, Kimberly
Monroe, Scott
Nelson, Ken
Pauley, Erin
Perry, Misty
Piccone, Heather
Pugh, Ron
Ratermann, Ashleigh
Reinhart, David
Ritenour, Jordan
Rodgers, John
Roebuck-Carafa, Gaye
Sanders, Lori
Schaad, Lisa
Scherlacher, Stephen
Smith, Laura
Smith, Lori
Smith, Rodger
Snipes, Greg
Snowbarger, Jennifer
Spencer, Joy
Strecker, Stacie
Studer, Amy
Sturrup, Caleb
Swearingen, Tammy
Tahan, Tony
Thewes, Laurie
Walters, Phil
Wareheim, Jerome
Williams, Rosemary
Wion, William
Worth, Larry
Wyman Jr., Richard
Yarnell, Steven
Yates, Stephen
Yeager-Swain, Janet
Zehler, William
Zell, John
Zicha, Elizabeth
Zody, Jacqueline
Division:
all
Girls' 10 and Under
Girls' 11 and Under
Girls' 12 and Under
Girls' 13 Regional
Girls' 13 National
Girls' 13 and Under
Girls' 14 Regional
Girls' 14 American
Girls' 14 National
Girls' 14 and Under
Girls' 15 Regional
Girls' 15 American
Girls' 15 National
Girls' 15 and Under
Girls' 16 Regional
Girls' 16 American
Girls' 16 National
Girls' 16 and Under
Girls' 17 Regional
Girls' 17 American
Girls' 17 National
Girls' 17 and Under
Girls' 18 Regional
Girls' 18 National
Girls' 18 and Under
Boys' 14 and Under
Boys' 15 and Under
Boys' 16 and Under
Boys' 17 and Under
Boys' 18 and Under
Tournament:
Presidents' Cup
Tournament date:
2/18-19/12
Location:
Greater Columbus Convention Center (Columbus, OH)
Director:
Al Herbert
Girls' 17 American
#
points
finish
team code
team name
1.
18.000
1st
Gold
FJ7‑PGMGC1‑OV
Pittsburgh Magic VBC – 17 Black
[17A]
2.
17.391
2nd
Gold
FJ7‑BSVBC2‑OV
Blackswamp VBC – 17 Velasco
[17A]
3.
16.783
3rd
Gold
FJ7‑BDLJV1‑OV
Kaepa Borderline Jr Volleyball – 17 Hawks
[17A]
3.
16.783
3rd
Gold
FJ7‑IGNIT1‑OV
IGNITE – IGNITE 17 American
[17A]
5.
15.565
5th
Gold
FJ7‑COLVA3‑OV
Columbus Volleyball Academy – 17 A Navy
[17A]
5.
5th
Gold
NG Elite 17-1
7.
14.348
7th
Gold
FJ7‑CVBCO2‑OV
Cleveland Volleyball Company – 17 Red
[17A]
7.
14.348
7th
Gold
FJ7‑SWVBC2‑OV
Southwest VBC – 17 American
[17A]
9.
13.130
1st
Silver
FJ7‑BKEYE2‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 17 Black American
[17A]
10.
2nd
Silver
Buffalo Volleyball Academy
11.
11.913
3rd
Silver
FJ7‑MSPRT2‑OV
Mintonette Sports – m. 72
[17A]
11.
3rd
Silver
HVVC 17 Blue FJ7-HVVBC1-LK
13.
10.696
5th
Silver
FJ7‑DJVBC2‑OV
Dayton Jrs. – 17 Gold
[17A]
13.
5th
Silver
Niagara Frontier 17-2 FJ7FRONT2WE
15.
9.478
7th
Silver
FJ7‑BKEYE1‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 17 Red American
[17A]
15.
9.478
7th
Silver
FJ7‑VELIT1‑OV
Varsity Elite VBC – Soeder
[17A]
17.
8.261
1st
Bronze
FJ7‑GRLVC3‑OV
Grandlake VBC – HENKLE 17A
[17A]
18.
7.652
2nd
Bronze
FJ7‑ZEROG1‑OV
Zero Gravity Jrs. – 17 Pink
[17A]
19.
7.043
3rd
Bronze
FJ7‑ACITY2‑OV
AiR CiTY CHiCKS – 17- BLACK
[17A]
19.
7.043
3rd
Bronze
FJ7‑VELIT2‑OV
Varsity Elite VBC – Borland
[17A]
21.
5.826
5th
Bronze
FJ7‑CINVA2‑OV
Cincinnati Volleyball Academy – 17 Hilling
[17A]
21.
5.826
5th
Bronze
FJ7‑LONEL1‑OV
London Elite – London Elite 17
[17A]
23.
4.609
7th
Bronze
FJ7‑BDLJV2‑OV
Kaepa Borderline Jr Volleyball – 17 Pumas
[17A]
23.
4.609
7th
Bronze
FJ7‑COLVA4‑OV
Columbus Volleyball Academy – 17 A White
[17A]
Girls' 16 American
#
points
finish
team code
team name
1.
18.000
1st
Gold
FJ6‑PGMGC1‑OV
Pittsburgh Magic VBC – 16 Pink
[16A]
2.
17.391
2nd
Gold
FJ6‑SWVBC2‑OV
Southwest VBC – 16 American White
[16A]
3.
16.783
3rd
Gold
FJ6‑CHAMP1‑OV
Champaign County VBC – Great White Sharks
[16A]
3.
16.783
3rd
Gold
FJ6‑DJVBC2‑OV
Dayton Jrs. – 16 Gold
[16A]
5.
15.565
5th
Gold
FJ6‑ACAVC4‑OV
Academy Volleyball Cleveland – Rox 16E Smerglia
[16A]
5.
15.565
5th
Gold
FJ6‑BSVBC2‑OV
Blackswamp VBC – 16 Atchison
[16A]
7.
14.348
7th
Gold
FJ6‑COLVA3‑OV
Columbus Volleyball Academy – 16 A Navy
[16A]
7.
14.348
7th
Gold
FJ6‑SWVBC3‑OV
Southwest VBC – 16 American Red
[16A]
9.
13.130
1st
Silver
FJ6‑ELEVA2‑OV
Elevation – 16 Meyer
[16A]
10.
2nd
Silver
HVVC 16 Blue FJ6-HVVBC1-LK
11.
11.913
3rd
Silver
FJ6‑TOLVC3‑OV
Toledo Volleyball Club – 16-3
[16A]
11.
3rd
Silver
Midwest Xtreme 16 Elite
13.
10.696
5th
Silver
FJ6‑BKEYE1‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 16 American
[16A]
13.
10.696
5th
Silver
FJ6‑ZEROG1‑OV
Zero Gravity Jrs. – 16 Black
[16A]
15.
9.478
7th
Silver
FJ6‑VELIT1‑OV
Varsity Elite VBC – Karcher
[16A]
15.
9.478
7th
Silver
FJ6‑ZONVB1‑OV
The Zone VBC – BIONIC
[16A]
17.
8.261
1st
Bronze
FJ6‑CVBCO3‑OV
Cleveland Volleyball Company – 16 Red
[16A]
18.
2nd
Bronze
Pitt Elite 16 Silver FJ6-PITTS6-KE
19.
7.043
3rd
Bronze
FJ5‑ACEVB4‑OV
Maverick Volleyball Club – Maverick 15 American-Molly
[15A]
19.
7.043
3rd
Bronze
FJ6‑VELIT2‑OV
Varsity Elite VBC – Miday
[16A]
21.
5.826
5th
Bronze
FJ6‑COLVA4‑OV
Columbus Volleyball Academy – 16 A White
[16A]
21.
5th
Bronze
Pitt Elite 16-1 Black FJ6-PITTS2-KE
23.
4.609
7th
Bronze
FJ6‑EVBTC2‑OV
Elite Volleyball Training Center – 16 American
[16A]
23.
7th
Bronze
South County 16U (CA)
Girls' 15 American
#
points
finish
team code
team name
1.
1st
Gold
Etobicoke Titans 15U Black (CA)
2.
17.391
2nd
Gold
FJ5‑IGNIT2‑OV
IGNITE – IGNITE 15 American
[15A]
3.
16.783
3rd
Gold
FJ5‑PGMGC1‑OV
Pittsburgh Magic VBC – Pittsburgh Magic 15 Pink
[15A]
3.
3rd
Gold
Niagara Frontier 15-2 FJ5FRONT2WE
5.
15.565
5th
Gold
FJ5‑BSVBC2‑OV
Blackswamp VBC – 15 Setzler
[15A]
5.
15.565
5th
Gold
FJ5‑ELEVA3‑OV
Elevation – 15 Korfhagen
[15A]
7.
14.348
7th
Gold
FJ5‑ACAVC2‑OV
Academy Volleyball Cleveland – Rox 15E Muniak
[15A]
7.
14.348
7th
Gold
FJ5‑ACEVB3‑OV
Maverick Volleyball Club – Maverick 15 American-Mel
[15A]
9.
13.130
1st
Silver
FJ5‑SWVBC2‑OV
Southwest VBC – 15 American
[15A]
10.
2nd
Silver
HVVC 15 White FJ5-HVVBC2-LK
11.
11.913
3rd
Silver
FJ5‑ACITY1‑OV
AiR CiTY CHiCKS – 15-PiNK
[15A]
11.
11.913
3rd
Silver
FJ5‑EVBTC2‑OV
Elite Volleyball Training Center – 15 American
[15A]
13.
10.696
5th
Silver
FJ5‑COLVA3‑OV
Columbus Volleyball Academy – 15 A Navy
[15A]
13.
5th
Silver
NG Elite 15-1
15.
9.478
7th
Silver
FJ5‑CEAST2‑OV
Cincy East VBC – 15 American White
[15A]
15.
9.478
7th
Silver
FJ5‑DJVBC2‑OV
Dayton Jrs. – 15 Gold
[15A]
17.
8.261
1st
Bronze
FJ5‑CINVA2‑OV
Cincinnati Volleyball Academy – 15 Marion
[15A]
18.
7.652
2nd
Bronze
FJ5‑ZONVB1‑OV
The Zone VBC – Galaxy
[15A]
19.
7.043
3rd
Bronze
FJ5‑CLONE1‑OV
Club O.N.E. (Ohio North East) – 15 Black
[15A]
19.
7.043
3rd
Bronze
FJ5‑COLVA4‑OV
Columbus Volleyball Academy – 15 A White
[15A]
21.
5.826
5th
Bronze
FJ5‑BKEYE1‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 15 American
[15A]
21.
5th
Bronze
South County 15U Teal (CA)
23.
4.609
7th
Bronze
FJ5‑CVBCO3‑OV
Cleveland Volleyball Company – 15 Red
[15A]
23.
4.609
7th
Bronze
FJ5‑MSPRT2‑OV
Mintonette Sports – m. 52
[15A]
Girls' 14 American
#
points
finish
team code
team name
1.
18.000
1st
Gold
FJ4‑BSVBC2‑OV
Blackswamp VBC – 14 Reinhart
[14A]
2.
17.391
2nd
Gold
FJ4‑ACAVC4‑OV
Academy Volleyball Cleveland – Rox 14E Marflak
[14A]
3.
16.783
3rd
Gold
FJ4‑IGNIT1‑OV
IGNITE – IGNITE 14 American Black
[14A]
3.
3rd
Gold
HVVC 14 Blue FJ4-HVVBC1-LK
5.
15.565
5th
Gold
FJ4‑ACAVC3‑OV
Academy Volleyball Cleveland – Rox 14E Moore
[14A]
5.
15.565
5th
Gold
FJ4‑BKEYE1‑OV
Kaepa Buckeye VBC – Kaepa Buckeye 14 American
[14A]
7.
14.348
7th
Gold
FJ4‑CINVA3‑OV
Cincinnati Volleyball Academy – 14 Fightmaster
[14A]
7.
14.348
7th
Gold
FJ4‑ELEVA3‑OV
Elevation – 14 Collins
[14A]
9.
13.130
1st
Silver
FJ4‑SWVBC2‑OV
Southwest VBC – 14 American
[14A]
10.
12.522
2nd
Silver
FJ4‑COLVA3‑OV
Columbus Volleyball Academy – 14 A Navy
[14A]
11.
11.913
3rd
Silver
FJ4‑CVBCO3‑OV
Cleveland Volleyball Company – 14 Red
[14A]
11.
11.913
3rd
Silver
FJ4‑WEVBC1‑OV
Wooster Elite VBC – Brillhart
[14A]
13.
10.696
5th
Silver
FJ4‑COLVA4‑OV
Columbus Volleyball Academy – 14 A White
[14A]
13.
10.696
5th
Silver
FJ4‑EVBTC2‑OV
Elite Volleyball Training Center – Elite 14 American
[14A]
15.
9.478
7th
Silver
FJ4‑IGNIT2‑OV
IGNITE – IGNITE 14 American Red
[14A]
15.
9.478
7th
Silver
FJ4‑MSPRT3‑OV
Mintonette Sports – m. 43
[14A]
17.
1st
Bronze
Niagara Frontier 14-2 FJ4FRONT2WE
18.
7.652
2nd
Bronze
FJ4‑OACZZ2‑OV
Oiler Attack Club – 14 Orange
[14A]
19.
7.043
3rd
Bronze
FJ4‑TEAMZ5‑OV
Team Z – 14 Grey
[14A]
19.
3rd
Bronze
Legacy 14-2
21.
5.826
5th
Bronze
FJ3‑ACAVC2‑OV
Academy Volleyball Cleveland – Rox 13E McMahon
[13A]
21.
5th
Bronze
VolleyFX Spell FJ4VOLFX2WE
23.
7th
Bronze
Club Extreme 14 FJ4-CEXVB1-LK
23.
4.609
7th
Bronze
FJ4‑DJVBC2‑OV
Dayton Jrs. – 14 Gold
[14A]
[
SEEDING
|
TOURNAMENT SCHEDULE
]